58 komentárov

  1. Daniela
    4. júna 2017 @ 20:58

    Dobrý deň,
    môj prvý pokus kváskového chleba bol zo sušeného kvásku – nepodarok.
    Vyrobiť si vlastný kvások ma neláka z 2 dvovodov: 1- zdá sa mi to dlho 14dní , 2- veľké množstvo.
    Je možné vyrobiť si kvások aj za 3dni ako som čítala v jednom časopise a menšie množstvo pre 1 osobu? Viete mi poradiť ako robiť zo sušeného kvásku chlieb?
    Pozdravujem a ďakujem.
    Daniela

    Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      7. júna 2017 @ 13:34

      Dobrý deň, kvások vypestovaný za tri dni neodporúčame pre jeho nedostatočné množstvo potrebných baktérií a silu. Venovali sme sa tejto téme aj v článku- viď Návod na založenie kvásku. Kváskovanie nie je o rýchlom pečení, je to spôsob života, kedy máte ku kvásku vypestovaný vzťah. Čo nič nestojí, za nič nestojí a na dobré sa oplatí si počkať. To platí u kvásku dvojnásobne. Jedine stabilný, vypestovaný materský kvások upečie nutrične vyvážený chlieb s dokonalou chuťou.
      Návod, ako pracovať so sušeným kváskom by mal byť na obale každého kúpeného kvásku v sušenej forme- sú rôzne. V tomto prípade radíme pred kúpou preštudovať, aby to je naozaj kvas, do ktorého netreba pridávať droždie, aby fungoval.
      V prípade, že sa vám nechce zakladať si svoj kvások, na našich facebookových stránkach je veľa kváskovačov, ktorí sa ochotne podelia 🙂
      Veľa zdaru, nech to kváskuje 🙂
      Naty

      Reply

      • Monika
        31. októbra 2019 @ 17:06

        Dobrý deň.
        Som nováčik. Založila som si kvások, ale smrdí,ako víno. Vyzerá perfektne,plných bubliniek.Kde som robila chybu?
        Ďakujem za odpoveď.

        Reply

        • Naty Štefková Žúreková
          7. novembra 2019 @ 19:18

          Moni, zdravím 🙂 nikde 🙂 vôňa ju úplne ok 🙂

          Reply

        • Peter
          27. marca 2020 @ 16:17

          Dobrý deň, v kváskovaní som úplný začiatočník. Mám kvások ôsmy deň a po okrajoch pohára, v ktorom je, sa zrejme začala tvoriť pleseň-maličké okrúhle biele útvary, sú ale len na miestach kde ostal kúsok múky resp.kvásku,nie sú v kvásku samotnom. Inak kvások má bublinky, vonia ovocne skoro ako burčiak, zdá sa byť zdravý. Viete mi prosím poradiť čo a či niečo robiť?

          Ďakujem!

          Reply

          • Naty Štefková Žúreková
            28. marca 2020 @ 6:52

            Majka, zdravíme! Myslím, že to bude v poriadku, ale pre istotou, prosím, pošlite nám fotku vášho kvásku na mail kvaskovanie@gmail.com

    • Lenka
      13. januára 2019 @ 17:10

      Dobrý deň, v kváskovaní som nováčik, pred Vianocami som si založila vlastný kvások, postupovala som pekne podla návodu 14 dní ho kŕmila, samozrejme prvý chlebík nebol až tak krásny lebo som nemala ošatku ( ale už mám ) ale… potom som bola viac v práci tak som dala kvások do chladničky a na 4 den pozerám a on sa mi rozfázoval, hore bol asi 1cm vyatupenej vody. To je v poriadku alebo som niekde spravila chybu? Ďakujem za každú radu nakolko som tento „problem“ nikde nenašla 🙂

      Reply

      • Naty Štefková Žúreková
        14. januára 2019 @ 10:38

        Leni. zdravím. v tomto prípade bolo v kvásku viac vody, než bola múka schopná prijať. Vodu treba opatrne zliať a kvások zahustiť. Všetko bude ok 🙂 Nech sa darí 🙂 Naty

        Reply

  2. milanio
    11. júna 2017 @ 19:40

    …kváskovému chlebu sa venujem asi 10 rokov, možno už aj viac…mám kvantum knih a bohaté skúsenosti, a samozrejme aj tie zlé, nespočetné množstvo chlebov išlo do koša – proste zúfalstvo…prečítaných asi „milión“ rád a aj tak sa mi dlhú dobu nedarilo…ako sa hovorí všetko chce čas….v súčastnosti pečiem jedna radosť…ja osobne preferujem ražný nemecký chlieb ktorý je ťažký, v žiadnom prípade nie z formy, ale z ošatky, je rustikálne popraskaný atď atď atď….
    …ale to som nechcel písať…pýtaš sa či sa dá z 3 dňového kvásku piecť…min. doba je 4 dni – ak robíš klasický pšeničný chlieb – úplne bezproblémov ho upečieš…tiež som tomu neveril, ale vyskúšal som to a ide to…dokonca svetoznámy pekár, ktorý sa venuje kváskovému pečeniu Paul Hollywood – to predviedol aj v TV na paprike…4 dňový kvások a chleba jak z knihy o pečení…
    …“porekadlo“ čím starší kvások tým lepší – nie je pravidlo, je vyvrátené mnohými pekármi…ja napríklad kŕmim kvások 1x do týždňa vždy keď pečiem a bohate to stačí…mám ho v ladnici v zadnej časti a tam „oddychuje a spí“ celý týždeň….
    …ale koľko ľudí toľko názorov….
    veľa šťastia s pečením

    p.s. dáke práškové kvásky neodporúčam….na kváskovej mape je „milión“ ľudí ktorí ponúkajú hotový kvások.

    Reply

    • Daniela Rau
      11. júna 2017 @ 21:24

      Súhlasíme s Tebou Milanio. Tak ako píšeš, práškové kvásky nie sú „ono“, rozhodne doporučujeme kvalitný živý kvások, najlepšie doma vypestovaný. Takisto ako ty, aj my doporučujeme uchovávanie kvásku v chladničke a dokrmovanie cca raz za týždeň. To v pohode stačí. AK z neho odoberieme do pečenia, tak ho len znovu prikŕmiť treba, aby nám zostalo v chladničke do budúceho pečenia.
      Je super, že aj chlapi sa venujú kváskovaniu a dokonca až 10 rokov, ako píšeš. Kváskovanie má na Slovensku silnú tradíciu. Ja si pamätám, ako tak pekávala moja babka 🙂 Hladných krkov mala doma habadej a piekla vždy len na víkend, raz za týždeň.
      Čo sa týk mladého kvásku, 4-dňového, vysvetľujeme ľuďom, že takýto kvások sa môže správať ako puberťák: nevyspytateľne. Raz vyjde z neho chlebík nádherne a inokedy proste nie. Preto mať kvalitný stabilný kvások je na nezaplatenie. Určite máš doma taký aj ty 🙂 Tešíme sa na tvoje fotky napečených a navarených kváskových výtvorov buď tu v komentároch alebo vo Facebook skupine Kváskové pečenie. Do kváskovania, Daniela.

      Reply

  3. Jana
    29. novembra 2017 @ 11:46

    Dobrý deň,
    Máme obe Vaše knižky, avšak nepíše sa tam, čo s tým, keď zakladám kvások (konkrétne teraz mám 11 . deň) ale smrdí acetonom. Denne ho mám podľa návodu prikŕmiť 30ml vody a 30g múky. Zjavne by chcel viac múky, možno aj viackrát denne. Čo s tým?Ako ho mám nepokazit a zároveň sa držať návodu? Toto je už tretí raz, čo ho zakladám… Zakaždým nevydarene. 🙁
    Vďaka za radu!

    Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      29. novembra 2017 @ 19:27

      Janka, ak vonia ako acetón, je hladný. Môže to spôsobiť vyššia telota alebo vlhkosť v blízkosti kvásku. Na 11.deň by sa mal kvások blížiť ku koncu pestovania. Preto odporúčam z neho odobrať a presne podľa návodu kvások ozdraviť. Následne si treba dávať pozor, aby nebol na slnečnom žiarení, v blízkosti varenia, či zdroja tepla. Držíme palce 🙂

      Reply

  4. Ivet
    12. januára 2018 @ 16:04

    Dobrý deň,
    prvýkrát sa mi stalo, že nad kváskom v pohári je niečo ako voda. Čo je príčinou? V knihe som nič nenašla. Dá sa takýto kvások ešte ozdraviť?
    Ďakujem.

    Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      12. januára 2018 @ 18:43

      Ivet, zdravím, je to menej savá múka, to nič. Vodu opatrne vylejte a kvások zahustite. Ak by sa Vám nezdal, určite ozdravte 🙂 Držím palce

      Reply

  5. Lara
    14. februára 2018 @ 17:41

    Vadí ak nekŕmim kvások pravidelne? Mám ho v chladničke a kŕmim niekedy aj po viac ako 7.dňoch a je v poriadku myslím. Vonia tak mliečne a chlebík je super.

    Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      14. februára 2018 @ 22:57

      Lara, zdravím, ak by mu to nevyhovovalo, ihneď by vám to povedal svojou aktivitou 🙂

      Reply

      • Alena
        22. februára 2018 @ 15:32

        Ahojte, teda, ja som kvások prikrmovala zatiaľ len raz, kým som pomíňala čo som vyrobila za tých 14 dní. Knihu už mám na pošte, teda neviem, či je to v nej. Keď som toho môjho Ferka 1x prikŕmila, nechala som ho do rána na linke, podrástol a zase som ho šupla nazad do chladničky.
        Treba teda raz za týždeň prikŕmiť ? Postup, do rána v izbe, potom šup do chladu je správny ? Odvtedy som z neho ešte nepiekla, neviem, čo sa s ním stalo za týždeň….
        Ďakujem, Alena

        Reply

  6. Anna
    25. marca 2018 @ 18:54

    Dobrý deň prosím o radu čo s kvaskom keď kypi z pohára ďakujem

    Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      26. marca 2018 @ 21:13

      Anka, to vám teraz veľa kváskovačov závidí 🙂 Ppokojne ho preložte do väčšieho pohára.

      Reply

      • Veronika
        13. novembra 2019 @ 12:12

        Dobry den, chcem sa opytat co robit ked je kvasok ruzovy..
        Vcera vecer som si sla chystat cesto na nemieseny chlieb a kvasok na povrchu a po stranach vyzeral uplne normalne a bol plny bunliniek ako vzdy ale vnutri bol ruzovy..
        Odobrala som z neho a dokrmila ho a opat narastol ako obvykle farbu ma hnedu a je plny bubliniek. Je mozne zeby kasok krasne narastol aj napriek nejakej „chorobe“?
        Poradte prosim co robit, lebo netusim ci ho este pouzivat alebo si radsej zalozit/zohnat novy, vzhladom na to ze chlebik z neho papaju aj moji chlapci . Dakujem Veronika

        Reply

        • Naty Štefková Žúreková
          15. novembra 2019 @ 10:59

          Veronika, zdravím, ďakujem, že píšete. Ružová farba je nebezpečná, toxická. Kvások treba celý vyhodiť a vôbec nepoužívať. Skúsila by som sa spýtať v skupine Kváskové pečenie na FB, či má niekto vo vašom okolí kvások na podarovanie.

          Reply

  7. Zuzana
    16. decembra 2018 @ 19:10

    Dobry vecer,
    mam otazocku, ci je mozne upiect zo ‚zleho‘ kvasku krasny, vonavy a chutny chlebik. Upodozrievam moj kvasok (neviem ci je slaby alebo pokazeny) ale ked peciem, chlebik je super. Nerada by som davala detom zly chlebik.
    Velmi dakujem za ospoved
    Zuzana

    Reply

    • Naty
      17. decembra 2018 @ 17:55

      Zuzi, zdravím. Nemusíte mať strach. Zlý kvások dobré neupečie. Ak by sa objavila pleseň, ihneď vyhodiť. Avšak pri správnej starostlivosti, kvalitnej múke a vode sa obávať nemusíte 🙂 nech to kváskuje 🙂
      Naty

      Reply

  8. Gabi
    18. decembra 2018 @ 8:21

    Dobry den, viete mi,prosim poradit,preco mi zatial nikdy nevybehol chlieb v rure? Chutovo je dobry,ma ak oka v striedke,len je z neho placka.Rozkvas ak cesto pekne vykyslo

    Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      18. decembra 2018 @ 14:30

      Gabi, zdravíme 🙂 a v ošatke narástol? rozlial sa na plechu? alebo ani v ošatke nerastie? Chýb môže byť viacero…

      Reply

  9. Dominika Novotná
    18. januára 2019 @ 17:47

    Dobrý deň,založila som si vlások,na tretí deň mi krasne vyrástol aj bublinky mal pekne ,prikrmila som ho ako vždy a odvtedy je stále rovnaký ani nerastie ani nebublinkuje.
    Viete mi poradiť?Dakujem

    Reply

  10. Vieruška
    4. marca 2019 @ 11:39

    Dobrý deň!
    Robila som kváskove babičkine buchty a nepodarili sa. Na rozkvas som použila špaldový kvások. Rozkvas bol krásny plný bubliniek. Vypracovala som pekné vláčne cesto, no to vôbec ani po troch hodinách pri izbovej teplote 22 stupňov nenakyslo a tak potom vyzerali aj buchty. Malé a nenakysnuté. Viete mi poradiť, kde som spravila chybu? Môže byť slabý kvások, zlá múka alebo by mala byť vyššia izbová teplota? Takto podobne dopadli aj šišky (tu som použila ražný kvások). Ďakujem pekne za odpoveď!

    Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      6. marca 2019 @ 8:32

      Vieruška, zdravím! Joj, to nás mrzí. Budeme držať palce, aby sa nabudúce vydarili. Chyba môže byť kdekoľvek a môže byť skrytá. Teplota stačí izbová. Múka- bola ok? V záruke? Kvások je aktívny s dobrým mikrobiómom? Skúsila by som ozdraviť kvások a iné značky múk.
      Držíme palce!

      Reply

  11. Vieruška
    6. marca 2019 @ 9:42

    Ďakujem veľmi pekne, Naty! No určite sa nevzdávam. Najskôr skúsim ozdraviť kvások a uvidíme. Musím pochváliť knihy. Niektoré dobroty sa stali pravidelnou súčasťou jedálnička našej rodinky. U mojich 4 chlapov jednoznačne vyhráva chačapuri. Želám veľa šťastia a lásky do ďalších dní!

    Reply

  12. Moňa
    1. apríla 2019 @ 21:11

    Dobrý večer! Kvások je pekný „bublinkatý“, chlebík v ošatke krásne narastie, rúra nahriata na 25 …a… a neupečiem z neho krásnu bublinu. Je trochu nadýchaný, chuťovo dobrý, ale nie dokonalý. Prečo?

    Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      1. apríla 2019 @ 21:14

      Soni, zdravíme! Ťažko takto usúdil. Možno prekvasený, alebo nekvalitné múky, či časy kvasenia… Určite sa nevzdávajte a skúšajte piecť. Odporúčame popoteraž náš youtube kanál Televízia kváskovanie. Tak je veľa tútoriálov, ktoré vám pomôžu. Nech sa darí 🙂

      Reply

  13. Barbora
    3. mája 2019 @ 6:42

    Dobrý deň, prosím vás kvások mi v chladničke stráca bublinky a klesá, nevydrží 7 dní do dokrmenia, aj po ozdravení. Mám kvások slabý alebo zlú teplotu v chladničke 8°C. Ďakujem za radu

    Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      6. mája 2019 @ 17:57

      Barborka, zdravím 🙂 ak je hustý a nevydrží 7 dní, nevadí, treba ho kŕmiť častejšie. Ak by ste chceli, aby vám 7 dní vydržal (že chcete napríklad piecť len 1x do týždňa), odporúčam dať nižšiu teplotu. Skúste 5 – 6’C. Držím palce, nech sa darí 🙂

      Reply

  14. Mária Gajdošová
    17. augusta 2019 @ 13:50

    Dobrý deň. Založila som si kvások, práve mám 3. deň, avšak kvások nebublinkuje a akoby ani narástol. Dá sa s tým niečo urobiť??
    Ďakujem krásne za radu.

    Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      18. augusta 2019 @ 20:38

      Dobrý deň, ak po troch dňoch neprejavuje aktivitu (žiadne bublinky), je potrebné začať odznova. Držíme palce

      Reply

  15. Mária
    8. septembra 2019 @ 13:14

    Prvýkrát som piekla kváskový narástol pekne, len vnútri je taký zliaty, tvrdý, zbitý, zlepený. Piekla som 20 minút na 250, potom som obrátila chlebík a znížila teplotu na 200 a piekla som 30minút a potom bez pekáča na mriežke ešte 15 min. Kde som spravila chybu?

    Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      10. septembra 2019 @ 15:23

      Mária, zdravíme! Ťažko povedať, chyba mohla byť kdekoľvek. Potrebujeme podrobnejšie informácie o receptúre a vašej príprave. Ďakujeme

      Reply

  16. Gabriela
    11. novembra 2019 @ 17:05

    dobry den, mam tiez otazku, zalozila som si kvasok prvy den nenarastol do vecera vobec, druhy den mnarastol, treti den opat nic a teraz je piaty den a stale po na krmeni na rovnake mnozstvo, co sa tyka bubliniek pozorujem ich ale je ich malo, co s tym teraz da sa to este zachranit alebo mam zacat odznova? postupovala som tak, ze prvy az treti den som davala 1 lyzicu muky spaldovej celozrnnej a 2 lyzice vody rano a vecer a od stvrteho dna 2 lyzice vody a 2 lyzice muky, neviem este ci pohar uzatvarat uplne alebo veko len polozit na pohar dakujem

    Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      12. novembra 2019 @ 22:10

      Gabi, zdravíme. Ďakujeme za otázku. Ťažko povedať, čo a kde sa stala chyba. Odporúčame odobrať z miesta kvásku, kde je najviac bubliniek a to dokŕmiť v čistom pohári. Hustotu voľte o trošku hustejšiu, aby boli oká ľahšie viditeľné. Držíme palce.

      Reply

  17. Mária
    17. decembra 2019 @ 10:32

    Dobrý deň,
    chlebík pečiem už viac ako 1/2 roka, ale stáva sa mi,že chlebík pri pečení praskne na jednej strane.
    V čom môže byť chyba ? Ďakujem za radu.

    Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      18. decembra 2019 @ 18:03

      Zdravím, Majka, možno v plechu. SKúste sa zamerať na to, ako je chlieb v rúre otočený. Možno vsadenie o 90′ inak mu pomôže 🙂 držíme palce

      Reply

  18. Jana
    3. februára 2020 @ 17:40

    Dobry den, uz druhykrat skusam zalozit spaldovy kvasok. V obidvoch pripadoch sa mi po siestich, (resp. siedmich) dnoch objavil matny povlak, akoby bol kvasok obschnuty. Chlpaty nie je, predpokladam, ze to zatial nie je plesen. Vonu ma mierne kyslu, vinovu. Nadoba bola cista, vymenena v piaty den, kedy som z kvasku odobrala cca 60g, zbytok mladeho kvasku som spotrebovala a pokracovala v dokrmovani uz len 1x za 24 hodin. Prve 4 dni som krmila kazdych 12 hodin. Hygienu pri dokrmovani som dodrzala. Viete mi poradit, v com moze byt problem a ako spravne postupovat pri zakladani spaldoveho kvasku, aby sa vydaril?

    Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      3. februára 2020 @ 22:46

      Jani, zdravím, v tomto prípade bude lepšie, ak si založíte lievito madre, ktoré má nižšiu hydratáciu, teda je viac hustejšie, stabilnejšie. Návod ,ako na to nájdete u nás na stránke 🙂

      Reply

  19. Majka
    27. marca 2020 @ 12:39

    Ahoj,
    mám ražný kvások od Naty, už som ho raz aj ozdravila, lebo sa mi zdalo, že má málo bubliniek. Ozdravenie určite pomohlo.

    Stáva sa mi však, že po nakrmeni má bublinky len zospodu, zvrchu nie a je dosť hustý, nie je celý prebublany. Chlebík kysne vždy v poriadku a je chutný. Keď ho skladujem v chladničke má len málo bubliniek a malé. Toto je napr. stav aj po včerajšom dokrmeni. Robím niečo zle prosím? Mám obavu, aby mi nezomrel ☹️
    Ďakujem za pomoc

    Reply

  20. Adriana
    28. marca 2020 @ 7:39

    dobrý deň, prvýkrát som v tomto období založila kvások podľa 14 dňového receptu. Nuž včera to bolo 10.deň a ja som zabudla večer kvások prikŕmiť. Hneď ráno, teda s omeškaním nejakých hodín som prikŕmila, myslíte že to bude v poriadku?

    Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      29. marca 2020 @ 13:12

      Dobrý deň, super, že ste ho hneď prikŕmili. Ak by sa kvásku niečo stalo, videli by ste to na jeho bublinkách. Všetko dobré, nech sa darí 🙂

      Reply

      • Laura
        14. apríla 2020 @ 8:31

        Dobrý deň. V piatok som si založila kvasok. Na prvy deň sa s ním nič nedialo, na druhý krásne narástol ale nemal bublinky moc, na tretí zas žiadna aktivita a na štvrtý tak isto. Mám ho vyhodiť alebo sa dá nejako zachrániť?

        Reply

        • Naty Štefková Žúreková
          16. apríla 2020 @ 14:26

          dravím, určite kŕmte, bola by to škola. ak by sa do zajtra nerozbublal, tak je to jasné a treba ísť odznova

          Reply

  21. Erika
    10. mája 2020 @ 7:19

    Ahojte. Uz ste sice pisali, ze vytekanie kvasku z pohara je ok, treba ho len prelozit do vacsieho pohara. Avsak ja som zakladala kvasok vo velkom 7dcl uhorkovom pohari. Vytiekol 7. den krmenia, tak som z neho odobrala asi 1/3. Potom 8.den vytiekol znovu, znovu som odobrala uz asi polovicu, to iste sa dialo 9., 10., 11.den… Ako prosim zistim, ci je uz vhodny na pecenie ? Ma stabilitu ? Mozem ho uz nalyzickovat do mraznicky ? Dakujem velmi pekne za vasu odpoved 🙂

    Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      11. mája 2020 @ 10:18

      Zdravíme, podľa fixiek, ktoré sa značia po kŕmení a pred ďalším kŕmením. Rozostupy sú rovnaké.
      Pozrite na foto, ktoré máme pri zakladaní.
      Nech sa darí 🙂

      Reply

  22. Maki
    7. augusta 2020 @ 13:16

    Dobry den, jsme zacatecnik kvasek zakladam a vyhazuji uz po nekolikate, nu ted se podarilo ze bublinkuje a upekla jsem z nej jen jeden chleba, ale pak jsem zacala menit mouky a 5 chlebu po sobe slo do kose. Nevedela sem zda je to kvaskem nebo moukama a tak jsem kvasek zacala krmit a ten krasne buvlinkoval po stenach ale ne moc na povrchu. Po par dnech na lince se zacal tvorit takovy bily povlak a smrdel po acetpnu. Odebrala sem vrch lzicu sem si dala do rozkvasu a prikrmila zbytek..Udelala sem dobre nebo jsem kvasek mela vyhodit? Hadam uvidim aky bude rozkvas a co sa stane s prikrmenym zbytkem v pohary.

    Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      9. augusta 2020 @ 21:07

      Maki, zdravím! Teraz je na kvások hodne teplo a je dosť možné, že anikrmenie 2x denne nestačí. Určite by som hľadala najchladnejšie miesto v dome (ale nie chladničku) a kŕmila by som stále ráno – večer. Od piateho dňa určite nevydrží teraz len jedenkrát nakŕmiť. moc držím palce, nech sa kvások podarí 🙂

      Reply

  23. Dari
    10. decembra 2020 @ 13:07

    Zdravím Naty
    Po niekoľkoročnom kváskovaní sa v poslednom čase trápim s kvalitou kvásku. Prečítala som nespočetné množstvo rád a odporúčaní, ale akosi sa z môjho problému nedokážem vymotať. Ide o to, že mi kvások pri rozmnožovaní, ktorý potrebujem keď chcem upiecť viac dobrôt, po cca 2 dňoch cítiť acetónom. Napriek tomu, že ho hneď prikŕmim 2x denne a zdá sa byť v poriadku, chlieb počas kvasenie v ošatke nenarastie a nie je pri pečení krásne nadýchaný. Používam múky na kváskovanie, dodržiavam všetky odporúčania a napriek tomu kvások štrajkuje a tvári sa, že dosral málo papať. Čo s tým? Vyhodiť, ozdraviť?

    Reply

    • dari
      10. decembra 2020 @ 13:12

      ospravedlňujem sa , môžete chybu v texte opraviť, chcela som že – dostal malo papať –
      ďakujem

      Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      11. decembra 2020 @ 9:09

      Darinka, zdravím! Áno, ak vonia ako acetón, je potrebné ho najprv ozdraviť, vymeniť mu bakteriálne prostredie, aby bola sila kvásku naspäť. Acetónom voniaci kvások nie je vhodné používať do cesta.
      Po ozdravení je potrebné udržiavať v pohári najmenšie potrebné množstvo, aby sa problém nevracal naspäť.
      Všetko dobré 🙂

      Reply

  24. Lenka
    14. januára 2021 @ 11:57

    Dobrý deň
    Založila som si kvasok prvý krát a dnes je 3.deň a ide mi utiecť z pohára (7dcl). Pokračovať alebo začať odznovu ?

    Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      14. januára 2021 @ 17:29

      Dobrý deň, Lenka, to je v poriadku, stáva sa to pri 3.dni. Zajtra prekladáte kvások do väčšieho pohára. Pripravte si s objemom aspoň 1 L. To vám postačí. Všetko dobré 🙂

      Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *