Kváskovanie a pranie- čo majú spoločné?
„Až tak dlho trvá upiecť chlieb? Na to ja veru nemám čas“, veľakrát odznie z úst človeka, ktorý sa prvýkrát stretne s kváskovaním.
Trvá kváskovanie naozaj oveľa dlhšie, než napríklad taká úplne bežná vec, akou je pranie prádla? Majú kváskovanie a pranie niečo spoločné? Pozrime sa na to bližšie.
Keď sa chystáme dať prať prádlo do práčky, zvykneme sa zamyslieť a vybrať vhodný čas. Zvykneme si pranie naplánovať na čas, kedy budeme doma.
Následne prádlo roztriedime na rôzne farby (strávime tým spravidla niekoľko minút). Naplníme práčku, pustíme a necháme ju, nech prádlo vyperie (a my máme čas cca 1- 2 hodinky robiť niečo iné).
Následne vyprané prádlo vyberieme, povystierame a vyvesíme ho von na šnúry alebo na vešiak na prádlo. Strávime tým cca 10-15 minút. Následne necháme slnko a vietor, aby prádlo vysušili. Počas sušenia prádla nie je potrebná naša prítomnosť. Kľudne môžeme ísť na celý deň do práce, či na výlet s rodinou.
Keď je prádlo vysušené, pozbierame ho (strávime s tým 10 minút) a pustíme sa do žehlenia (cca 1 hodinku?). Až potom je oblečenie pripravené na to, aby sme si ho obliekli.
Koľko trval celý proces prania- odvtedy, čo sme dali prádlo prať až dovtedy, že si ho môžeme obliecť? Niekoľko hodín… často i viac než 1 deň.
A čo má toto spoločné s varením a pečením s kváskom?Veľmi veľa >>
Keď perieme, možno celý proces trvá aj viac ako 24 hodín, ale naša prítomnosť je potrebná nie po celý čas, však? Dohromady možno 1-2 hodinky aj so žehlením.
A presne tak to je aj s kváskovaním. Áno, potrebujeme založiť štartér (rozkvas), ale zaberie nám to len cca 5 minút. Potom necháme pracovať už len kvások a my kľudne môžeme ísť na celý deň do práce, či s rodinou na celodenný výlet.
Keď prídeme domov, len zamiesime cesto (5-10 minút) a necháme znovu kvások v ceste pracovať 1-3 hodinky, ako keď sme nechávali pracovať slnko a vietor. Nevyžaduje to našu prítomnosť. Všetku prácu odvedie kvások.
Následne vytvarujeme chlebík (5 minút) a necháme kvások pracovať. My máme voľno. A vloženie do rúry? To nám trvá ani nie 1 minútu… Nakoniec už len vyberieme upečený chlebík <3
Koľko trval celý proces upečenia chleba? Áno, možno i 24 hodín aj s vychladením. No z našej prítomnosti to bolo dohromady maximálne 1 hodinka.
Skúsme sa preto zamyslieť: Prečo oblečeniu sme schopní sa venovať dlhšie než niečomu, čo prospieva nášmu vlastnému zdraviu? Prečo nám viac záleží na vonkajšom obale než na tom, čo máme vo vnútri?
Preto ak mi niekto povie „na kváskovanie nemám čas“, tak ho zvyknem spýtať:“ Naozaj? A prať prádlo máš čas?“ … Odpoveď nie je otázkou času, ale našich priorít.
?
Dbajme na kvalitu jedla, ktoré si nakladáme na tanier. Vráťme sa k tradíciám a kvalite jedla, ktoré poznali už naše staré mamy. Kváskovanie totižto nie je novodobý výmysel, ale s kváskom varili a piekli aj naše staré mamy a babičky.