Kváskové recepty z kníh „Kváskovanie 1- Recepty z kvásku“ a „Kváskovanie 2- Poklady z vašich kuchýň“ vhodné do časopisov:

Recept na Základný chlieb 

Stiahnuť fotografie
Recepty médiá

Niekedy je menej viac. Na prípravu dobrého a chutného základného kváskového chlebíka nám stačia 3 suroviny: múka, voda a soľ. Nič viac netreba, pretože aj kvások je len múka a voda. Aj napriek základnému zloženiu chutí tento chlieb malým i veľkým. Je vhodný aj menším deťom od prvých príkrmov. Jeho chuť je plná a sýta. A to, že je základný, je aj jeho výhoda: hodí sa k všetkým druhom jedál.

Na štartér potrebujeme:

  • 120 g špaldovej chlebovej múky
  • 120 g vody
  • 1 PL materského kvásku

Suroviny spolu premiešame v mise a prikryjeme potravinovou fóliou, aby štartér neobschol a kvások správne pracoval. Pri izbovej teplote 22C ho necháme kvasiť 9 – 12 hodín.

Ďalej do cesta potrebujeme:

  • 380 g špaldovej chlebovej múky
  • 180 g vody
  • 2 ČL soli

Do 2 – 3 dcl pohára si odvážime vodu, pridáme do nej soľ a miešame dovtedy, kým sa soľ rozpustí. Osolenú vodu spolu s vykvaseným štartérom dáme do väčšej misy a premiešame. Do misy po tretinách pridávame múku. Vytvorí sa kompaktné cesto, ktoré sa miesením stane hladkým. S cestom sa dobre pracuje, je tvárne, poddajné, takmer nelepivé. Ručné miesenie je u tohto receptu veľkým relaxom. Misu s cestom prekryjeme fóliou, aby cesto neobschlo a necháme pri izbovej teplote oddychovať 2 – 3 hodiny. Počas tejto doby cesto každú hodinu premiesime do všetkých svetových strán.

Následne cesto premiestnime na pracovnú dosku. Múky na podsypanie cesta stačí len máličko. Cesto rukami premiesime a vytvarujeme podľa tvaru ošatky či nádoby, v ktorej bude finálne kvasiť. Pri tomto stáčaní cesta dbáme na to, aby všetky spoje cesta boli sústredené na jednom mieste. To nám zabezpečí, že chlebík počas pečenia v rúre nepopraská. Vytvarovaný bochník cesta dáme do zemiakovým škrobom vysypanej ošatky spojom nahor a prekryjeme fóliou. Necháme zdvojnásobiť objem, podľa sily a teploty to potrvá 1,5 – 3 hodiny pri izbovej teplote.

Rozohrejeme si rúru na 250C s tým, že do stredu dáme rozpáliť plech, na ktorom budeme piecť a na dno rúry dáme starší plech alebo nádobu na zaparenie. Po dosiahnutí teploty počkáme ešte 5 – 10 minút, aby boli plechy poriadne rozžhavené. Blízko rúry si pripravíme hrnček vody.

 

Vykvasený bochník vyklopíme na kuchynskej linke na papier na pečenie, ostrým nožom alebo žiletkou ho vkusne narežeme a pomocou sádzacej lopaty ho prenesieme do rúry. Šupneme chlebík aj s papierom na pečenie na rozhorúčený plech a pred zatvorením dvierok rúry vylejeme na spodný plech pripravený hrnček vody. Voda zasyčí, premení sa na paru. Dvierka rýchlo zatvoríme, aby para zostala vo vnútri. Pri  250C pečieme 10 minút.

Následne rúru otvoríme, vyberieme plech s vodou a teplotu stiahneme na 200C. Dopekáme cca 20 minút.

Po vybraní chleba z rúry naň zospodu zaklopeme. Zvuk má byť jasne dutý. Ak nie je, bochník vrátime ešte na pár minút na dopečenie. Upečený chlieb dáme na vychladnúť na mriežku. Krájame až keď je dokonale vychladnutý, nakoľko ako pri každom kváskovom chlebíku, aj počas chladnutia cesto ešte pracuje.

Dobrú chuť!

Recept na Babičkine buchty

Stiahnuť fotografie
Recepty médiá

Veľká perina, drevená posteľ, svieže rána plné štebotania vtáčikov a lekvárové buchty s čajíkom alebo kakaom. To je spomienka na detstvo u babičky snáď každého z nás. Nadýchané, voňavé a plné ovocného lekváru. To sú tie pravé babičkine pečené buchty.

A aj prostredníctvom kvásku si ich vieme spraviť doma a zaspomínať si na krásne detské časy.

 

Na štartér potrebujeme:

  • 200 g pšeničnej polohrubej  múky
  • 200 g vody
  • 1 PL materského kvásku

Suroviny spolu premiešame v mise a prikryjeme potravinovou fóliou, aby štartér neobschol a kvások správne pracoval. Pri izbovej teplote 22oC ho necháme kvasiť 9 – 12 hodín.

Ďalej na cesto potrebujeme:

  • 400 g pšeničnej polohrubej múky
  • 50 g vlažného mlieka
  • 2 PL masla
  • 2 PL bravčovej masti
  • 2 žĺtky
  • 4 PL trstinového cukru
  • 1 vanilkový cukor
  • nastrúhaná kôra z 1 ks biocitrónu
  • štipku soli

Na potretie:

  • 1 ks vajce
  • 1 PL masla

Na plnenie potrebujeme:

hustý lekvár alebo džem, makovú, orechovú, či tvarohovú plnku, prípadne drobné ovocie

Suroviny pridáme k štartéru do väčšej misy a vymiesime jemné, vláčne cesto. S cestom sa krásne pracuje a dobre sa odliepa od stien misy. Vďaka nastrúhanej citrónovej kôrke aj krásne vonia.

Misu s cestom prekryjeme potravinovou fóliou a necháme 2 hodiny oddychovať pri izbovej teplote, aby sa naštartovalo kvasenie. Počas kvasenia cesto 1 – 2krát v mise poprekladáme a to natiahnutím z jednej strany smerom na opačnú stranu. Cesto počas kvasenia zväčší svoj objem.

Následne cesto vyklopíme na mierne pomúčenú pracovnú dosku a vyvaľkáme na hrúbku cca 1 cm.

Pomocou vykrajovačky alebo pohárika vykrajujeme kolieska. V tomto recepte bol použitý pohár s priemerom 8 cm. Do stredu vykrojených koliesok dáme hustý lekvár (množstvo lekváru zvolíme podľa toho, či máme radi veľa alebo menej lekvárové buchty). Zvolíme si lekvár alebo hustý džem, príliš riedky by nám z buchiet vytiekol.

Cesto s lekvárom zabalíme tak, že kraje prstami zlepíme spolu. Takto zlepené buchty poukladáme spojom nadol na plech pokrytý papierom na pečenie (alebo do vymastenej jenskej misy). Buchty umiestňujeme na plech s menšími medzerami, nakoľko pri ďalšom kvasení ešte podrastú. Celý plech s buchtami prekryjeme potravinovou fóliou a necháme prekvasiť cca 2 hodiny pri izbovej teplote.

Rúru dáme vyhriať na 250C. Z plechu dáme dole fóliu a buchty potrieme rozšľahaným vajíčkom. Dáme piecť do stredu rúry na 8 minút pri 250C.

Následne znížime teplotu na 200C a plech s buchtami prikryjeme alobalom. Pečieme cca 8 minút. Odstránime alobal a buchty ešte dopekáme pri teplote 200C. Čas záleží podľa farby: až do zlatistého odtieňa buchiet.

Po vytiahnutí z rúry potrieme buchty rozpusteným maslom. Zatiaľ čo buchty budú chladnúť a rozvoniavať, urobíme si dobrý čajík alebo kakao 🙂

Dobrú chuť.

Tip: Namiesto lekváru môžeme dať do buchiet rôzne iné druhy plniek: tvarohovú s hrozienkami, tvarohovú s ovocím, makovú atď. Babičkine buchty môžeme spraviť aj zo špaldovej múky. Stačí vymeniť pšeničnú múku v rovnakom množstve za špaldovú, no vtedy je potrebné si dať pozor na pridávanie mlieka. Pridávame ho postupne a zakaždým riadne vymiesime, až kým vznikne jemné nelepivé cesto.

Recept na Ražno-pohánkový chlieb so semienkami

Stiahnuť fotografie
Recepty médiá

Pohánka je veľmi zdravá, to určite viete. Je výborná pre naše cievy, srdce, trávenie, aj
imunitu. Má priaznivý obsah aminokyselín, tukov, aj minerálnych látok a vitamínov.
Pohánková múka je prirodzene bezlepková, ražná múka má nižší obsah lepku. Tento
chlebík je vďaka ražnej múke hustejší a tým pádom aj dosť sýty. Stačí 1-2 krajce a ste
najedení.
Má lahodnú orieškovú chuť, striedku s jemnými okami a „akurátku“ kôrku. Je výborný
aj po niekoľkých dňoch po upečení, hoci len tak s maslom, himalájskou soľou
a čerstvou sezónnou zeleninkou.

Na štartér potrebujeme:
• 150g celozrnnej ražnej múky
• 180g vlažnej vody
• 2PL kvásku
Suroviny spolu premiešame a prikryjeme, aby cesto neobschlo.
Takto necháme štartér 9-12 hodín rozkvasiť pri izbovej teplote.
Suroviny
Ražno-pohánkový chlieb
Recept od Daniely
Ďalej na cesto potrebujeme:
• 280g ražnej chlebovej múky
• 70g pohánkovej múky
• 2ČL himalájskej soli (12g)
• 2ČL mletej rasce
• 1PL medu rozpusteného v 220ml
vlažnej vody
• 2-3PL uvarenej zmesi z ryže natural a
lúpanej pohánky (v pomere 1:1)
• 2-3PL zmesi semien (vlašské orechy,
tekvicové, slnečnicové, ľanové alebo
iné semienka)

Vopred si uvaríme zmes ryže natural spolu s lúpanou pohánkou a necháme vychladnúť.
Takisto zmes semien dáme vopred namočiť do čistej vody. Vďaka namočeniu orechov a semien docielime nielen ich zmäknutie, ale v nich aktivizujeme aj užitočné enzýmy.
Všetky suroviny zmiešame so štartérom a cesto vymiesime. Cesto je dosť hutné. Miesime ho asi 10 minút, aby sa lepok čo najviac rozvinul. Vymiesené cesto prikryjeme fóliou, aby sme zabránili jeho obschnutiu. Inak by nám chlebík popraskal pri pečení.
Necháme dve hodiny prekvasiť, pričom počas toho cesto dvakrát preložíme. Cesto mokrou rukou alebo stierkou na cesto chytíme a preložíme na opačnú stranu. Ako pomôcku využívame svetové strany- zo severu na juh, z východu na západ, zo západu na východ a z juhu na sever.
Prekvasené cesto dáme na mierne pomúčenú dosku. Cesto je dosť lepivé, preto je dobré, keď si pomúčime i ruky. Našou úlohou je premiesiť cesto a vytvarovať bochník tak, aby nabralo čo najmenej neprekvasenej múky.
Z cesta si vytvarujeme bochník. Tvar bochníka si zvolíme podľa tvaru ošatky- guľatý bochník do guľatej ošatky, obdĺžnikový bochník do podlhovastej ošatky. Pokiaľ použijeme pedigovú ošatku, vysypeme ju zemiakovým alebo kukuričným škrobom. Pokiaľ celulózovú, tak vysypanie škrobom nie je potrebné. Ak si prajeme mať semienka aj na vrchu chlebíka, nasypeme ich na dno ošatky.

 

Cesto v ošatke neutľapkávame! Vložíme ho spojmi smerom hore a ono sa samé pri následnom kvasení pekne roztiahne po celej šírke a dĺžke ošatky.
Ošatku prikryjeme potravinovou fóliou alebo čiapkou na sprchovanie a necháme na kuchynskej linke podrásť 3-5 hodín.
Rúru zapneme na 250´C, pričom do nej hneď od začiatku umiestnime plytký plech alebo kameň na pečenie. Plus na dno rúry umiestnime starý plech, ktorý bude slúžiť na zaparenie.
Bochník vyklopíme z ošatky na papier na pečenie a ak chceme mať na chlebíku zárezy, narežeme cesto ostrým nožíkom alebo žiletkou. Cesto aj s papierom rýchlo preložíme na rozhorúčený plech v rúre. Na spodný plech vylejeme hrnček vody. Tá zasyčí a vytvorí paru, vďaka ktorej sa chlebík lepšie zdvihne do výšky. Dvierka na rúre rýchlo po naliatí vody zatvoríme, aby para neunikla.
Pri 250´C pečieme 10 minút.
Následne spodný plech vyberieme, znížime teplotu na 190´C a pečieme 25-30 minút.
Po vybraní chlebíka poklopkáme po jeho dne. Chlebík je akurát upečený, ak po zaklopaní na dno znie duto.
Chlebík necháme vychladnúť na mriežke aspoň 2-3 hodiny. Dôležité je nechať ho chladnúť na mriežke a nie na plnej doske, aby sa prebytočná vlhkosť v jeho vnútri mohla odpariť. Po vychladnutí môžeme krájať a jesť 🙂
Dobrú a zdravú chuť!

Recept na Kvásková bábovka

Stiahnuť fotografie
Recepty médiá

Kváskovanie je veľký dar, ktorí si naši predkovia veľmi vážili. Kvások sa považoval za taký vzácny, že ešte v nedávnych časoch sa zvykol dediť z pokolenia na pokolenie, ba dokonca ho dievčence pri vydaji dostávali ako súčasť vena.
Je omyl myslieť si, že kváskovať môžeme len s chlebíkom. Kvások prekvasí aj sladké verzie múčnosti. Ak aj vy patríte k ľuďom, ktorí kysnuté koláče nejedli pre následné pálenie záhy, spokojne si môžete dať z tejto kváskovej bábovky aj dupľu! Kvások v sladkom ponímaní je výnimočný. A výnimočná je vďaka nemu aj chuť, pretože kyslosť kvásku nie
je ani trochu cítiť.
Príprava kváskovej bábovky je naozaj ľahká, takže ju zvládne aj kváskový začiatočník.

Na štartér potrebujeme:
• 80g špaldovej celozrnnej múky
• 100g vlažného mlieka
• 1PL kvásku
Suroviny dobre premiešame a necháme na kuchynskej linke prekvasiť
1-2 hodiny. Kvások sa naštartuje, čo vidíme podľa bubliniek.
Ďalej potrebujeme:
• 170g špaldovej hladkej múky
• 100ml oleja
• 150g trstinového cukru
• 2ČL vanilkového cukru
• 4vajcia
• špaldovú krupicu na vysypanie formy

V miske si metličkou vymiešame vajcia s cukrom, aby sme ich trochu prevzdušnili. Pridáme ostatné suroviny aj so štartérom. Vymiešame hustejšie cesto bez hrudiek.
Misku s cestom prikryjeme najlepšie fóliou, aby cesto neobschýnalo a necháme 1 hodinu postáť.
Formu na bábovku vymastíme olejom a vysypeme krupicou. Cesto nalejeme do formy a necháme finálne prekvasiť asi 1 hodinu. Keď uvidíme na povrchu cesta aspoň pár bubliniek, bábovka môže ísť do rúry. Pečieme vo vyhriatej rúre na 180´C cca 50 minút.
Správne upečenie testujeme špajdľou. Hotovú bábovku vyklopíme z formy a necháme vychladnúť. Dobré bábovkovanie!