19 komentárov

  1. jana
    28. apríla 2017 @ 8:05

    ak mám kvások redší ako ukazuje vide- stačí pridávať viac múky? Alebo je už neskoro a treba radšej založiť nový? dakujem

    Reply

    • Daniela Rau
      28. apríla 2017 @ 20:33

      Stačí pri dokrmovaní kvásku pridať viac múky a menej vody.

      Reply

  2. Janka Valášková
    15. júna 2017 @ 9:13

    Dobrý deň,

    treba kvások pred pečením chleba dokrmovať, alebo stačí iba raz za týždeň a potom ho udržiavať v chladničke a odobrať íba toľko koľko treba na chlebík
    Janka

    Reply

    • Daniela Rau
      10. júla 2017 @ 21:42

      Dobrý deň pani Janka, sú rôzne možnosti. My doporučuejeme- kvôli zachovaniu čistoty a jednodruhovosti kvásku- kvások dokrmovať samostatne s ou istou múkou a z neho odoberať potrebné množstvo do receptov.

      Reply

      • Ferdinand
        5. marca 2018 @ 15:25

        Tu nebola zodpovedaná otázka.pani sa pýtala či treba prikrmovať kvások pred pečením ktorý bol vybratý z chladičky,alebo rovno z neho pripraviť rozkvas a potom ho dokŕmiť.za koľko ho môžem použiť do rozkvasu keď ho vyberiem z chladničky?

        Reply

        • Naty Štefková Žúreková
          5. marca 2018 @ 18:29

          Dobrý deň, odpoveď je v našich článkoch. Konkrétne v tomto podrobne rozoberáme, ako odporúčame sa o kvások starať tak, aby to bolo čo najjednoduchšie, najpraktickejšie a najviac podporujúce silu a aktivitu kvásku: https://kvaskovanie.sk/ako-sa-starat-o-kvasok/

          Reply

  3. andy
    22. novembra 2017 @ 18:01

    Dobrý deň Daniela, chcem sa len uistiť či to robím správne. Materský kvások mám založený v chladničke a raz do týždňa si ho dokrmim a súčasne nechám na kuchynskej linke postáť celú noc potom založím do chladničky. Som ešte začiatočník takže piekla som iba 3 krát chlebik stále sa vydaril 🙂 a vždy si zo startera odoberieme 1-2 lyžičky do zvlášť menšieho pohárika a dám do chladnicky. Na dalsie pecenie potom pouzijem iba tie odobrate 2 lyžičky a opäť pripravím štartér na ďalší chlebik. Materský kvások mám vo väčšom pohári a iba ho dokrmim raz do týždňa. Aký to má zmysel ???? :). Môžem ho použiť napr.na palacinky ,…Musím odobrate lyžičky tam vracať? Alebo ako? nerozumiem co mám s tým kvaskom materským robiť okrem toho že ho dokrmujem raz do tyzdna?

    Reply

    • Lubomir kristof
      5. marca 2018 @ 14:09

      Tiež nie som veľmi skúsený kvaskovac, ale ja to chápem tak, že štartér alebo rozklad by sa mal robiť z materského kvasku a nie z toho čo si si odobrala zo štartéra. Tým je ten matersky kvasok materským ?, to čo zostane zo štartéra sa môže použiť na niečo iné, napríklad na lievance a podobne. Neviem či tpmu dobre rozumiem, ale ja to robím tak a chlebík sa mi podaril okrem prvého pokusu vždy .

      Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      5. marca 2018 @ 18:31

      Andy, my učíme iný spôsob starostlivosti o kvások. Staráme sa oň zvlášť z viacerých dôvodov. Konkrétne to do podrobna rozoberáme v našej knihe Kváskovanie 2 Poklady z vašich kuchýň. Návod, ako sa starať o kvások, aby to bolo čo najpraktickejšie a najviac sme podporovali kondíciu kvásku, nájdete aj u nás na webe v tomto článku: https://kvaskovanie.sk/ako-sa-starat-o-kvasok/
      Držíme palce, nech sa darí.

      Reply

  4. Petra
    12. februára 2019 @ 14:59

    Zdravím, ako postupovať, keď som kvások dokŕmila pomerom 1:1 a po vybratí z chladničky sa mi zdá až moc hustý, bublinky sú krásne, ale nevadí to, že je taký hustý?

    Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      15. februára 2019 @ 15:30

      Peti, zdravíme 🙂 je to v poriadku, aj taký hustý je super 🙂

      Reply

  5. Olga Kovacova
    7. marca 2019 @ 20:28

    Dobrý večer ja som s Vami už emailovala ohľadom kvasku. Musím Vám napísať že sa mi teraz stále chlebík vydarí a musím ho piecť každý druhý deň. Mám ale jednu otázočku chcela by som docieliť aby chlebík mal po upečení lesklý korku ako to docieliť. Ďakujem za odpoved prajem všetko dobre .

    Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      20. marca 2019 @ 18:02

      Oli, zdravím 🙂 stačí hneď po vytiahnutí z rúry chlebík postriekať vodou s rozprašovačom. Nech sa darí 🙂

      Reply

  6. Emília
    31. mája 2019 @ 22:42

    Neviem ako to robíte, ja sa držím receptu, nechám chlieb kysnúť tak ako je napísané, ale nikdy sa mi nezdvihol viac ako centimeter, vôbec ho nemám vysoký.

    Reply

    • Daniela Rau
      12. decembra 2019 @ 16:20

      Emília, tým pádom doporučujeme, aby ste kvások ozdravila. Presný postup nájdete na tomto blogu.

      Reply

  7. Katka
    14. apríla 2020 @ 15:36

    Dobry den,

    chcela by som sa spytat ci robim zle, ze pridam do kvasku to co mi ostalo zo startera?

    A este by som sa rada opytala, ze ked napriklad dnes odoberiem z kvasku do startera a dokrmim ho mukou a vodou tak kedy najblizsie z neho mozem odobrat na dalsi starter pre dalsi chlebik?

    Precitala som si uz vela clankov na vasej stranke, a aj uvazujem o ozdraveni kvasku, lebo mi chlebik velmi dlho kysne a posledny som mala ploskejsi a hlavne bol taky hutnejsi s malymi bublinka, kdezto prve chlebiky co som robila som mala s velkymi bublinkami nadychane, aj ked niekedy sa mi rozpleskli na plechu ale aspon zvnutra boli pekne, no tento posledny nie.

    Dakujem,
    Katka

    Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      16. apríla 2020 @ 14:20

      Zdravím 🙂 nič 🙂 pokojne môžete odoberať aj zo štartéra. Problém všeak nastáva, ak je startér iný, ako ražný chlebový, alebo ste zabudli odobrať. Pre praktickosť a účelnosť radíme starať sa o kvások zvlášť.
      Ozdravenie kvásku robievame aj preventívne, keď chceme dodať kvásku lepšiu silu. Nie je to nič zlé, práve naopak. Snažme sa udržať silu kvásku a v prvých náznakoch zakročiť. 🙂
      Všetko dobré 🙂

      Reply

  8. Oľga
    12. februára 2021 @ 19:31

    Dobrý večer, je chyba ak kvások ma iba maličké bublinky, ale keď načriem lyžicou, tak v strede je samá bublina.

    Reply

    • Naty Štefková Žúreková
      12. februára 2021 @ 20:09

      To je v poriadku 🙂

      Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *