Chyby chleba pri pečení
Konečne máme vypestovaný zdravý a silný kvások a naša motivácia upiecť vlastný chlieb je naozaj veľká. Aj očakávania sú veľké. Nie vždy sa však krásny chlebík na prvýkrát podarí.
Cesto je až príliš lepivé, techniku miesenia a prekladania nemáme dobre automatizovanú, do ošatky sa nám zle premiestňuje, chlieb nekvasí podľa pokynov, či nakoniec, po zatvorení rúry s bochníkom sledujeme, ako sa nám rozlieva na placku…chýb pri pečení chlebíka môže nastať viacero. A potom nastáva naše sklamanie a ukončenie pečenia s kváskom. A to je škoda.
Ako chybám pri pečení kváskového chleba predchádzať? Čo by mohlo byť ich príčinou?
Pozrime sa na najčastejšiu chybu, ktorou je práve PLOSKÝ CHLIEB.
Aj napriek tomu, že dodržíme všetko v recepte, chlieb je ako „disk“.
Chýb, prečo je tomu tak, je viacero:
- zvolili sme nevhodnú veľkosť ošatky (málo cesta sa rozlialo v príliš veľkej ošatke)
- v ceste bolo príliš veľa vody- tzv. voľné cesto (cesto sa roztečie)
- kvások nie je dostatočne silný
- bochník z cesta príliš dlho kvasil v ošatke (vytvorilo sa príliš veľa bubliniek, ktoré pripečení splasnú a tým splasne aj chlebík)
Ako spoznáme, že je bochník v ošatke už akurát nachystaný do rúry?
- cesto v ošatke zdvojnásobilo svoj objem
- pri použití správnej veľkosti ošatky je ošatka zaplnená cestom
- prstovým testom– po miernom stlačení cesta bochníka pomúčeným prstom sa cesto pomaly vracia naspäť.
Dodržaním týchto bodov predídeme ploskému chlebu.
Čo ak predsa len chlieb neustriehneme a je prekvasený až príliš? Dá sa zachrániť?
Áno, dá:)
- chlieb vyberieme z ošatky a znovu vyformujeme do ošatky. Necháme kvasiť už len asi hodinku.
- cesto prstami roztiahneme na veľký plech s papierom na pečenie a urobíme z neho geniálnu focacciu 🙂 (chlebovú ochutenú placku)
Každopádne, chuť ploského chleba ostáva nezmenená, chyba je skôr „kozmetická“. Ak sa vám ploský chlieb predsa len „podarí“, najvhodnejšie je ho zjesť ako prílohu, napríklad ku grilovačke.
Stala sa vám iná chyba? Mali ste v chlebe veľkú dieru, či sa vám chlieb veľmi popraskal?
12 najčastejších chýb chleba a vysvetlenie dôvodov, prečo dané chyby vznikli, nájdete v knihe Kváskovanie- Recepty z kvásku.
LuMa
28. júla 2017 @ 13:45
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať ako je to pri bezlepkovom chlebe.
Ako zistím, že je tak akurát a prichystaný na pečenie.
Ako zistím, že je prekvasený. A čo robiť, ak je prekvasený.
Ďakujem za odpoveď.
Ľuba
veronika
20. apríla 2018 @ 18:35
Môžem sa spýtať prečo sa my chlebik roztiekol v osatke pekne narastol až po vrch a ked som ho otocila na papier tak sa začal rozlievat
Naty Štefková Žúreková
22. apríla 2018 @ 22:59
Veri, stáva sa to najmä vtedy, keď je prkvasený. Teda v ošatke bol dlho. Skúste nabudúce nechať kratšie kvasiť.
veronika
25. apríla 2018 @ 9:18
Ešte sa chcem spýtať pri chladnickovom kvaseni môžem nechať kvasit cesto v chladnicke a to finálne kvasenie v osatke už pri izbovéj teplote alebo musí zase kvasit v chladnicke?
Naty Štefková Žúreková
25. apríla 2018 @ 19:19
Veri, jasné, môže pri izbovej teplote 🙂
Evka Č.
24. apríla 2019 @ 12:42
Ako dlho kvasi chlieb v chladničke? Ja som čítala že aj 6-8 hodín. Naposledy som ho nechala z večera do rána a pravdepodobne mi prekysol
Naty Štefková Žúreková
26. apríla 2019 @ 16:15
Evi, zdravím, závisí to od kvásku a od teploty v chladničke. Ideálne je, aby cez noc v chladničke vydržal a kvasenie bolo naozaj pomalé. Zvýrazní to chuť, zlepší stráviteľnosť…je to skrátka lepšie 🙂
Ak chlieb kvasí rýchlo v chlaničke, skúste stiahnuť teplotu, aby sa kvasenie predĺžilo. Nech sa darí 🙂
Beata
22. augusta 2019 @ 0:06
Môžem sa opýtať prosím, prečo mi chlebík malo nakysne a nemá toľko bubliniek? Iked kvások bol deň pred prípravou doozdravovany?
Naty Štefková Žúreková
22. augusta 2019 @ 16:24
Beatka, zdravíme! Môže to byť štartérom- potrebuje viac času alebo to môže byť aj receptom- možno taký má byť… Každopádne držíme palce, nech sa darí 🙂
Mária
19. novembra 2019 @ 19:04
Dobrý večer, môžem sa spýtať prečo mi chlebík pri pečení stále pozdĺžne praskne? Aj keď nahrejem rúru a ešte nechám zo 10 min. viac, nech sa nahreje riadne aj plech. Vopred ďakujem za odpoveď.
Daniela Rau
12. decembra 2019 @ 16:17
Mária, pokiaľ je to prasklina pozdĺž dna bochníka (pri podložke, na ktorej sa pečie), je to znakom málo vyhriatej alebo tenkej pečiacej plochy. Vyskúšaj dať 2 plechy na seba alebo kameň na pečenie.
Darina
19. septembra 2018 @ 16:23
Pečiem kváskový chclieb asi tak cez rok aj vďaka Vám Naty, keď ste mi poradili, ako zachrániť kvások. Keď si tak listujem v blogu, pozerám výsledky ostatných kváskovateliek, zisťujem, že môj chlebík nie je taký balón, ako ho krásne pomenovali dievčatá 🙁 . Aj keď mi pekne nakvasí štartér aj cesto, a v mojej kuchyni je to pri tohoročných horúčavách výhoda, po upečení má chlebík vlhkú striedku. Kôrka je síce chrumkavá, ale na druhý deň je už chlieb skôr hutný a ťažký. Mám ten pocit, že niečo nie je v poriadku. Prosím teda o radu, čo mám robiť inak, aby som aj ja docielila balóooon, ktorý dlho vydrží… Ďakujem
Naty Štefková Žúreková
23. septembra 2018 @ 8:26
Darinka, teším sa Vášmu kváskovaniu 🙂 VLhká striedka je možno aj práve tým horúčavám. Uvidíte teraz na jeseň, malo by sa to upraviť. Tzv „balón“ vzniká miesením a najmä receptom. Vyskúšajt náš prvý recept na chlieb v knižnom bestselleri Kváskovanie – Recepty z kvásku. S ním sa to najľahšie dosiahne. 🙂 Držím palce. Dokváskovania
darina
23. septembra 2018 @ 19:18
Dnes som ho piekla 🙂 , podaril sa a zdá sa že striedka nebola až taká vlhká ako inokedy. Dúfam, že je to ozaj len kvôli horúčavám, hoci ako som bola písala, v mojej kuchyni, kedže bývame v rodinnom dome postavenom starými technológiami a materiálmi, teplo veru nebolo a nie je. Mám pri kváskovaní skôr opačný problém, že je v nej chladno. Tak budem ďalej vylepšovať a keď sa stretneme na kurze v októbri, budem veľmi pozorná frekventantka 🙂 🙂 ďakujem za Vašu odpoveď a prajem krásne dni, dokváskovania
Maria Stajgarova
10. januára 2019 @ 10:16
Ahojte dievcata,
Moja otázka je možno menej casta, lebo všetko bolo Ok takmer dokonca. Cesto som nechala rast v poslednej fáze a tu som ho opustila… jednoducho som sa mu (krásne nadvihnutemu) nemohla venovať a odložila som ho do chladničky na viac dni… čo sa samo prejavilo. Teraz je vyfucane, polovičné (obsahovo) a navrchu bola vyhrážania voda. Mám dilemu: dá sa s tým niečo robiť, alebo ho vyhodiť? Vďaka za radu!
Naty Štefková Žúreková
14. januára 2019 @ 10:40
Majka, zdravíme, je to už diskutabilné… odporúčam radšej nové cesto, keď toto už štrajkuje. Nech sa darí 🙂
Daša
22. januára 2019 @ 9:23
Ahoj dievčatá, kváskujem väčšinou v zime, keď je viac času, celkom sa mi darí, aj keď som nikdy neochutnala iný kváskový výrobok, než ten môj, predsa sa mi stáva napríklad aj včera, kvások krásne vykvasil, cesto trošku menej, aj napriek tomu som ho šupla do rúry /základný chlieb/, vyzeral, že nerastie a až neskôr podrástol a praskol zboku riadne….. po rozkrojení boli v ňom obrovské diery a miestami takú hustejší….chuťovo ok, len neviem, kde som spravila chybu. Ďakujem
Naty Štefková Žúreková
22. januára 2019 @ 17:28
Daška, zdravíme. Najlepšie bude, ak nám pošlete na náš mail fotku, aby sme striedku videli. Ďakujeme. Každopádne, kvások treba ozdraviť.
Iveta
22. januára 2019 @ 13:52
Dobry deň.Prosiiiim radu.Prečo mam v chlebiku veľké diery a v rure sa nezdvihne rovnako.Myslim že mam aj väčšiu ošatku ďakujem
Naty Štefková Žúreková
22. januára 2019 @ 17:29
Ivetka, zdravím, pošlite nám, prosím, na náš mail fotografiu striedky. Možno to bude receptom alebo kváskom. Ďakujem
Lenka
23. januára 2019 @ 10:20
Zdravim dievčatá, neviete mi poradiť prečo mám každý bochník ktorý upečieme deravý pod kôrou?
Naty Štefková Žúreková
24. januára 2019 @ 17:05
Leni, môže to byť napr. neopatrným zachádzaním s cestom. Skúste ho vyklápať z ošatky opatrne. Držíme moc palce!
Iveta
23. augusta 2020 @ 17:02
Dobrý deň, Naty, ja mám dve knihy od Vás, kváskujem už štvrtý rok, raz som si kvások už musela oživiť, lebo pri dokŕmení sa nezdvihol a nerobil bublinky. Teraz sa krásne zdvihne, sú veľké bublinky, ale keď fľašu zavriem a dám do chladničky, zmenší svoj objem aj bubliniek je menej. Preto vždy pred pečením dokrmujem. Cesto kvasí pekne, ale chlieb mám vo vnútri dosť lepivý. Robím ten s chia semiačkami a gazdovský. Dokonca dávam menej vody, ako je písané v recepte, lebo sa mi zdalo cesto príliš riedke. V začiatkoch býval chlieb krásny, vysoký, teraz taký nie je. Prajem všetko dobré a ďakujem za radu.
Iva
Naty Štefková Žúreková
24. augusta 2020 @ 10:09
Ivetka, zdravím! Prosím, poslali by ste mi na mail kvaskovanie@gmail.com fotku vášho kvásku? Potrebovala by som ho vidieť. Ďakujem:)
Lenka
23. januára 2019 @ 21:48
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, mne sa zdá, že štarér je v poriadku, cesto nakysne v ošatke, ale keď ho dám na plech, „roztečie sa“. Po upečení je fajn, chuťovo aj striedka je podľa mňa ok, … len nie je ako balón.
Niekedy sa mi zdá, že už po prvom kysnutí s prekladaním mám cesto, ktoré sa rozteká.
treba pridať ešte múku ? a v ktorej fáze ?
ďakujem.
Naty Štefková Žúreková
24. januára 2019 @ 17:03
Leni, zdravíme. prosím, napíšte nám mail. ROzoberieme to dopodrobna. Ďakujeme
Lenka
11. februára 2019 @ 11:37
Dobrý den.
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Kváskujem cca pol roka.. nie je to zatiaľ žiadna výhra, ale bola som celkom spokojná. Robím len špaldový chlieb. Nikdy som ho nemala nejako extra pekne nafúknutý, ale nebolo to až také zlé ako posledných 5 chlebov.
Kvások pekný, živý, rozkvas tiež. Cesto prekladám pri izbovej a potom ide na chladničky na 12 h. V ošatke narastie, ale v trúbe už nie…
Jediný rozdiel je v tom, že predtým, keď mi to ako tak išlo, som 1. fázu kysnutia dávala do chladničky a v ošatke už bol pri izbovej teplote. Odkedy som to vymenila, nejde to.
Može mať toto taký vplyv na výsledok?
Vyhovuje mi to viac, nakoľko rozkvas sa mi už urobí za cca 5 hodín a je mi lepšie ho dať na noc do chladničky.
Keď som nechávala pri izbovej ošatku, nikdy mi v nej úplne nenarástol, ale aspoň v trúbe trochu vyskočil..
Rozkvas robím zo 150 ražnej, a potom pridávam 500 šp. hl. múky.(150 cz+ 350 obyč.) a 320 vody. Zlý pomer?
Je 12 hodín v chladničke veľa?
Fú.. som sa rozpísala 🙂 ak si nájdete čas na odpoveď, budem rada.
Ďakujem.
Pekný deň.
L.
Naty Štefková Žúreková
11. februára 2019 @ 21:40
Zdravím 🙂 môže to byť múkou a kváskom. skúste možno pre porovnanie náš základný chlieb z knihy Kváskovanie 2. je celošpaldový. robí aj ten problém? Dajte vedieť, držím palce 🙂
Lenka
22. februára 2019 @ 14:23
Ďakujem za spätnú väzbu. Zatiaľ som iné robila len 2 razy a tie vyšli.. Len boli malé pre nás 🙂 tak som skúsila ten môj nepodarok ešte upraviť trochu. Ražnú som zamenila za polohrubu sp., dala som menej vody a znížila som teplotu v chladničke na 5 stupňov a vydržal tých 12 hodín. ale to je asi maximum. Neviem si predstaviť ako môže vydržať cesto v chladničke v ošatke aj 24 hodín ako niektorí píšu…
Ešte raz ďakujem a želám veľa dobrých nápadov na chutné recepty 🙂
L.
Magdalena Pandošova
17. februára 2019 @ 11:14
Dobry deň! Ja pečiem už dlhšie z kvasku,pečivo,sendviče ,rožky aj chlebiky rôzne recepty.Ale v poslednej dobe sa mi zda ,že chlebik a rožky su tuhšie a trochu lepkave,mož no je to tym ,len ja si myslim ,asi dlhšie hnetiem cesto.Bude to tym,alebo iny problem.PROSIM poradte mi,mam veĺmi rada kvaskovanie,ja si už ani nekupujem chlieb a pečivo.Ďakujem s pozdravom Magdalena.
Naty Štefková Žúreková
17. februára 2019 @ 21:34
Magdi, ak máte kvások v dobrej kondícií a máte dobré múky, tak to bude tým miesením. Prílišné miesenie nie je vhodné. Vyskúšajte o trochu kratšie miesiť. NEch sa darí 🙂
Martinka
4. marca 2019 @ 17:59
Dobry den,
mna by zaujimalo ci robim nieco zle. Ked upeciem kvaskovy chlieb tak v ten den je vinikajuci makky vatickovy, ale na druhy den je podla mna hutny nie ako cerstvo upeceny. Ja viem ze nebude ako cerstvy ale nechcem aby bol hutny. Co mam urobit aby taky nebol?
Naty Štefková Žúreková
6. marca 2019 @ 8:35
Martinka, zdravíme! Závisí od receptúry, kvality kvásku a hĺbky fermentácie múk. Nedá sa paušálne povedať takto. Každopádne držím palce, aby sa darilo. 🙂
Lucia
12. septembra 2019 @ 7:43
Dobrý deň Kvaskovacky!
Mám dotaz, a to že zrazu peciem chleby s jaskynou. Zo dňa na deň sa to pokazilo, stále robím všetko rovnako. Ale od včera už som upiekla 5 chlebov a všetky s jaskynou. Už tomu naozaj nerozumiem. S osatkou nebucham, muky na stocenie používam máličko ako vždy, s tým rozdielom že jaskyne neboli a teraz su. Je to u všetkých chlebov či sú polkilove alebo kilove. Či sú v chladničke alebo nie. Už ozaj neviem kde môže byť chyba???
Naty Štefková Žúreková
12. septembra 2019 @ 11:04
Luci, zdravíme! Tieto jaskyne v chlebíkoch vznikajú najmä pri zmee ročných období. V každom ročnom období sa totiž kváskuje inak. Než pochopíme cesto, ako pracuje, môže sa stať, že nás chvíľu budú jaskyne trápiť. Odporúčame sledovať štartér a chlebík narezať pred vsadením do rúry. Nech sa darí 🙂
Martina
5. marca 2019 @ 13:03
Dobry den, som zaciatocnicka v kvaskovani, a po precitani viacerych diskusii chcem sa vas spytat. Kvasok som krmila raznou chlebovou mukou, je mozne ze viacere odporucaju krmit raznou celozrnou ze je lepsi potom kvasok a aj vyrobky z neho. Maju pravdu, vy by ste odporucili? Viem ze raz.celozr.sa krmi prve 3dni. Dakujem za odpoved.
Naty Štefková Žúreková
6. marca 2019 @ 8:37
Zdravíme! Kvások kŕmený ražnou celozrnnou múkou je vhodný na pečenie chleba, nie je však univerzálny- pečivo a koláče sú hutné, s chlebovou chuťou, len s minimálnym zafarbením na povrchu. Preto odporúčame kvások kŕmiť ražnou chlebovou múkou. Vtedy je kvások univerzálny a vhodný do každého receptu.
Nech sa darí 🙂
Monika
8. apríla 2019 @ 13:10
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať čo znamená ak sa spodok chlebíka roztrhal…? Piekla som druhý krát, a zároveň prvý krát gazdovský chlebík.
Ďakujem
Naty Štefková Žúreková
8. apríla 2019 @ 20:47
Moni, zdravím, možno vychladol plech, alebo je tenší. Každopádne je to len kozmetika, chuť určite ostala 🙂
Zdenka
23. apríla 2019 @ 18:52
Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať, prečo mi praská chlieb?
Kvasok aj cesto sú úplne super, cesto dám na plech (horúci) a pekne sa zdvíha, až zrazu praskne buď po celom spodku alebo na jednej strane.
Chuťovo je skvelý, mäkký, nafuknuty, s krásnymi dierkami, akurát tie praskliny nás trápia. Robíme polovicu hladká múka a polovica ražná, vždy 400g.
Naty Štefková Žúreková
26. apríla 2019 @ 16:16
Zdeni, zdravím! Upodozrievam plech. Asi je tenký alebo už starší. Skúste piecť na dvoch plechoch spolu, abo zmeňte úplne povrch pečenia- napríklad kameň.
Nech sa darí 🙂
jana
5. mája 2019 @ 8:10
Dobrý deň, prosím Vás poraďte mi čo robím zle 🙁 cesto mi krásne nakysne, preklopím ho na plech, dám do rúry a klesne 🙁 po chvíľke sa trošku zdvihne, ale nie toľko ako keď bolo v ošatke. Chuťovo je ok, nepraská… ale nie je taký nadýchaný ako by som chcela.
Ďakujem za odpoveď! jana
Naty Štefková Žúreková
6. mája 2019 @ 17:59
Janka, zdravím, v tomto prípade odporúčam finálne kvasenie skrátiť. Teda skúste najprv o 30 min. piecť skôr. Ak by sa stále rozlieval, skráťte o ďalších 30 min. Verím, že sa bude už len a len dariť 🙂
Tamara
18. mája 2019 @ 11:40
Dobry den Naty, prosim, chcem sa opytat… Ako dosiahnut aby sa mohol chlebik v trube nafuknut/narast? Okrem poriadne rozohriatej truby a zapary co na to este vplyva? Moj chlebik ostane vo velkosti takej akej ho vyklopim z osatky. Nerozleje sa ale ani nenarastie aj ked v recepte sa uvadza, ze ano. Ma na to vplyv aj finalne kysnutie? Niekde som citala, ze ak dam menej vykysnuty tak vtedy sa v rure dokysne a tym narastie. Je to pravda? Je mozne, ze ho tam uz davam tak vykysnuty ze uz neporastie? Chutovo mam chlebiky dobre len ma hneva ze nie su pekne nafuknute. Dakujem za odpoved 🙂
Naty Štefková Žúreková
20. mája 2019 @ 20:28
Zdravím, Tami! Môže to byť samotnou receptúrou- taký má skrátka byť,alebo svoje zohráva aj múka, spôsob a kvalita miesenia a v neposlednom rade aj tvar a veľkosť ošatky. Skúste možno iný recept- aby ste si vedeli porovnať, Každopádne moc moc držím palce, aby sa vydaril krásny nadýchaný 🙂 Naty
Lubica
7. júla 2019 @ 16:47
Dobrý deň chcela by som sa opýtať kde môže byt chyba keď mi chlebík zaplní pekne opätku, dám na plech nerozlišovať sa a po pár minútach mi vytečie..peciem bez zápory, robilo mi to keď som dala viac muky príď tancami do ostatky ale teraz zase..dakujem za pomoc
Naty Štefková Žúreková
11. júla 2019 @ 17:11
Lubi, zdravíme. autocorrect asi úradoval:) ale podľa popisu sme pochopili, že sa vám chlebík rozleje, je dlhšie v ošatke, než mal byť. skúste skrátiť čas, ktorý cesto finálne kvasí. Malo by sa to upraviť 🙂 nech sa darí 🙂
Mária
19. novembra 2019 @ 19:22
Dobrý večer, môžem sa spýtať prečo mi chlebík pri pečení stále pozdĺžne praskne? Aj keď nahrejem rúru a ešte nechám zo 10 min. viac, nech sa nahreje riadne aj plech. Vopred ďakujem za odpoveď.
Naty Štefková Žúreková
22. novembra 2019 @ 21:04
Dobrý deň! Môže to byť práve plechom, ktorý môže byť tenký, starší alebo vychladnutý. Skúste piecť na inom povrchu, alebo piecť na dvoch plechoch spolu.
Nech sa darí 🙂
Lenka
6. marca 2020 @ 17:55
Chcem sa spýtať, prečo moj kvások aj chlieb je kyslý, kvasok vonia ako jabĺčka. Je to zlé? Kde som spravila chybu? Dá sa to opraviť?
Naty Štefková Žúreková
9. marca 2020 @ 12:28
dravím, kvások ako jabĺčka je ok. Kyslosť môže byť spôsobená silným štartérom alebo vyššou teplotou kvasenia- teplota ovzdušia alebo vody. Niekedy to chce tréning, možno skúsiť chladničkové kvasenie. Skrátka pochopiť, ako pracuje kvások u vás doma, vo vašej domácnosti. Držím palce.
Michaela
26. novembra 2019 @ 9:57
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné, že chlebík pri použití výhradne celozrnných múk (špaldová, ražná, pšeničná…) má tendenciu nenakysnúť, resp. nakysnúť menej? dakujem za radu
Miroslava
30. novembra 2019 @ 15:18
Dobry den. Mozem sa opytat, preco mi chlebik na povrchu praska? Kde robim chybu? Dakujem!
Naty Štefková Žúreková
1. decembra 2019 @ 23:34
Zdravím, Miri! Na povrchu? Prosím, pošlite mi foto na mail kvaskovanie@gamil.com
ďakujem
Naty Štefková Žúreková
9. decembra 2019 @ 16:54
Zdravím, rýchlosť jeho kvasenia je v dôsledku vyššieho množstva minerálov rýchlejší, no vo výsledku je hutnejší.
Stázka
26. decembra 2019 @ 20:30
Zdravím, všade sa píše, že rozkvas kvasí 9 – 12 hodín. Ten môj je hotový tak za 6-7 hodín pri izbovej teplote. Môže to byť príčina toho, že sa mi chlieb po vyklopení na plech roztečie a pri pečení praská?
Ďakujem vopred za každú radu.
Stázka
Naty Štefková Žúreková
27. decembra 2019 @ 11:24
Stázi, zdravím! Kvások pracuje na základe teploty. Ak je vykvasený skôr, vôbec to nevadí, treba s ním pracovať, inak by bol príliš silný. Ak sa ale potom cesto rozlieva, je dlho v ošatke(alebo dlho miesené) a ak sa praská, treba zmeniť povrch pečenia. Držím veľmi palce. Postupným skúšaním sa to určite zlepší 🙂 Nech sa darí 🙂
L.Urminsky
12. januára 2020 @ 9:36
Dobry den. V noci o 2 hod. som prvykrat dopiekol kvaskovy chlieb a rano o 8 hod som zistil, ze je nedopeceny. Mozem ho este dodatocne dopiect?
Naty Štefková Žúreková
15. januára 2020 @ 0:16
áno, môžete. dvojité pečenie sa niekedy robieva. pozor však na prihoretie kôrky
Anna
9. apríla 2020 @ 21:09
Dobrý deň
Prosim Vás,dievcata,kvaskujeme asi necelý mesiac,ale zakaždým keď niečo upečiem,či sú to rožky,alebo chlebík,či to boli moravske kolace,stale mi stvrdnu?ako kameň.
A ja vôbec netuším,kde by mohla byt chyba?
Dakujem Vám za radu
Naty Štefková Žúreková
11. apríla 2020 @ 7:24
mozno skladovanie, Anka, treba vychytať. Utierka nepomoze, sacik nie je vhodny. Latko so vcelim voskom alebo kvalitne lanove vrecko je super. Urcite sa to casom vychyta 🙂 Drzim palce 🙂
Gitka
16. apríla 2020 @ 14:35
Dobry deň. Uz par mesiacov robim kvaskovy chlieb. Niekedy je vysoky inokedy v rure narastie ale finalny klesne. Chcem sa spytat podla mojho receptu ho pred vlozenim do vyhriatej rury pokropim vodou a aj ked ho vuberiem hned po uoeceni. Moze to byt pricinou? Inak sa da jest jen je tuhsi. Dakujem Gita
Naty Štefková Žúreková
16. apríla 2020 @ 14:38
Zdravím, každý chlieb je absolútny originál, a preto je dobré sa riadiť vždy okom a pocitom, ako cesto vyzerá. Keď sa rozlieva po vyklopení z ošatky, alebo už tak nenarastie v rúre, chcel ísť do rúry skôr, teda je mierne prekvasený. Nevadí, to postupne vychytáte a dostanete to do rúk aj oka. Všetko dobré 🙂
Januška
22. apríla 2020 @ 21:02
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať čo robím zle ak mi cesto v osatke nekysne nezdvíha sa? ale keď ho dám do rúry v rúre sa pekne zdvyhne ale vždy mi praskne na spodnej strane.
Ďakujem ?
Naty Štefková Žúreková
24. apríla 2020 @ 5:18
Zdravím, Januška, v tomto prípade by som asi riešila veľkosť a tvar ošatky. Ak praskne na spodnej strane, je to chyva pečiaceho povrchu- tenký, starý, vychladnutý…
Nech sa darí 🙂
Peter
25. apríla 2020 @ 19:30
Dobrý večer dnes som piekol chlieb ražný a po upečení bol vnútri lepkavy prečo.
Magdalena
27. apríla 2020 @ 7:24
Keď mi nevykysol kvasok z večera do rána oplati sa použit ho na pripravu chleba alebo ho zahodiť?
Naty Štefková Žúreková
28. apríla 2020 @ 19:01
DObrý deň, buď môže byť prekvasený, nedostatočne prepečený, alebo skoro narezaný. Ražný chlieb by sa mal naktojiť najskôr 12 hodín po upečení. Určite to postupne vychytáte. Všetko dobré 🙂
Barby
12. mája 2020 @ 11:30
Dobry den prajem. Peciem stale podla rovnakeho receptu, ale v poslednej dobe mam cesto nejake riedke – zle sa preklada, aj zle staca od osatky. Cim to moze byt? Prekvasene by byt nemalo, kedze sa mi to deje este pred ulozenim do osatky na zaverecne kysnutie? Uz sa v tom stracam… Dakujem pekne.
Naty Štefková Žúreková
12. mája 2020 @ 11:38
zdravím, možno je múka čerstvá. Alebo aj pre iné dôvody. cesto treba zahustiť, múka nie je nemenná. Jej savosť a iné parametre sa menia a preto je potrebné upraviť pomery podľa aktuálnej potreby.
Nech sa darí 🙂
Katka
16. mája 2020 @ 10:50
Dobrý deň, potrebujem poradiť. Kvaskujem už cca 2 mesiace, začala som s bagetami a rozkami. Kvások som si vypestovala vlastný, zo spaldovej celozrnnej múky a vyzeral byť úplne v poriadku. Keď som šla prvýkrát piecť tak cez noc sa robil rozkvas a ráno som zamiesila cesto, no za tie 2h mi vôbec nevykvasilo. Prvý pokus teda nevyšiel. Myslela som si ze je chyba v kvasku a vypestovala som si úplne nový odznova. Potom som čítala niekde že nemám v byte asi dostatočnú teplotu, mam tu okolo 20 stupňov lebo sa už nekuri. Tak som pri ďalšom pokuse vyhriala teplovzdušnu rúru a nechala cesto kvasit tam. Za 2h bolo 3x väčšie krásne nadychane ale pečivo bolo kyslé. To som čítala že privysoká teplota to spôsobuje. Tak skúšam znovu, rúra vyhriata len trosku, podľa teplomera je tam 25-28 stupňov a po 2h je to cesto stále nič moc, aj po 3h… Podľa mňa to nie je 2x objem a už vôbec nie také pekne ako na vašich foto z receptu, už naozaj neviem kde je problém 🙁
Naty Štefková Žúreková
18. mája 2020 @ 11:05
Kati, zdravím, možno pomôže tento náš článok: https://kvaskovanie.sk/5-pravidiel-rozky/
Držím palce, všetko dobré
Andrea
31. júla 2020 @ 17:05
Dobry den, kvaskujem uz par mesiacov, avsak malokedy sa mi podari dosiahnut chrumkavu kôrku na chlebiku. Ked ho vytiahnem z truby, kôrka je tvrda, ale ako chladne, zgumovatie, niekedy sa az zvlni. Takisto musim v poslednom case chlebik prikryt alobalom v druhej faze pecenia, lebo chyta tmave flaky, aj ked teplotu mam nastavenu ako v recepte. Stava sa mi to pri rôznych receptoch. Chutovo je vsak velmi dobry. Dakujem.
Naty Štefková Žúreková
9. augusta 2020 @ 21:01
Zdravím, Andrejka, skúsila by som chlieb upiecť v inej nádobe, možmo aj rúre (napríklad u maminy) alebo remoske. Ak je kvások v poriadku, tak by som sa zamerala na povrch pečenia a rúru. Držím palce, nech je chlieb čo najskôr podľa vašich predstáv a chuti 🙂
Renka
26. septembra 2020 @ 9:45
Zdravím:)
Pečiem každý týždeň božský chlieb a ražný chlieb od Nati.
Problém je v tom, že cesto pri vyklápaní na plech z ošatky vysypanej kukuričným škrobom ostane nalepené naspodku ošatky a sčasti na jej stenách. Takže sa chlebík nieže nevytvauje podľa ošatky, ale celý jeho tvar sa zdeformuje. Potom to zoškrabujem a lepím rukou a som smutná, že budem zase umývať obe ošatky aspoň 15 min:( V čom mám nechať cestá na tieto konkrétne chlebíky odpočívať pred pečením?
Ošatky mám pedigovú okrúhlu a pedigovú oválnu s kláskom asi na 1?5 kg
od Vás.
Ďakujem
Naty Štefková Žúreková
5. októbra 2020 @ 10:00
Renka, zdravím, skúste kukuričný škrob vymeniť za zemiakový, alebo vystlať ošatku utierkou a tú vysypať škrobom. Nech sa darí 🙂
Anna
14. októbra 2020 @ 13:22
Dobrý deň,
kváskujem už par mesiacov s prestávkami. Všetky chleby mi vyšli pekne, kráska kôrka, pekne vždy narástol, veľké oká. Jediný problém je, že vždy sa mi roztrhá z spodnej strany (a dosť). Vždy ho aj zvrchu nerežem, nech sa trhá na vrchnej strane, ale aj tak mám zo spodu veľké trhliny. Dávam ho zapariť čo najrýchlejšie, aj plech vždy poctivo nechám prehriať. Viete mi poradiť v čom je chyba?
Ďakujem za odpoveď
Naty Štefková Žúreková
15. októbra 2020 @ 11:08
Zdravím, Anka, chyba môže byť v pečiacom papieri, plechu, rúre, či slabom utiahnutí cesta pri tvarovaní. Odporúčam ísť postupne a vyraďovať chyby. Verím, že vaše chlebíky budú čoskoro nielen na chuť, ale aj na pohľad ako lusk 🙂
Linda
24. októbra 2020 @ 9:45
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať prečo mam cesto take lepivé? Ked ho prekladam z jednej strany na druhu, tak strasne vela nalepi mi na varesku alebo na ruku. Ked ho chcem prelozit do osatky, tak polovica je prilepena v miske predoslej. Dakujem
Linda
Naty Štefková Žúreková
24. októbra 2020 @ 16:15
Zdravím, Leni, je možné, že je to receptom, že skrátka má taký byť a chce to viac zručnosti, alebo je cesto redšie a teda je potrebné ubrať z vody, alebo môže byť aj premiesené. Je možnosť, že ak pridávate do cesta zemiak, tak je to spôsobené aj tým zemiakom… Držím palce, nech sa problém čo najskôr vyrieši. Všetko dobré 🙂
Naty
Andrea
19. februára 2021 @ 0:05
Dobry den,
rada by som sa opytala ci je mozne ze chlebik nie je dobre vymieseny v robote. Robim chlebik prevazne z max 0,5kg muky a teda davam do 0,75kg osatky. Pri mieseni v robote sa mi cesto rychlo nalepi na hak. Aj ho dam 2-3-krat z neho dole, ale stale je hned namotane. Chlwbiky zvacsa vyjdu pekne, ale zda sa mi, ze su o dost hutnejsie ako na obrazkoch z receptov. Mohlo by to byt tym miesenim?
Dakujem pekne
Naty Štefková Žúreková
22. februára 2021 @ 11:54
Dobrý deň, Andrejka, ťažko sa mi hodnotí, cesto nevidím. Ale vo všeobecnosti platí, že kvalita miesenia je kľúčová pre nadýchanosť cesta. Samozrejme. nie je to jediné hľadisko, ale je dosť ovplyvňujúce. určite odporúčam cesto domiesiť aj ručne, kde najlepšie spoznáte jeho textúru.
Všetko dobré, nech sa darí 🙂
Terézia Glovová
25. februára 2021 @ 11:30
Dobry den,
chcela by som sa opytat, ci mate skusenost s tym, ze chlieb velmi rychlo kysne v osatke…po pol hodine kvasenia mi vyrastie a prstovy test naznacuje, ze uz je hotovy. Po hodine uz podla prstoveho testu je prekysnuty. Nerozumiem tomu.
Rozkvas na maly chlebik robim zo 75g raznej muky a 75 ml vody + 1 lyzica kvasku.
Chlebik mam potom zo spaldovej muky. Prekladam ho dvakrat, po hodine kysnutia a potom pred podanim do osatky. Neviete, v com by mohla byt chyba?
Dakujem velmi pekne.
T.
Naty Štefková Žúreková
28. februára 2021 @ 20:17
Dobrý deň, Terézia! Rýchlosť kvasenia je daná silou kvásku a teplotou. Nechoďte podľa času, ale podľa zraku. Keď vidíte, že už je, tak pečte 🙂 Každý má svoj čas pečenia. Nech sa daríííí 🙂
Katarina Hajkova
30. marca 2021 @ 16:21
Ahojte,
kvaskujem asi cca 8 mesiacov. Chlebik narastie, je chutny, ma bublinky. Peciem vacsinou psenicne chleby, no napriek tomu ho mam vo vnutri lepivy. Nie velmi, ale je to citit na prste. Peciem ho aj o 5 minut viac, takze by bol malo peceny sa mi nezda, kedze aj na povrchu uz je pekne hnedy.
Rozmyslam ci to moze byt slabym kvaskom, ale chleba narastie a krasne duni zo spodu. Peciem v janskej mise. Ale zda sa mi, ze na plechu so zaparou som ho taky lepivy nemala. Ale to neviem s istotou.
Cim moze byt lepivost sposobena ?
Ktora vasa kniha je lepsia pre zaciatocnikov?
Dakujem
Katka
Naty Štefková Žúreková
31. marca 2021 @ 16:35
Katka, dobrý deň! Problém je zapeklitý a ťažko sa hľadá pravý vinník. Treba ísť postupne po jednom a vyraďovať. Môže to byť kváskom, kvalitou múky, kvalitou pečiaceho povrchu (plechu). Verím, že sa vám podarí nájsť „vinníka“.
Čo sa týka kníh, všetky sú písané tak, aby boli pre začiatočníka. Rozhodujú skôr recepty. Zo skúsenosti- ľudia si kupujú Kváskovanie 1 na rozhľad v používaní kvásku v kuchyni (knedľa, pizza, rožky….), Kváskovanie 2, ak chcú viac špaldových a bezlepkových receptov, Kváskovanie 3- ak ich láka používanie rôznych druhov kvásku(sú tam recepty aj s ražným kváskom, aj s lievito madre…) Na úvodnej stránke webu máme ukážky z kníh, môžno to vám pomôže pri výbere 🙂
Nech sa darí, všetko dobré 🙂
Naty