Ako piecť ekonomicky
Začali ste doma kváskovať a obávate sa zvýšených faktúr za elektriku? Oplatí sa pripravovať si doma chlieb a pečivo, keď počúvame od iných, že majú vyššie nedoplatky za energie? Oplatí. V tomto článku vám prinášame účinné rady a tipy, ako piecť ekonomicky. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako sa dá na domácom pečení ušetriť.
Kváskovanie ako odpoveď na zdravotné problémy
Vidina zlepšenia zdravotných problémov alebo len chcenie dať na náš stôl to najlepšie z najlepšieho nás zavedie k základu – chlieb a pečivo. Denne sa s ním stretávame v rôznej forme na našich stoloch. Ak si ho doprajeme v domácej kváskovej forme, dosahujeme tak:
- najvyššiu kvalitu
- stráviteľnosť
- prospešnosť pre náš organizmus.
Pre zdravotné benefity kváskovania niet pochýb, že je to správna voľba. Navyše chuť a vôňa doma upečeného chleba je doslova fenomenálna.
Častokrát sa však stretávame s demotiváciou domácich pekárov, pretože majú vyššiu spotrebu elektriny. To potom vedie k závažnému rozhodovaniu, či sa piecť doma naozaj oplatí.
„Odkedy kváskujem, stúpli mi faktúry na elektrinu.“
Áno, je to možné, častokrát je to pravda. Na vine nie je samotné kváskovanie, ale môže to byť naša organizácia kváskovania.
Prinášame vám účinné tipy ako piecť ekonomicky
Najdrahšie na pečení samotnom je rozhrievanie rúry. Keď chceme využiť túto skutočnosť v dobrom slova zmysle, je potrebné zohľadniť:
- opakované zapínanie rúry,
- rôzne dĺžky nahrievania rúry
- a teploty pečenia.
4 účinné tipy ako doma piecť ekonomicky
1. Naplánujme si pečenie viacerých produktov
Keď už ideme piecť, upečme viaceré druhy- chlieb, pečivo, koláče… Využime tak informáciu v náš prospech, že nahrievanie rúry je najdrahšie.
2. Pečme dvojmo
Keď je už rúra rozohriata, využime priestor rúry naplno. Zdvojnásobme dávku cesta a upečme dva rovnako veľké chleby naraz.
Či sa nám do rúry zmestia, zistíme jednoducho: Priložíme dve rovnako veľké prázdne ošatky na pečiacu plochu.
Ako zdvojnásobiť recept? Všetky suroviny v recepte zdvojnásobíme, vypracujeme dvojnásobné cesto a až v momente tvarovania do ošatky rozdelíme cesto na dve rovnaké polovice. Dĺžka pečenia sa zachováva, ako píše receptúra.
- Na upečenie dvoch chlebov sme použili:
- prípravu jedného cesta – jeden štartér, jedno miesenie.
- jedno rozohrievanie rúry.
- jednu, rovnakú dobu pečenia.
Teda za jeden čas prípravy, jedno nahrievanie rúry a jedno pečenie sme upiekli dvakrát viac.
3. Kameň na pečenie
Je výhodné investovať do kameňa na upečenie skvelých chlebov s nadýchanou striedkou a chrumkavou kôrkou. Čím je povrch kvalitnejší a hrubší, chleby sa nemej rozlievajú na placky (za predpokladu správnej prípravy cesta v jednotlivých fázach) a menej praskajú. Máme z pečenia väčšiu radosť a spokojnosť (aj to je dôležitý aspokt kváskovania).
V prípade, že zvažujeme kúpu kameňa, vhodný na domáce pečenie je žulový či šamotový kameň s hrúbkou 2 – 3 cm. Kameň sa síce nahrieva dlhšie ako plech, no teplotu udrží veľmi dlho. To môžeme využiť v príprave viacerých produktov.
4. Zoraďme pečenie podľa teplôt
Opäť narábame s informáciu, že najdrahšie na pečení je rozohrievanie rúry. Počas celého nahrievania je rúra prázdna. Špirály pracujú naplno, aby rozhorúčili celý pečiaci priestor.
Najvýhodnejšie je preto zoradiť si prípravu ciest podľa teplôt pečenia zostupne– najprv pripravujeme cestá, ktorá sa pečú na najvyššej teplote a potom tie produkty, ktoré pečieme na menej stupňov.
Konkrétny príklad: Máme naplánované pečenie počas týždňa. Aby to bolo ekonomické z pohľadu elektriny, teplo rúry využijeme naplno- pripravíme večeru- pizzu, rožky na desiatu, chleby a ešte aj koláč.
Ako presne postupujeme?
-
- Ako prvé dáme piecť rožky. Pečú sa po celú dobu na 250´C.
- Za nimi dáme do rúry pizzu. Taktiež sa pečie na 250´C. (V tomto príprade môžeme rožky a pizzu piecť aj opačne, pretože teplota sa nemení.)
- Nasledujú chleby. Prvé minúty sa pečú na 250´C. (Všimli ste si, že produkty môžu ísť do rúry okamžite po sebe? Nemusíme čakať na dosiahnutie potrebnej teploty a strácať tým čas a energiu.)
- Chleby sa dopekajú na 200´C, takže po dopečení chlebov môžeme využiť teplotu a dať do rúry koláč alebo niečo iné.
Záver
Za jedno nahriatie rúry vybavíme celotýždňové pečenie. Na spotrebe elektriny je to jasne vidno, pretože ak by sme piekli po častiach každý deň, prípadne viackrát do týždňa, doba nahrievania sa vždy pripočítava.
Ak upečieme toho naraz viac než zjeme, je super si odložiť aj do mrazničky. O pár dní nás chlebík v mrazničke môže „zachrániť“. Stačí ho len večer vybrať a nechať do rána na kuchynskej linke rozmraziť.
Urobme si tzv.pečiacu sobotu s deťmi, alebo podvečer s manželom/ manželkou. Okrem skvelého pokrmu utužíme vzťahy, čo sa počíta. 🙂
Napadli vám nejaké otázky? Alebo máte svoje ďalšie overené tipy, ako ušetriť pri domácom pečení? Napíšte nám do komentára, podeľte sa so svojimi skúsenosťami.
Kváskovať sa oplatí, pretože kváskovanie spája.
Daniela a Naty
autorky ocenených bestsellerov Kváskovanie
Marta
12. októbra 2017 @ 19:51
Ja peciem kvaskovy chlieb len mesiac,ale hned po prvom ochutnani mi sadol chlieb na zaludok ako zadok na nocnik.je mi ovela lepsie co sa tyka zdravia.Kvaskovanie je super
Naty Štefková Žúreková
12. októbra 2017 @ 22:13
Marti, tešíme sa, že ste zakúsili aj Vy kúzlo a benefity kváskovania 🙂 len tak ďalej 🙂
Darina
13. októbra 2017 @ 17:54
Priznávam, že po prvom neúspechu, keď sa mi cesto lepilo nielen na dosku, ale sa mu aj z ošatky nechcelo, som asi mesiac na kváskovanie ani len nepomyslela. Vlastne surfovala som po internete a so „závisťou“ pozerala videá šikovných kváskovateľov. Potom som si povedala, ja, dcéra pekára sa mám tak ľahko vzdať!? Tak som znova založila kvások a čakala, čo sa bude diať. No aj sa dialo! Kvások bol po 10tich dňoch zrelý na vyhodenie, páchol po acetóne jedna radosť! Zúfalá som sa obrátila na Naty, aby poradila, čo robiť. Vďaka jej rade som si kvások zachránila a upiekla svoj prvý, pekne zaguľatený peceň chlebíka. Tešila som sa ako malý Jojo… odvtedy každý víkend pečiem kváskový chlebík. Chutí dcére aj manželovi, čo je pre mňa veľké povzbudenie a zároveň motivácia na ďalšie experimentovanie. Naty, ešte raz vďaka za pomoc!
Naty Štefková Žúreková
15. októbra 2017 @ 21:16
Darinka, veľmi ste ma dojali, ďakujem za krásne slová. Veľké zadosťučinenie pre mňa 🙂 teším sa z nájdenia novej lásky ku kvásku 🙂 Nech to pečie 🙂
Zuzana
16. októbra 2017 @ 8:52
Takze spravne som to pochopila ,ze ak idem pouzit dvojitu davku muky na dva chlebiky tak starter spravim akoby som robila len jeden chlebik? Starter na jeden chlebik vystaci na dve davky /dva chlebiky? Dakujem Zuzana
Naty Štefková Žúreková
18. októbra 2017 @ 15:10
Zuzi, zdravíme 🙂 keď budete znásobovať receptúry, treba znásobiť úplne všetko od začiatku prípravy chleba. Držíme palce 🙂
Stana
19. októbra 2017 @ 13:20
Dobrý deň, po zhliadnutí včerajšieho Reflexu ste ma úplne „namotala“ na pečivo z kvásku.
Kváskujem už skoro rok. Raz jediný raz som vyskúšala upiecť rožky a tie ani pes nechcel :-))))
Tak cez zimné večery určite vyskúšam nejaký Váš osvedčený recept.
Nech sa Vám darí a prajem všetko dobrééé. Stana
Naty Štefková Žúreková
19. októbra 2017 @ 18:10
Stanka, veľmi sa tešíme vášmu zápalu pre kváskovanie. Je nám cťou 🙂 Nech sa darííí 🙂
Jana
19. októbra 2017 @ 19:26
Dobrý deň, aj ja po pozretí včerajšieho Reflexu som sa odhodlala a kvások som si dnes založila. Neviem či to zvládnem ale pre moju rodinku to stojí za to vyskúšať. Prajem vám ešte dlhé a chutné pečenie, ďakujem.
Naty Štefková Žúreková
19. októbra 2017 @ 19:55
Jani, tešíme sa, že sme vás motivovali 🙂 verím, že kváskovaním prinesiete svojim najližším chuť a zdravie na váš stol:) dokváskovania
SimiK
19. októbra 2017 @ 20:30
Po troch neúspešných pokusoch o založenie vlastného kvásku mi jedna dobrá duša darovala zo svojho. S pomocou jej rád som takmer bez problémov upiekla tento týždeň dva fantastické chlebíky ❤ Momentálne mám rozrobený ďalší a obzerám sa po recepte na niečo sladké kváskové.
Teším sa, že mojej rodinke chutí, a ja im pripravujem dobroty s ❤
Naty Štefková Žúreková
19. októbra 2017 @ 21:11
Simi, to je super, velmi sa tomu tesime 🙂 nech to kvaskuje 🙂
Vlasta
8. novembra 2017 @ 23:45
ahoj.. ja som tiez zacala kvaskovat.. velmi mi ten chlebik chuti. mam aj mlyncek na mletie muky takze vsetko by bolo super, len nikdy sa mi nepodari dost vysoky. ked ho vyklopim nakysnuty na rozpaleny plech tak sa mi do sirky trochu roztecie. kde je chyba…. poradte
Naty Štefková Žúreková
9. novembra 2017 @ 10:03
Vlasti, dobrý deň. Tešíme sa z vášho kváskovania 🙂
Rozlievanie chlebíkov môže byť v súvislosti s prekvasením, resp. že chlieb pridlho kvasil finálne v ošatke, ale za to môžu práve čerstvo zomleté múky, v ktorých je činnosť enzýmov ešte na dosť vysokej úrovni. Túto tému rozoberáme v knihe Kváskovanie 2 . Poklady z vašich kuchýň.
Držíme vám palce, nech to kváskuje 🙂
darina
13. novembra 2017 @ 15:59
Tie moje rožky, no do plaču :(. Najskôr som si povedala, načo sladenka, aj tak som ju zabudla kúpiť. Keď však rožky zostali ako pribraté „dážďovky“,po upečení tvrdé s hustou striedkou, prečítala som si ešte raz pozorne recept a čosi o slade. No pekne, však pomáha kvasiť, nato sladenka ! Vyzbrojila som sa teda všetkým, čo do nich treba a hor sa do pečenia. Hoci tentokrát “ pribrali“ viac, ako minule, nie sú také krásne vykvasené ako na obrázkoch v knižke. Čo robím zle? Kvások je, ako má byť, pavučinkový ako hovorím ja, štartér krásne prevzdušnený, ale cesto mi už tak neprekvasí, nezväčší objem a to isté sa deje aj pri kvasení rožkov. Veľmi málo nakvasia a výsledkom sú tvrdé, husté „šúlčeky“. Naty, prosím o radu, ktorú fintu som prehliadla?
Naty Štefková Žúreková
14. novembra 2017 @ 22:36
Darinka, rožky sú niekedy potvory. Podstatné je každú časť prípravy cesta urobiť naozaj poctivo. Nič neodfláknuť. Následne budú pavučové, hebké a dokonalé 🙂
Nevzdávajte to, určite to pôjde 🙂
Držíme silno palce 🙂
Eli
13. februára 2018 @ 14:05
Dobrý deň,
mohli by ste mi prosím poradiť, kde by som vedela zohnať nejaký kvalitný kameň na pečenie?
Vopred veľmi pekne ďakujem za radu.
Naty Štefková Žúreková
13. februára 2018 @ 14:43
Eli, zdravím, kvalitný kameň na pečenie zoženiete najlepšie v kamenárstve. Treba si pýtať kameň na pečenie- žulu 🙂 Nech sa darí 🙂
Eli
13. februára 2018 @ 20:44
Aha, super. Ďakujem za odpoveď.
Myslela som si, že sú na to špeciálne obchody, ale je fakt, že som toho veľa nenašla. Skvelé, ešte raz ďakujem 🙂
Magdalena
31. marca 2022 @ 13:06
Dobrý deň,
toto postupné pečenie vyzerá fajn, ale ako zabezpečiť aby mi napr. počas pečenia rožkov a pizze neprekysol chlieb v ošatke? Dať ho do chladničky? Podobný problém mám keď mám viac cesta a nemestí sa mi všetko na jeden plech, čo s tým druhým plechom aby mi to neprekyslo, keď sa prvý pečie.
Vopred ďakujem za radu 🙂
Naty Štefková Žúreková
31. marca 2022 @ 14:04
Dobrý deň, Magdalénka, presne ako píšete- treba ich dať do chladničky. Najlepšie je už od začiatku pripravovať cestá v poradí, ako pôjdu do rúry. Nech sa darí 🙂
Viera
19. júna 2023 @ 15:48
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať, či sa dáva voda
na plech , keď sa používa kameň. Lebo kvaskovy chlieb už robím 10 rokov ,ale kameň som si teraz kúpila. Či náhodou nepraskne ,keď sa tam dá voda.
Ďakujem za odpoveď
Viera KURUC
Naty Štefková Žúreková
5. júla 2023 @ 18:56
Dobrý deň, Vierka, pri pečení na kameni pracujte rovnako, ako doteraz s plechom. Ak by vám kameň praskol, nebol dostatočne kvalitný, alebo určený na pečenie chleba.
Nech sa darí, Naty