4 tipy čo s kváskom počas dovolenky
Kvások je pestrý živý organizmus obsahujúci viaceré druhy baktérií. Pre zachovanie vitality, teda jeho sily a kvality, je potrebné sa oň starať- pravidelne ho kŕmiť vodou a múkou. Intervaly sú rozdielne v závislosti od druhu a hustoty kvásku. Zo skúseností vieme, že kvások vydrží maximálne 7 dní v chladničke bez kŕmenia, pri zachovaní jeho sily a kvality.
Čo však v prípade, keď odchádzame na dovolenku na dlhšie, ako spomínaných 7 dní?
Prinášame vám 4 tipy čo s kváskom počas dovolenky:
1. Sušenie kvásku
Vysušenie kvásku je praktický spôsob konzervovania. Aktívny kvások sa rozotrie do čo najtenšej vrstvy a nechá sa vysušiť. Následne sa už len zoškrabne v podobe prášku do vzduchotesného vrecúška alebo uzatvárateľnej nádobky a skladuje sa na suchom a tmavom mieste. Takto vydrží až rok. Kvások uvedieme naspäť do aktivity jednoducho: usušený kvások presypeme do misky, zalejeme trochou mierne vlažnej vody. Jeho konzistencia má byť ako cesto na lievance. Takto necháme kvások aspoň 30 minút na linke prebudiť. Následne ho dokŕmime 1PL múky a 1PL vody, premiešame, prekryjeme vrecúškom alebo potravinovou fóliou a necháme pri izbovej teplote 9-12 hodín. Potom môžeme odobrať do štartéra a pripraviť si tak opäť chutný chlieb plný zdravia. Podrobný návod „Ako na vysušiť kvások“ aj s fotopostupom nájdete tu.
2. Mrazenie kvásku
Mrazenie kvásku je ďalšia praktická možnosť uschovania kvásku na dlhšiu dobu. Postup je jednoduchý: hustejší aktívny kvások si rozdelíme na malý tanierik alebo inú podložku po čajových lyžičkách. Tanierik s kváskovými „pusinkami“ dáme do mrazničky asi na hodinu. Kvások nezmrzne úplne, no povrch bude pevný. Takého kôpky kvásku premiestnime do nádobky s uzatvárateľným viečkom a vrátime do mrazničky. Takto kvások vydrží až rok. K aktivite ho prebudíme následovne: 1-2 kôpky zmrazeného kvásku vyberieme z mrazničky. Dáme ich do misky a zalejeme troškou mierne vlažnej vody. Kvások necháme roztopiť a následne do dokŕmime cca 1,5 PL múky a 1 PL vody (Múku použite takú, aký je kvások: či už bezlepkový alebo lepkový). Viac múky sa dáva z dôvodu, že sme kvások vodou už zaliali a nechceme mať jeho konzistenciu príliš tekutú. Tento spôsob je vyhľadávaný aj u ľudí, ktorí chodia často na služobné cesty. Jednoducho si rozmrazia len toľko kvásku, koľko aktuálne potrebujú.
Sušenie a mrazenie kvásku doporučujeme si urobiť aj pre „istotu“. Nikdy neviete, kedy sa vám môže hodiť „rezerva“ kvalitného kvásku. Či už váš kvások „ochorie“ alebo jednoducho stratí svoju pôvodnú vitalitu.
3. Zobrať kvások so sebou na dovolenku
Ak sa chystáme na dovolenke variť a kuchyňa je vybavená aj rúrou alebo remoskou, kvások môžeme zobrať aj so sebou. Treba mať však na zreteli dĺžku cesty a teplotu. Preto je vhodné kvások nakŕmiť bezprostredne pred odchodom a mať ho pri nohách či v priečinku pri spolujazdcovi, kde nesvieti priame slnko a je tam chladnejšie (klimatizácia). Ak ideme autom dlhšie ako 12 hodín, je potrebné ho dokŕmiť múkou a vodou aj počas cesty. Alebo si zoberieme so sebou na dovolenku vysušený kvások a na mieste dovolenky ho ľahko prebudíme (postup ako v bode 1.)
4. Dať kvások susedke
Dať kvások do „opatery“ dobrej susedke, či rodinnému príslušníkovi je asi najpohodlnejší spôsob, ako nechať kvások bez nás. Čo je však na tomto spôsobe dobré a na čo si dávať pozor?
- susedke napíšeme presný postup, kedy a ako kvások prikŕmiť
- napíšeme aj to, kde ho má skladovať počas „jedenia“ a kde v chladničke
- dbáme, aby všetci v domácnosti susedky vedeli, že práve v tom pohári je kvások a nie pokazená horčica 🙂
- aby sme predišli smútku, že sa niečo nepodarilo, kvások rozdelíme dvom, najlepšie aj trom susedám 🙂 Aspoň od jednej sa vráti. Alebo jednu časť strčíme do svojej mrazničky (bod 3)
Nie sme otrokom kvásku. Kvások má byť náš pomocník. Preto si doprajme oddych mimo domu aj na dlhšie bez toho, aby sme sa obávali straty nami vypestovaného kvalitného kvásku.
Poznáte aj iný spôsob, čo s kváskom počas dovolenky? Aký overený spôsob máte vy? Dajte nám vedieť. Z vašich odpovedí náhodne jedného vyžrebujeme a získa peknú odmenu.