CELULÓZOVÉ OŠATKY NA CHLIEB S PEKNÝM DIZAJNOMOšatky

Ošatky sú nádoby, v ktorých nechávame cesto na chlieb prekvasiť (zväčšiť svoj objem). Pozor: v ošatke sa chlieb nepečie, ale pred pečením sa z ošatky vyklopí na horúci plech alebo kameň na pečenie. 

Ošatky môžu byť z rôznych materiálov: neupraveného ratanu, pedigu alebo z celulózy. Keďže ide o neošetrený materiál, nemali by sme ich namáčať do vody, ale po dokončení ich len oprášiť od zostatkovej múky a škrobu. 

Ošatka však najviac pomáha TVARU bochníka, pretože pomáha sformovať cesto. Keď sú na nej rôzne vrúbky, či obrázky, otlačia sa do cesta a vytvárajú na chlebíku pekný obrázok. Ak je v ošatke zakompovaný napr. vzor srdiečka alebo špirály, môžeme danú prehĺbeninu vysypať rôznymi semienkami (biely alebo čierny mak, sézamové semienka, canihua a podobne). Vytvorí to pekný kontrast s kôrkou chlebíka. 

Ošatky sú rôznych tvarov a veľkostí. Môžu mať tvar: guľatý, oválny, hranatý. 

Ošatky z materiálu celulóza (fotky nižšie) v porovnaní s ošatkami z pedigu lepšie držia teplo pri kvasení chleba. Ďalšou ich výhodou je, že bochník cesta sa z nich dobre vyklápa a neprichytáva sa na steny ošatky. Takisto sa aj dobre čistia, lebo múka sa nedostáva do špár tak, ako pri pedigových ošatkách.

Popis:

  • čistý prírodný produkt šetrný k životnému prostrediu
  • priedušný a biologicky rozložiteľný materiál
  • testované a schválené pre styk s potravinami

 

  • materiál bez chemických prísad
  • je určená na kysnutie, nie na pečenie
  • vyrobené v EU

Pedigové ošatky

Tradičná ošatka je pletená z prírodného prútia (pedigu). Celoprútená ošatka spojovaná zdravotne nezávadnými klincami. Pletené špirálovou technikou.

Výroba ošatky: Vinie sa mokrá a postupne zosychá, preto medzi prútikmi vznikajú medzery. Nie sú vôbec na závadu, práve naopak. Po prvé dávajú bochníku krásnu štruktúru a za druhé umožňujú prúdenie vzduchu ku kysnúcemu (kvasenému) cestu. Ošatky sú spájané klincom, ktorý prútikom prenikne pomaly a nerozlomí ho.

Pedigové ošatky majú príjemnú vôňu. Stačí ju len vysypať múkou alebo zemiakovým škrobom.