Ako nahradiť múku v recepte
Vyhliadli ste si perfektne vyzerajúci kváskový recept a už sa vám zbiehajú naň slinky. No po prečítaní si surovín v recepte zistíte, že vám chýbajú niektoré konkrétne múky.
Pokiaľ ste skôr domáci pekár=začiatočník, tak vám v danej chvíli možno napadajú otázky typu:
- V recepte je v štartéri napísaná napríklad ražná chlebová múka. Môžem namiesto nej použiť pšeničnú chlebovú?
- Je nejaký rozdiel medzi chlebovou ražnou a chlebovou pšeničnou múkou?
- Ak ich zamením, tak v akom množstve to mám urobiť?
- A dostanem pri ich výmene ten istý výsledok?
Všetci sme raz začínali a všetci sme niekedy mali tieto otázky. Preto nehanbite sa za to, ak napadli aj vám.
Poďme sa spoločne pozrieť na odpovede na tieto otázky, aby ste sa v tom od teraz raz a naždy vyznali aj vy.
Ako ovplyvňuje druh múky cesto
Poďme sa na to pozrieť spoločne a dopodrobna.
Ako prvé je dôležité si uvedomiť, že každý druh múky má iné vlastnosti, teda v ceste sa správa inak.
Známe a najčastejšie používané druhy múky na Slovensku sú:
- pšeničná
- špaldová
- ražná
- pohánková
- ryžová
- kukuričná
- a ďalšie.
Ražná múka je iná ako pšeničná, špaldová či pohánková. A zasa naopak. Každá múka je originálna a v ceste robí „svoje kúzlo“. A cesto z každého druhu múky vyzerá inak.
Ražná múka je plná vitamínov a minerálov a čo je dôležité: obsahuje málo lepku. Lepku, ktorý dáva cestu pružnosť. Preto cesto z ražnej múky má konzistenciu „ako blato“, nenaťahuje sa, nie je pružné. Po upečení sú výrobky z tejto múky tmavšie a hutnejšie. Veď spomeňte si na to, ako vyzerá klasická „Ražná tehlička“ = chlieb, ktorý má tmavú hustú akoby mokrú striedku.
Recept na Ražnú tehličku z kvásku nájdete tu.
Naopak pšeničná a špaldová múka (tieto dva druhy múk sú si podobné, sú ako „sesternice“) robia cesto krásne biele, smotanové až zlatisté. Majú dostatok lepku, ktorý dáva cestu schopnosť naťahovania. Výrobky z nich sú krásne nadýchané, vláčne a mäkkučké.
Rozdiel medzi týmito „sesternicami“, čiže medzi pšeničnou a špaldovou múkou je, okrem iného, v savosti múky. Vo všeobecnosti špaldová múka je menej savá než pšeničná múka. Takže ak v recepte je napísané, že máte použiť pšeničnú múku a vy namiesto toho dáte do cesta múku špaldovú, tak musíte ubrať z tekutiny použitej v recepte. Lebo špaldová múka jej potrebuje menej.
Bezlepkové múky (ryžová, pohánková, kukuričná…) sú špecifické. Už z ich názvu je jasné, že sú bez-lepku, čiže neobsahujú lepok. Preto bezlepkové múky rovnako ako aj ražná múka vytvárajú hutnejšie cestá so štruktúrou „ako blato“. Ich savosť sa veľmi mení. Závisí aj od konkrétnej značky výrobcu – preto sa vám môže stať, že hoci sa držíte presnej gramáže uvedenej v recepte, tak ak použijete múku od iného výrobcu, tak hustota vášho cesta nebude rovnaká, ako vidíte v pôvodnom recepte.
Čo s tým?
Všetky dobré recepty mávajú v recepte aj fotky z postupu. Práve v postupe môžete vidieť hustotu cesta v jednotlivých krokoch. A následne viete vaše cesto doladiť tak, aby bola hustota rovnaká ako na fotke v recepte. Či už prisypete múku alebo prilejete tekutinu, dôležité je držať sa fotky v postupe receptu.
TIP: Práve preto každý recept v knihách Kváskovanie pri príprave fotíme, aby ste si vedeli na fotkách v postupe porovnať hustotu cesta ako má byť s tou vašou hustotou cesta a v prípade potreby ho doladiť. Tieto knižné oficiálne bestsellery si môžete objednať aj s bonusmi TU.
Z uvedeného vyplýva, že by sme len tak svojvoľne nemali v receptoch meniť druhy múk. Pretože každá prináša do cesta unikátnu hustotu, farbu, štruktúru, nadýchanosť a aj chuť. Pokiaľ múku v recepte zameníme za inú múku, tak aj výsledok dostaneme úplne iný.
Dôležité:
Múka je biologický materiál a reaguje na prírodné podmienky. To znamená, že od prírody by nemala mať stále rovnaké vlastnosti.
Môže sa teda stať, že na jeseň, keď je vlhko a daždivo a sú hmly, mlyny vyrobia múku, ktorá bude menej savá (v receptoch bude vsiakavať menej vody). Naopak v horúcich a suchých dňoch pomelú zrno na múku a tá môže byť suchšia, teda bude potrebovať viac vody. Aj preto sú fotografie vo fotopostupoch receptov tak veľmi nápomocné.
TIP: Prečítajte si hodnotný článok, v ktorom sa dozviete, na čo treba pri kúpe múk pozerať, ako správne vybrať múku.
Dajú sa meniť typy múk?
Vysvetlili sme si, prečo nie je vhodné meniť v recepte jednotlivé DRUHY múk medzi sebou (vymeniť pšeničnú múku napr. za ražnú). Ale môžu sa vymeniť v recepte jednotlivé TYPY múk medzi sebou?
Typ múky znamená, ako je daný konkrétny druh obilia zomletý. Teda v prípade pšeničnej múky poznáme typy múk: hladkú, polohrubú, chlebovú, hrubú, celozrnnú a podobne.
Pri zámene typov múk v recepte sme už slobodnejší a v prípade potreby môžeme niečo pomeniť. No aj tu sa treba riadiť nejakými pravidlami.
Na čo je dôležité myslieť pri zmene typu múky?
- Celozrnné múky sú vo všeobecnosti viac savé. Čiže ak namiesto hladkej múky idete použiť celozrnnú, pridajte viac vody než je v recepte napísané. Celozrnné múky prinášajú hutnejšiu striedku, ale za to viac výživnejšiu. Ak sa chystáte upiecť nadýchané biele rožky, z celozrnnej múky upečiete hutnejšie a tmavšie. To znamená, že biele múky nie je vhodné nahrádzať celozrnnými pri akomkoľvek recepte.
- Chlebová múka je zomletá špeciálne, aby bola silnejšia a dokázala vytvoriť typickú striedku chleba. Na rožky, ktoré majú mať jemnú striedku, ju teda nepoužívajte.
- Hladkú a polohrubú múku môžete zameniť. Ak sú múky od jedného výrobcu, je veľká pravdepodobnosť, že budú mať aj rovnakú savosť, pracuje sa s nimi teda rovnako. Výsledok vnímate až po upečení. Cestá z hladkej múky sú jemnejšie. Cestá z polohrubej múky sú viac koláčovitejšie.
TIP: Nechutia vám domáce kváskové rožky? Skúste v nich zameniť hladkú múku za polohrubú v pomere 50/50 alebo použite čisto len polohrubú múku. Možno práve tá „koláčová“ štruktúra je to, čo vám v rožkoch chýba.
Vyskúšajte napríklad skvelý recept na Socialistické rožky z kvásku TU.
Domáca príprava cesta je veľké dobrodružstvo. Stačí malá zmena v recepte a výsledok môže byť úplne iný.
Preto ak ste si vyhliadli recept na základe fotografie, dodržte suroviny, ktoré použil autor receptu a porovnávajte svoje cesto s fotkami v postupe. Ak je hustota cesta iná, dolaďte ju. Možno máte inú savosť múky, aj keď je to rovnaký druh a typ.
Sledujte naše videonávody na Youtube- Televízia Kváskovanie. Vďaka videám sa vyhnete veľa chybám a naučíte sa mnohým praktickým tipom a radám.
Napadli vám nejaké otázky? Napíšte nám do komentára.
S láskou a úctou k tradíciám,
Daniela a Naty
autorky oficiálnych bestsellerov Kváskovanie &
nástenného kalendára Kváskovanie 2023