Ako previesť kvasnicový recept na kváskový
Na každú tvár sa posadí pokoj a nežnosť, keď si spomenieme na lásku našich starých mám. Vždy ochotne upiekli buchty či záviny, na plnke teda vôbec nešetrili. Teplom a láskou svojich rúk vymiesili vždy hodvábne cesto, ktorého chuť je neprekonateľná.
Dá sa takéto cesto urobiť aj kváskové? Dajú sa prerobiť babičkine recepty na kváskové verzie?
S potešením vám hneď na začiatku povieme- áno.
Prinášame vám návod spolu s tipmi a trikmi: Ako previesť kvasnicový recept na kváskový.
Ako prvé potrebujeme pochopiť technológiu postupu a logiku kváskovania. (V prípade, že ste v kváskovaní úplný začiatočník, doporučujeme si najprv prečítať skoršie články na tomto blogu). Prejdime si technickú časť vysvetlenia:
- Potrebujeme štartér, t.j. časť cesta prebublanú kváskom na dostatočné prebublanie celého cesta.
- Pracujeme postupom- štartér, prvé kvasenie, finálne kvasenie.
- Štartér vzniká z tretiny objemu múky kvasnicového receptu.
- Pri zarábaní štartéra platí pravidlo: koľko múky = toľko vody.
- Štartéru trvá kvasenie 9-12 hodín, prvé kvasenie 2-3hodiny, finálne kvasenie 2-3 hodiny pri izbovej teplote (postup ako pri chlebe).
- Kvások „zomiera“ pri teplote 50-60´C, čo nastáva asi do 12 minút pečenia. Potom sa kôrka vypeká, tvrdne. Kvasnicové cesto je nadýchané a mäkké, pretože baktérie odolávajú extrémne vysokým teplotám a cesto pri pečení „nadýchavajú“ do poslednej chvíle.
- Pre správnu nadýchanosť kváskového cesta je potrebné jeho kvalitné vymiesenie, t.j. rozvinutie lepku. Práve lepok má na starosť nadýchanosť upečeného tak, že zachytáva bublinky v ceste. Preto staré mamy miesili cesto až do vtedy, kedy sa im prestane lepiť cesto na ruky.
- Kváskový recept po prevedení pečieme rovnako- stupne a dĺžka ako u kvasnicového. Odchýlky sú minimálne.
- Ak chceme dosiahnuť väčšiu mäkkosť a vláčnosť kváskového receptu môžeme použiť alobal, ktorým plech zakryjeme na drvivú dobu pečenia. Plech odokrývame len na dopečenie a zafarbenie kôrky.
- Mäkkosti pomáha i potretie povrchu upečeného cesta tukom ihneď po vytiahnutí plechu z rúry a zakrytie plechu utierkou do vychladnutia.
- Ak je v recepte použité mlieko, ktoré dodáva cestu smotanovo jemnú chuť, v kváskovom recepte štartér necháme v chladničke 24-30 hodín(namiesto 12 hodín pri izbovej teplote). Môžeme použiť aj vodu do štartéra, no chuť cesta bude drsnejšia, chlebovejšia.
Pozrime sa na konkrétny príklad: Pečené buchty.
Na kvasnicové pečené buchty potrebujeme:
- 500g múky
- 250g vlažného mlieka
- 1 žĺtko
- olej
- cukor
- soľ
- náplň
- 1/2 kocky droždia
Postup: V mlieku rozpustíme kvasnice, pridáme cukor a necháme baktérie naštartovať asi 5-10 minút. Masu vlejeme do múky, pridáme ostatné suroviny a vymiesime nelepivé cesto. Necháme 1,5-2 hodiny kysnúť. Následne na pomúčenej doske rozvaľkáme, kolieskom vykrajujeme kolieska. Tie plníme plnkou a kraje zlepíme spolu. Takto zlepené ich dáme na plech a necháme podkysnúť ešte asi 10 minút. Potrieme ich vajíčkom. Pečieme sprudka, na 250´C dohneda asi 10-12 minút.
So zachovaním vyššie uvedených pravidiel vyzerá tento recept ako kváskový takto:
- 166g múky (tretina z 500g)
- 166g vody/ mlieka (pravidlo koľko múky, toľko vody)
- 1PL materského kvásku
Postup 1.časť: Suroviny premiešame, zakryjeme fóliou a necháme kvasiť pri izbovej teplote 12 hodín alebo v chladničke 24-30 hodín.
Následne pridáme k štartéru to, čo nám do cesta chýba:
- 334g múky (500g pôvodnej váhy- 166g zo šartéra)
- 84g mlieka (250g pôvodnej váhy – 166g zo štartéra)
- olej
- cukor
- žĺtko
- soľ
- náplň
Postup 2.časť: Zo surovín spolu so štartérom vymiesime nelepivé cesto. Prekryjeme fóliou a necháme 2-3 hodiny prekvasiť. Následne cesto rozvaľkáme na mierne pomúčenej pracovnej doske. Vykrajujeme kolieska. Do stredu dáme náplň, konce spojíme a dáme na plech. Prekryjeme fóliou a necháme finálne vykvasiť 2-3 hodiny. Fóliu odstránime, buchty potrieme vajíčkom. Plech prekryjeme alobalom a pečieme na 250´C 10 minút. Následne dáme dolu alobal a dopekáme podľa farby. Po vytiahnutí z rúry potrieme povrch buchiet maslom. Plech prekryjeme utierkou a necháme buchty vychladnúť.
Kváskové cesto bude tiež nadýchané a vláčne ako to kvasnicové, ak poznáme tie právne fígle. Staré mamy radia, že k mäkkosti a nadýchanosti pomôže dostatočné množstvo tuku.
Tento recept je len názornou ukážkou, ako previesť kvasnicový recept na kváskový. Podľa neho si prevedieme každý kvasnicový recept na zdravšiu kváskovú variantu.
Nemusíme sa vzdať dokonalosti receptov overených generáciami. Dodajme im hodnotnú výživu a stráviteľnosť bez pálenia záhy, či pocitu ťažoby.
Prostredníctvom kvásku prinášame svojej rodine nielen zdravie, ale i radosť a lásku.
LUMA
2. apríla 2017 @ 11:02
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či tento postup prevodu kvasnicového receptu na kváskový je rovnaký aj pri bezlepkových receptoch. Aké múky (myslím jednodruhové, nechcem používať škrobové zmesi) v tom prípade použiť? Napríklad na pizzu, kysnuté koláče.
Ďakujem za odpoveď.
Naty Štefková Žúreková
3. apríla 2017 @ 14:56
V tomto prípade je najlepšie ísť podľa osvedčených receptúr. Každá múka má svoje špecifiká, nedá sa napísať univerzálny vzorec.
Kváskové pečenie. Chlieb z ražnej múky - Recepty a príbehy z vinohradu
28. júna 2017 @ 9:01
[…] si ešte jedno cesto, na makové buchty, pretože som chcela jednou ranou vyskúšať hneď aj ako sa prevádza klasický recept s droždím na kváskové pečenie. A môj muž má rád makovník, no a makové buchty, to je skoro to […]
Iveta
13. októbra 2018 @ 14:35
Dobrý deň Naty chcela by som vás veľmi pekne poprosiť ci by ste mi nepomohly pre kvaskovat recept neviem si rady z mliekom vopred ďakujem Vreckové sendviče, na večeru, do školy, na výlety, do práce.
Cesto:
500g hl.múka
500g polohrubá múka
1 droždie
1 čl cukor kryštál
3 čl soľ
300ml mlieko
100ml rozpustené maslo
1 vajíčko na potrerie
Medzi pečivo:
Šunka, syr, vajíčka, zelenina.
V recepte nebolo písané ako veľké treba rozgúlať, iba hrúbka 5mm. Kruh potrieť olejom, preložiť na polovicu ,tiež potrieť a predložiť na ștvrťinku. cesto sa tak nezlepý a vytvoria sa kapsičky. Na budúce urobím menšie, ale hádam sa minú aj tieto??
Daniela Rau
13. októbra 2018 @ 22:14
Dobrý deň Ivetka, tu sme spísali presný návod „Ako previesť kvasnicový recept na kváskový“: https://kvaskovanie.sk/kvasnice-na-kvasok/
Domi
26. apríla 2020 @ 19:25
Dobry den, da sa previest recept z drozdia aj na recept s pouzitim lievito madre?
Naty Štefková Žúreková
28. apríla 2020 @ 19:03
zdravím, áno, na 500g múky treba 150g LM.Všetko dobré:)
Soňa
29. apríla 2020 @ 6:14
Dobrý deň,
kysnutie trvá potom ako?? Tak ako pri kváskovaní, alebo ako pri droždí,ked použijem namiesto droždia kvások LM.
Ďakujem
ALENA
30. apríla 2020 @ 15:54
Naty prosím vás, keď chcem použiť LM co s tekutinami, ktoré by išli inak do rozkvasu pri raznom kvásku?
Naty Štefková Žúreková
4. mája 2020 @ 11:04
pridať do receptu, Alenka 🙂 štartér je súčasťou receptu
Lenka
19. júna 2020 @ 17:11
Dobrý deň, chcem sa opýtať štarter z LM robím tiež v takomto istom pomere? Ďakujem.
Lenka
19. júna 2020 @ 17:18
Dobrý deň, štartér z LM robím rovnako?
Naty Štefková Žúreková
21. júna 2020 @ 16:16
Zdravím, ak postupujete s lm ako s rk, tak áno, len s tým rozdielom, že namiesto 1 PL rk dávate 2 pl lm.
Nech sa darí 🙂
Veronika
30. januára 2021 @ 21:18
Dobrý deň, zaujímalo by ma, či aj recept s kypriacim práškom sa dá podobne prerobiť na kváskový. Ďakujem.
Naty Štefková Žúreková
1. februára 2021 @ 10:08
Dobrý deň, Veronika, áno, je to možné, ide to. Cestá týchto receptov sú však náchylnejšie na zdrcnutie, treba si dávať pozor. Nech sa darí 🙂