Prekysol mi chlieb. Čo teraz?
Vonku začalo krásne leto a vysoké teploty nielen vonku, ale i u nás doma. Tieto vyššie teploty majú vplyv nielen na nás ľudí, ale aj na kvások. Kvások v lete totižto oveľa rýchlejšie pracuje, čiže cesto je potrebné nechávať oveľa kratšie kvasiť.
Preto najmä v lete sa nám môže stať, že nám chlebík v ošatke prekvasí. Doslova nám niekedy chce „utiecť“ z ošatky, ako na tejto fotke:
Čo s prekvaseným cestom?
Prekvasené cesto nemusíme vyhodiť. Zachrániť ho môžeme viacerými spôsobmi. Napríklad:
- Cesto z ošatky vyklopíme a roztiahneme ho na väčší plytký chlieb a použijeme ho ako základ na foccacciu (chlebovú placku). Stačí ho poliať olivovým olejom a obložiť surovinami, ktoré máme radi (cesnak, cibuľa, slanina alebo olivy, paradajky, k tomu bylinky a pod.)
- Chlieb upečieme a to tak, že prekvasené cesto vyklopíme do hrnca/ nádoby, ktorá môže ísť do rúry. Nádoba udrží tvar chleba, preto sa cesto „nerozleje“, ale bude kopírovať steny nádoby.
- Cesto z ošatky vyklopíme a bez pridania múky ho rukami znovu premiesime (ruky si jemne môžeme pomúčiť). Takéto cesto znovu zmotáme do ošatky. V prikrytej ošatke necháme kvasiť pri izbovej teplote, ale len už cca 1 hodinku. Po vyklopení z ošatky môžeme/nemusíme ozdobne narezať. Následne upečieme tak ako inokedy. Do chuti môže byť takýto chlebík o niečo kyslejší, no zachránili sme ho. A niekedy z neho môže vyjsť aj takýto krásny chlebík ako na nasledujúcich fotkách:
Prekvasené cesto sme premiesili bez pridania ďalšej múky, zmotali znovu do ošatky a nechali cca 1 hodinu kvasiť pri izbovej teplote.
Takto vyzeralo cesto po následnom vyklopení z ošatky. |
S narezávaním prekvasených chlebíkov treba len opatrne, aby sa nám narezaním cesto znovu neroztieklo. |
Vyšiel krásny nadýchaný „balón“ 🙂 |
A aj striedku mal nádhernú a nadýchanú, mäkučkú a vôbec nie kyslú.
Hurá! Chlebík je zachránený 🙂 |
Takéto a aj ďalšie praktické rady z kváskovania nájdete v knihe „Kváskovanie 2 – Poklady z vašich kuchýň“.
Knihy Kváskovanie 1 a 2 nie sú len kuchárskymi knihami obsahujúcimi veľa chutných receptov, ale čitatelia si ich cenia aj vďaka týmto praktickým tipom a radám, ktoré im pomáhajú, aby mali z kváskovania radosť.
Nech sa vám dobre kváskuje!
alica
6. júna 2019 @ 21:35
Ahoj, chcem sa spýtať prečo mi padne cesto? chlieb peciem v silikonovej nádobe a tu mi posledné 2razy padlo pri presune do rúry.
Ďakujem za odpoveď
Daniela Rau
10. júna 2019 @ 15:27
Ahoj, Alica, pri prenose do rúry ti cesto pravdepodobne „vyfučí“ z dôvodu prekvasenia. Vtedy je v cesta laicky povedané až príliš veľa bubliniek, ktoré už lepková sieť nezvládne, potrhá sa a cesto „vyfučí“. Vyskúšaj nechať kvasiť trochu kratšie. Na YOu Tube Televízia Kváskovanie sme dávali video „Ako rozpoznať správne vykvasený chlieb“.
Jarka
7. decembra 2019 @ 19:25
Ahoj. Mne sa stalo,že som špaldový chlieb upiekla, veľmi nenarástol, ale keď vychladol klesol ešte viac.
Daniela Rau
12. decembra 2019 @ 16:16
Jarka, pokiaľ cesto na chlieb kleslo po vyklopení z ošatky (z nádobe, v ktorej kvasilo), je to znakom, že cesto prekvasilo. Nabudúce treba nechať kvasiť kratšie. Držíme palce.