Kameň na pečenie chleba
Možností, na čom piecť doma v rúre chlieb, je viacero. Jednou z možností je kúpiť si kameň na pečenie. Ako však spoznám dobrý kameň do rúry? A sú vôbec všetky kamene a kameninové dlaždice vhodné na pečenie?
Ako vybrať kameň do rúry?
„Nie je kameň ako kameň“, povedal mi kamenár pán Fabo zo Soblahova pri Trenčíne, ktorý sa zaoberá kamenárstvom viac ako 20 rokov. „A už tobôž nie sú všetky vhodné na styk s potravinami.“
Preto som ho vyspovedala a tu sú jeho doporučenia a skúsenosti ku grilovaniu a pečeniu na kameni:
Akú hrúbka kameňa je vhodná na pečenie?
- Pri grilovaní je ideálne použiť dosku v hrúbke 3 cm. Na pečenie v rúre by mala stačiť doska o hrúbke 2 cm, pretože v rúre sa zohrieva rovnomerne (pri grilovaní je vystavená priamemu ohňu).
- Treba počítať s tým, že hrubšia doska síce naakumuluje viac tepla, ale je potrebné ju pred pečením aj dlhšie nahrievať. Preto treba dôkladne zvážiť hrúbku kameňa, ktorý si ideme dať odrezať.
Prečo nie je vhodná klasická dlaždica zo stavebnín?
Každá dlaždica má určitú chemickú úpravu proti nasiakavosti. Táto úprava je trvalejšia, sú tam aj určité úpravy proti oderu a podobne. Preto dlaždice bežne dostupné v stavebninách nie sú vhodné pre styk s potravinami.
Aký konkrétny kameň je vhodný na pečenie?
Najlepší kameň na pečenie je ten s najmenšou nasiakavosťou a aby bol dostatočne tvrdý. Je to najmä žula (pozor nie mramor). Veľa ľudí si zamieňa mramor so žulou. Mramor je však taký mäkký, že ho odrežete s nožíkom, takže na styk s ohňom nevhodný.
Ako vidíte, nie je kameň ako kameň. Oplatí sa investovať tých pár eur a mať doma kameň, ktorý prospieva nielen pečeniu chlebíka, ale je i bezpečný voči nášmu zdraviu.
Máte ďalšie otázky ohľadom kameňa? Sem s nimi. Prezistíme vám odpovede.
Do pečenia, priatelia.
Mária Michnová
12. júna 2018 @ 11:56
Dobrý deň volám sa Mária,chcem sa opýtať na ten kameň na pečenie chlebíka☀️Chcem si zadovážiť kameň a keď budem chcieť piecť tak treba potrieť kameň niečim a či tak isto sa má naparovať rúra ,aby bolo vlhké prostredie pre chlebík ? Ďakujem ☀️❤️☀️
Daniela Rau
12. júna 2018 @ 12:26
Dobrý deň Majka, kameň netreba ničím pred pečením potierať. A naparovanie: áno, v pohode, len treba dať pozor a liať vodu do sodného zaparovacieho plechu (nie na kameň). Nech sa dobre kváskuje!
Martin
22. marca 2020 @ 14:49
Dobrý deň.
Ten kameň do rúry má aký rozmer?Vkladáte ho na mrežu alebo má zúženie po bokoch na celú dĺžku a vkladáte ho ako plech? Lebo kameň bude dosť ťažký.
Ďakujem.
Daniela Rau
22. marca 2020 @ 22:21
Kameň sa dáva na mriežku. Rozmery je potrebné si zmerať podľa svojej rúry/ pokiaľ chceme mať kameň čo najpresnejšie podľa rozmerov rúry.
andrea paullova
12. októbra 2018 @ 7:33
dobry den, a vedeli by ste mi poradit, kde kupim takyto kamen na pecenie chlebika, presla som snad vsetky stranky na internete , ale vsade su len kamene na grilovanie s 3cm hrubkov
dakujem
andrea
Daniela Rau
12. októbra 2018 @ 11:59
Andrejka treba zájsť priamo do kamenárstva a pýtať si kameň vhodný na pečenie/ grilovanie, vhodný na styk s potravinami. Ideálne takto, nakoľko si dáš odrezať presnú veľkosť kameňa podľa šírky a hĺbky svojej rúry.
Mária
22. novembra 2018 @ 11:14
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či na pečenie chlebíka je vhodná aj šamotová tehla s hrúbkou 1cm. Ďakujem
michal
11. apríla 2019 @ 13:28
dobrý deň
skúšali ste liatinovú dosku namiesto kameňa?
Daniela Rau
13. apríla 2019 @ 20:52
Áno Michal. Používam doma aj liatinovú platňu, ale nie som s výsledkom spokojná na 100%
Zuzka
24. apríla 2020 @ 12:46
prosím Vás, šamotový kamen /platňa hrúbka 2,5cm by mohla byt OK na pecenie? Podla toho, čo pisu, tak je vhodny, no ma aj nasiakava vlahu; apropo, pece su zo samotu
Daniela Rau
25. apríla 2020 @ 9:41
Šamotový kameň/ doska je vhodná taká, ktorá je určená na styk s potravinami. Aby mala na to vhodnú povrchovú úpravu.
Tomáš
15. apríla 2019 @ 11:31
Dobrý deň. Je vhodný aj lávový kameň? Nenahrieva sa dlhšie ako žula?
Ďakujem
Daniela Rau
16. mája 2019 @ 14:07
S lávovým kameňom nemáme osobnú skúsenosť.
Stazka58
21. októbra 2019 @ 18:15
Dobrý deň, chcem sa informovať, či má niekto skúsenosť s kameňom na pečenie pizze. ( Napr z Hornbachu). Ak áno, ako dlho ho treba nahrievať.
Ďakujem za odpoveď.
Daniela Rau
26. októbra 2019 @ 15:33
Kameň na pečenie pizze mám osobne vyskúšaný. Jeho hrúbka bola cca 1 cm. Bol super,no žiaľ nevydržal dlho a úplne praskol. Doporučujem skôr hrubšie kamene, ideálne 2-2,5 cm, ktoré vydržia dlhšie pečenie pri vyšších teplotách a zároveň aj ich akumulácia tepla je výborná. Pri ešte hrubších kameňoch je potrebné počítať s dlhou dobou nahrievania kameňa.
Najčastejšie chyby v začiatkoch kváskovania - Kváskovanie, rady, tipy, triky, všetko o kvásku
22. januára 2020 @ 15:34
[…] Pokiaľ sa vám pri pečení chleba robieva prasklina po celej jednej strane bochníka, s veľkou pravdepodobnosťou je problém v povrchu pečenia, ktorý máte v rúre pri pečení chlebíka. Povrch pečenia (plech, hrniec a pod.) je z tenkého alebo menej kvalitného materiálu. Čo urobiť vtedy? Vyskúšajte dať napr. 2 plechy spolu alebo vymeniť podložku za hrubšiu (hrubší plech, kameň na pečenie). […]
Naty Štefková Žúreková
28. marca 2020 @ 6:57
Ano, jasné, v tom prípade, je dobré použiť návod na založenie lievito madre- pšeničný druh kvásku.posielam link, kde je návod, ako na to 🙂
https://kvaskovanie.sk/navod-lievito-madre/
Naty