Kváskový alebo kvasnicový?
Keď ukážem na kurze kváskovania chlieb „Aha, toto je kváskový chlebík“, zväčša ľudia reagujú, že vyzerá úplne ako ten zo supermarketu. Áno, majú pravdu. Vyzerá tak vďaka ošatke, ktorá mu dala tvar a krásny dizajn. Kde je teda rozdiel? Vo vnútri chleba. A to úplne doslova.
Pozrime sa na to zblízka.
Kvasnicový chlieb a výrobky z kvasníc
Vlažná voda alebo mlieko sa spojí s trochou cukru a s kvasnicami. Necháme niekoľko minút naštartovať. Následne pridáme ostatné suroviny- múka, voda, cukor, soľ, vajce…. Vymiesime cesto a necháme asi hodinku kysnúť. Cesto sa zdvojnásobí. Už len vymiesime, urobíme finálny tvar a necháme chvíľu vykysnúť na plechu či v nádobe. Môžeme piecť.
Čo sa stane v ceste za tú chvíľu okrem prekyprenia? NIČ! Niet kedy a čím. Múka a jej zloženie- vitamíny, minerály, zložitá štruktúra lepku, kyselina fytová v obale zrna… na to nie je dostatočný časový priestor. Naviac kvasnice (sú len jeden druh kvasiniek Saccharomyces cerevisiae), ani nič iné okrem prekyprenia nevedia. Pojedajú sacharidy a produkujú CO2 s alkoholom. CO2 cesto nakyprí a alkohol pri pečení vyprchá.
Naviac: kvasnice sú odolné voči vysokým teplotám, čo zapríčiňuje zvýšené riziko vzniku plesní aj po dopečení.
Na to, aby sa predišlo splesniveniu chleba upečeného z kvasníc, aby bol trvanlivejší, chutnejší a s chrumkavejšou kôrkou, sa bežne používajú do chleba a pečiva prídavné látky.
Skúste sa zamyslieť a položiť si tieto otázky: Kedy zvykneme povedať, že toto je chuť chleba, ktorý piekla naša babička?
Kedy chlieb nesplesnivie, ale stvrdne na kameň?
Kedy pocítime príjemné nasýtenie a zdravotný úžitok z pekárenských výrobkov?
Keď ochutnáme kváskový chlieb!
Kváskový chlieb a výrobky z kvásku
Čo sa stane za ten čas okrem prekyprenia cesta? VEĽA! Je na to dostatočný časový priestor a hlavne vďaka kvásku sa dejú v ceste úplne iné chemické procesy. Múka a jej zloženie- vitamíny, minerály, zložitá štruktúra lepku, kyselina fytová v obale zrna… To všetko prechádza chemickými zmenami. Kvások (niekoľko stoviek až miliónov baktérií asi 40 rôznych kmeňov) to totiž vie. Pojedá sacharidy, a tým produkuje CO2, sčasti alkohol, kyselinu mliečnu a kyselinu octovú. Tie chlieb prirodzene konzervujú, vytvárajú chrumkavú kôrku a karamelovú farbu.
Jednoducho povedané: Kvások rozloží zložité látky na jednoduché látky, ktoré vie naše telo lepšie spracovať. A uloží aj stopové prvky.
Kváskovanie na Agrokomplexe - Kváskovanie
21. augusta 2017 @ 21:58
[…] ste tam boli aj vy a kváskovanie vás oslovilo, odporúčame si prečítať článok, aký je rozdiel medzi kváskovým a kvasnicovým […]
Ako doma kváskovať ekonomicky - Kváskovanie
10. októbra 2017 @ 9:55
[…] zdravotné benefity kváskovania niet pochýb, že je to správna voľba. Navyše chuť a vôňa doma upečeného chleba je […]
Jaro
27. januára 2018 @ 19:54
Dobrý deň. Všetko je dobre, len neviem, prečo to HOME MADE??
Aj tak ďakujem za informácie.
Prajem pekný deň, Jaro
Naty Štefková Žúreková
29. januára 2018 @ 10:04
Home made myslíte na fotografii? Pretože je vyrobený doma 🙂
elena
19. marca 2018 @ 21:18
dobry vecer,a kde sa da zohnat kvasik na kvaskovanie?
Naty Štefková Žúreková
22. marca 2018 @ 14:59
Najlepšie je vypestovať si ho doma, mať svoj vlastný. Návod nájdete tu : https://kvaskovanie.sk/navod-zalozenie-kvasku/
V prípade, že by ste chceli už vypestovaný, v našej fb skupine Kváskové pečenie je veľa ľudí určite aj z Vášho okolia, ktorí sa o kvások radi podelia 🙂