Čím nahradiť bielu múku-Špaldová múka + 2 recepty
Aj Vy by ste radi nahradili vo varení a pečení bielu múku za nejakú zdravšiu alternatívu? Ale neviete, za akú a v čom sú tie ostatné múky zdravšie? Povieme sa o tom v sérii článkoch „Čím nahradiť bielu múku“.
Dnes sa pozrieme na 10 dôvodov, prečo zaradiť špaldovú múku do svojho jedálnička:
Aký je rozdiel medzi špaldovou múkou a bielou múkou? Čo to tá špalda vlastne je, z kadiaľ pochádza a prečo je taká dobrá? A naviac si prezradíme 2 vynikajúce recepty zo špaldovej múky.
1. Z čoho je špaldová múka?
Špaldová múka sa melie zo špaldovej pšenice a ľudovo sa nazýva špalda. Je to prastarý druh nešľachtenej pšenice. Už v dávnych časoch patrila medzi základne potraviny starovekých Grékov, Egypťanov či Keltov. Jej pestovanie sa datuje zhruba do šiesteho tisícročia pred n.l. V súčasnej dobe špalda ponúka alternatívu pšenici, ovsu a žitu.
Špaldová múka je doslova klenotom medzi múkami. Dokonca aj MUDr. Igor Bukovský PhD., známy slovenský odborník na výživu, hovorí, že celozrnná špaldová múka je na prvom mieste medzi zdravými surovinami.
2. Aké druhy poznáme?
- Celozrnná špaldová múka hladká
- Celozrnná špaldová múka hrubá
- Špaldová múka hladká
- Celozrnná špaldová krupica
3. Aké prospešné látky obsahuje špaldová múka?
- Vysoký obsah bielkovín (17%) , ktoré majú významnú nutričnú hodnotu
- Tuk, ktorý obsahuje (2,5%) má priaznivé zloženie mastných kyselín najmä kvôli vysokému podielu nenasýtených mastných kyselín
- Je bohatá na vitamíny skupiny B, vitamíny A a E a tiež minerálne látky (fosfor, draslík, horčík, vápnik, zinok)
4. Ako špalda prospieva ľudskému telu?
- Špalda stimuluje imunitný systém a obsahom beta-karoténu pôsobí regeneračne na telové bunky a chráni telo pred infekciami
- Špalda je ľahšie stráviteľná než všetky ostatné obilniny v akejkoľvek podobe
- Pri konzumácii špaldy sa tuk v tele neukladá tak intenzívne
- Na zasýtenie vám stačí menšie množstvo jedla pripraveného zo špaldy, pretože vás zasýti skôr. Je to zrejme spôsobené nižším glykemickým indexom špaldových zŕn.
- V porovnaní s ostatnými obilninami je špalda omnoho prospešnejšia pre vaše zdravie, pričom jej využitie je skutočne všestranné.
- Vďaka vysokému obsahu vlákniny pomáha predchádzať žlčníkovým kameňom
- Vďaka kombinácii živín ktoré obsahuje je obzvlášť prospešná pre ľudí trpiacich migrénou, aterosklerózou, či cukrovkou
- Pomáha pri vysokom cholesterole a vysokom krvnom tlaku
- Špalda upokojuje a posilňuje psychiku– bez škodlivých vedľajších účinkov
- Má protirakovinové účinky, nakoľko estrogény betakarotén a tiokyanát podporujú regeneráciu buniek.
5. Je celozrnná múka zdravšia než biela múka??
Celé zrnko- či už špaldové, pšeničné, prípadne ražné – je prirodzene zdraviu prospešné.
Biela múka vzniká rozomletím tzv. obrúseného zrna. Je to zrnko zbavené vrchnej obalovej časti, tzv. otrúb a klíčka. Biela múka je preto značne ochudobnená o významnú časť vitamínov, minerálnych látok, neobsahuje vlákninu, a preto má tendenciu lepiť sa na steny čriev a môže spôsobovať zápchu.
Celozrnná múka naopak obsahuje všetky tri zložky zrna. Otruby obsahujú predovšetkým minerálne látky ako napr. magnézium, zinok, železo a vlákninu. Vláknina pomáha metabolizovať cukry, cholesterol a napomáha s vyprázdňovaním čreva. Vďaka tomu, že otruby telo dlhšie trávi, pokrmy z celozrnnej múky zasýtia na dlhšú dobu. Preto, keď pečieme z celozrnnej múky stačí nám zjesť pár kúskov, ale pri pečení z bielej múky sa človek cíti zväčša nedojedený. Klíčok obsahuje život a predovšetkým vitamíny skupiny B, ďalej A,C, D a E vitamín a tráviace enzýmy.
6. Aký je rozdiel medzi špaldovou celozrnnou múkou a špaldovou hladkou múkou?
Celozrnná múka ako už z názvu vyplýva sa získava mletím celého zrnka. Celozrnná múka je všeobecne definovaná ako tzv. stredný typ múky – polohrubá. Avšak aj celozrnnú múku je možné namlieť na tzv. hladkú, polohrubú a hrubú. Samozrejme existuje aj špaldová biela hladká múka.
Celozrnná múka je chuťovo výraznejšia. Preto pre tých, ktorí sa len chystajú zaradiť ju do svojho jedálnička sa odporúča zmiešať celozrnnú múku s hladkou múkou v pomere min. 30% celozrnnej múky. Takto sa dá postupne celkom prejsť na celozrnnú múku.
Špaldová múka oproti pšeničnej múke je o niečo hustejšia. Chlieb zo špaldovej múky je nižší a hustejší. Pšeničný chlieb, resp. koláče nakysnú viac. Aj preto je vhodné tieto múky v recepte zmiešať.
7. Obsahuje špaldová múka lepok?
Špaldová múka nie je úplne bezlepková, ale obsahuje menej lepku než pšeničná múka. Pozor: obsahuje glutén a nie je vhodná pre celiatikov- aj keď niektorí ju tolerujú bez problémov. Môže to byť spôsobené tým, že glutén v špalde má iné zloženie, ako glutén v pšenici.
8. Ako znížiť lepok v špaldovej múke?
Kváskovaním. Čo je to kváskovanie? Je to proces, ktorý prebieha v múke prostredníctvom kvasenia múky pomocou kvásku (pozor- nie s droždím, ale s kváskom). Ako sa práva kvások v ceste a čo prebieha následne v našom tele si prečítajte v tomto blogu www.kvaskovanie.sk
9. Ako chutí špaldová múka?
Pôžitok z jedla zvýrazňuje jemne oriešková chuť špaldy. Je výborná na pečenie chleba, koláčov, zákuskov, a rôznych iných dobrôt.
10. Kde použiť špaldovú múku?
Špaldovú múku môžete vymeniť za pšeničnú a pripravovať z nej všetko to, čo ste robili zo pšeničnej. Je výborná na pečenie chleba, koláčov, zákuskov, palaciniek a rôznych ďalších dobrôt. Celozrnná špaldová múka je však chuťovo výraznejšia ako biele múky, preto je spočiatku vhodné postupne pridávať k bielej múke, kým pri použití prejdete iba na čisto celozrnnú špaldovú múku. Farba pečiva je prirodzene tmavšia, cesto je tuhšie. Výrobky z celozrnnej múky sú sýtejšie a trvanlivejšie ako z bežnej bielej múky.
Špaldová múka cena:
Špaldová múka kvalita:
2 recepty zo špaldovej múky:
1. Zdravé linecké koláčiky zo špaldovej múky
Suroviny: 400g hladká špaldová múka, 250 g masla, 200 g trstinového cukru, 2 žĺtky, nastrúhaná kôra z 1 pomaranča alebo citróna (najlepšie v bio kvalite)+ domáci lekvár na zlepovanie (najlepšie sú aromatickejšie, chuťovo výraznejšie džemy)
Postup prípravy:
Všetko spolu zmiešame na hladké cesto, misku prikryjeme fóliou a necháme najlepšie cez noc postáť v chladničke. Cesto vyvaľkáme na pomúčenej doske na hrúbku cca 5 mm. Vykrojíme a poukladáme na papier na pečenie. Pečieme pri 170 C cca 6-8 minút. Po zlepení domácim džemom trošku posypeme pomletým trstinovým cukrom.
Tip: Pokiaľ necháme linecké koláčiky pár hodín po zlepení lekvárom odstáť, pekne zmäknú. Za čerstva sú jemne chrumkavé.
Milan
11. februára 2019 @ 19:39
Dobrý deň
chcem sa informovať na jednú vec ktorá ma zaujíma.Kváskujem už dva roky (samouk) a mám takýto problém.
Stále pozerám všetky možné recepty na chlieb a keď vidím ako Vám krásne drží tvar tak závidím lebo mne sa rozleje a nedaj bože ho narezať tak ako tu v kváskovaní.
Postupy dodržiavam presne podľa návodov, kvások mám ražný ale požívam čisto špaldovú múku. Práve som kúpil Vaše múky na kváskovanie a skúsim či ten problém je v múke.
Skúšal niekto kváskový chlieb čisto zo špaldovej múky?
Viete mi niekto poradiť prosím?
Ďakujem za každú radu.
Daniela Rau
1. marca 2019 @ 16:24
Milan, podľa popisu „mne sa rozleje a nedajbože narezať“ to vyzerá na to, že nechávaš cesto kvasiť až príliš dlho. Vyskúšaj nechať kratšie. Doporučujem urobiť Prstový test = viď článok tu v blogu. Čisto špaldový chlieb je v pohode, len treba počítať s tým, že je rozdiel v striedke pšeničného a špaldového chleba. Držíme palce, nech ti sa ti super kváskuje.
Iveta
24. februára 2019 @ 18:45
ahojte Naty a Daniela…
volám sa Iveta a dnes sa mi podaril upiecť môj prvý kváskovy chlebík…nie je síce uplne dokonalý, ale je môj…predchádzalo tomu dlhé čítanie rôznych rád, receptov a sledovanie videí, a samozrejme podpora mojej kamarátky, od ktorej som dostala aj kvások…
Vďaka vám dievčatá som upiekla ,, kváskový chlieb pre začiatočníkov,, podľa receptu
z web stranky ,,chuť od naty,, a touto cestou sa Vám chcem poďakovať za všetky rady a vychytávky, ktoré treba dodržiavať pri pečení.
Keže milujem hrianky, take mäkkučké z hriankového chleba,mojím snom je naučiť sa piecť hriankový-toustový chlieb, a tiež niekedy v budúcnosti možno aj vianočku…ale to je veľmi vysoký level, tak zatiaľ zostávam pri jednoduchom chlebíku a možno niekedy v budúcnosti skúsim aj tú vianočku….
Prajem Vám všetko dobré a veľa krásnych chvíľ strávených pri pečení.
Iveta
Daniela Rau
1. marca 2019 @ 16:21
Ďakujeme Ivetka za pochvalu. Nech sa ti pečie tak super i naďalej. Dokváskovania. Naty a Daniela