3 tipy ako správne skladovať chlieb
Krásny, nadýchaný bochník plný chuti a zdravia dokážeme upiecť aj my sami bez problémov. Vďačíme za to kvásku, ktorý svojou prácou „vytiahne “ chuť a kvalitu zo zrna, a to negatívne v ňom zneguje.
Čo však potom, keď je chlieb už upečený? Ako kváskový chlieb či pečivo správne skladovať?
Prinášame vám 3 tipy ako správne skladovať chlieb. Ako si nadýchanosť a chuť čerstvosti zachovať čo najdlhšie:
- Utierka alebo vrecko z ľanu či konope. Takto chlieb skladovali aj naše babičky, ktoré napiekli raz do týždňa aj desať pecňov a celý týždeň chlieb postupne konzumovali. Aj bez konzervantov či iných techník predĺženia trvanlivosti sa tešili mäkkému chlebu až do ďalšieho víkendu. Čo je však dôležité: Utierku alebo vrecko je dôležité obdeň meniť. Ak by sme na to zabudli, na tretí- štvrtý deň je utierka vlhká. To môže spôsobiť rozvoj plesní. Chlebík takto môžeme umiestniť do dreveného chlebníka, odložiť do špajze, či skryť ho do kuchynskej linky.
- Bavlnená utierka– Chlebík poľahky zabalíme aj do bavlnenej utierky, no aby aspoň sčasti nahradila kvalitu ľanu a konope, treba použiť dve utierky. Aj tu platí pravidlo, že utierky treba meníme každé dva dni, aby bol chlebík nie vo vlhkosti.
- Mraznička– Upečený a následne vychladnutý bochník prekrojíme na polovicu. Jednu dáme do vrecka na dennú spotrebu, druhú do igelitového vrecka a do mrazničky. Po vytiahnutí chleba z mrazničky ho necháme voľne rozmraziť na kuchynskej linke. Následne chlieb vložíme do vrecka či zabalíme do utierky. Tak si zabezpečíme, že chlieb budeme mať stále hodvábne mäkký.
- TIP- Do mrazničky si môžeme chlebík už vopred nakrájať na krajce a tak dať zamraziť. Vyberieme vždy len toľko kúskov, koľko zjeme. Tento spôsob je veľmi vhodný pre skladovanie bezlepkového kváskového chlebíka.
Čo nie je vhodné? Ako rozhodne neskladovať kváskový chlieb?
V igelitových vreckách pri izbovej teplote. Vlhkosť, ktorá sa z chleba postupne uvoľňuje, spôsobuje zaparenie prostredia okolo chlebíka, čo otvára bránu vzniku a rozvoju plesní.
Tieto tri tipy máme vyskúšané aj v našich domácnostiach. Z vreciek používame bavlnené alebo konopné od firmy Hoja- Hemp, ktorá má výrobky prvotriednej kvality. Ich látky sú schválené pre styk a skladovanie potravín. Do ich obchodíku odporúčame ísť tu: www.hoja-hemp.sk
Lenka
24. októbra 2017 @ 19:39
Neviem, kde je chyba, ale pokial nemame chlieb s igelitovom sacku, je do druheho dna tuhy a tvrdne. Aj v konopnom vrecku v chlebniku. Co s tym?
Naty Štefková Žúreková
25. októbra 2017 @ 21:24
Dobrý deň, chlebík treba mať zabalený a skrytý a linke či drevenom chlebníku. Cesto pri príprave je dôležité prekrývať stále fóliou, aby nemalo prístup O2.
Držíme palce 🙂
Zuzana
14. januára 2018 @ 12:25
Dobry den,
co je na tom pravdy, ze konopne vrecka by mali byt podsite bavlnou pokial chceme dlhsie uskladnovat chlieb nez 2 dni? Je lepsie pre skladovanie iba ciste konopne/lanove vrecko alebo konopne/lanove podsite s bavlnou? Dakujem za informacie 🙂
Naty Štefková Žúreková
16. januára 2018 @ 9:56
Zuzi, zdravim, pokiaľ je ľan alebo konope dostatočne kvalitný, netreba podšitie. Ale nie je na škodu 🙂
Zuzana
16. januára 2018 @ 14:38
Dakujem za odpoved,
idem si totiz kupovat vrecusko a ked uz raz do toho investujem tak by som chcela co najlepsie. Najskor som si myslela, ze najlepsie bude iba cisty lan, lebo vraj dycha ale potom som citala vela ohlasov, ze chlieb rychlo usycha. Potom som natrafila na podsite vrecuska a komentare, ze ked chceme udrzat chlieb dlhsie cerstvy, tak je lepsie podsite lanove vrecusko balvnou. Ale nebolo mi jasne ako ten chlieb dycha a ci sa teda nezaparuje v podsitom vrecku. Ale hadam to teda bude fajn s podsitym. 🙂
Žofia
19. februára 2021 @ 21:17
Zdravím, chcem sa opýtať, či je vhodné dať chlieb aj s ľanovým vreckom (alebo aj bez neho) do takého toho plastového chlebníka s dreveným vekom, čo je zároveň doska na krájanie (neviem, či tu môžem dať konkrétny produkt, tak radšej nie…). Ja mám s takým chlebníkom dobrú skúsenosť pre chlieb z obchodu, ten som tam skladovala bez sáčku alebo vrecka, neuschol tak rýchlo ani sa nesparil, nejaký vzduch sa tam dostane, ale málo (našla som aj taký s nastaviteľným vetraním). V ľanovom vrecku mi chlieb veľmi rýchlo uschne. Vďaka!
Naty Štefková Žúreková
22. februára 2021 @ 11:52
Dobrý deň, Žofi, konkrétnu skúsenosť nemám, neviem posúdiť. Môžete si urobiť test- nechajte tam chlieb cca 4 dni bez povšimnutia. Uvidíte sama, či sa plesne rozvíjajú, alebo nie. Osobne dávam chlieb aj do mrazničky a vo vrecku skladujem množstvo potrebné len na 2 – 3 dni. Nech sa darí 🙂
Natália
27. októbra 2021 @ 10:07
Dobrý deň,
Taktiež mám problém, že chlebík zabalím do ľanovej utierky aj do ľanového vrecka, aj dvojito alebo aj do vrecka s podšívkou bavlnenou aj utierky mením ale nepomáha to. Tiež dávam do rúry alebo inde.. Do 2-3 dní chlebík stvrdne. Cesto riadne zakrývam fóliou. Mám pocit že nič nepomáha aby ostal mäkký. Aj upečení ho prekrývam utierkou. Manžel už má pocit, že to je proste vlastnosť kváskového chlebu, že stvrdne rýchlo.. Je to pravda alebo môžem toto ešte nejako zvrátiť? Skúšala som aj obaly z vosku, tie pomáhali na pár dní ale po pár týždňoch používania mám pocit, že je to rovnaké ako pri utierkach.. ďakujem vopred 🙂
Naty
1. novembra 2021 @ 10:39
Dobrý deň, vlastnosť správne skladovaného kváskového chleba je práveže opačná- vydrží prirodzene oveľa dlhšie. Možno samotné vrecko nespĺňa potrebné parametre na skladovanie. Ak vám tvrdne príliš rýchlo, rozdeľtre ho na polovicu a jednu dajte do mrazničky a druhú zatiaľ konzumujte. Verím, že nájdete schodné riešenie. Všetko dobré 🙂