Histamínová intolerancia a kváskový chlieb
Je vhodné kváskovanie pri histamínovej intolerancii? Rozprávali sme sa s Mgr. Luciou Samuelovou, zakladateľkou skupiny Intolerancia bez zúfalstva.
Histamínová intolerancia (HIT)
Histamín je pre naše telo – pri mnohých životných funkciách a reguláciách – veľmi dôležitý a pre telo prirodzený. HIT je metabolická porucha, pri ktorej je metabolizmus histamínu v našom tele porušený. V tele sa hromadí, a preto vznikajú častokrát nemalé problémy.
Príčiny hromadenia histamínu v tele:
- Enzým DAO (diaminoxidáza): Ak je enzýmu v tele málo alebo je nedostatočne funkčný, histamín prijatý zo stravy nie je dostatočne odbúravaný.
- Enzým HNMT: Telo nevie spracovať telu vlastný histamín.
Príznaky histamínovej intolerancie
HIT má veľmi rôznorodé fyzické aj psychické príznaky. Prejavujú sa 30 minút až 48 hodín od konzumácie nevhodnej potraviny.
Cesta k diagnostikovaniu HIT je často dlhodobá. Navyše príznaky sa často spájajú aj s inými ochoreniami. Aj v prípade zistenej HIT je dôležité nepodceniť ďalšiu diagnostiku, aby sme všetko, čo sa s naším telom deje „nehádzali“ len na HIT-ku a nepodcenili tak nejaký iný závažný zdravotný problém. HIT je totiž častokrát dôsledkom zápalu v tele, iného ochorenia, liekov, spracovaných potravín, či nesprávneho životného štýlu.
Histaminici často bojujú s tráviacimi ťažkosťami, opuchmi, svrbením, začervenaním, nervozitou, tetániou, akneóznou pleťou, ekzémami, dýchacími ťažkosťami, alergickou nádchou, hormonálnymi problémami, migrénami, nespavosťou, depresiami, atď.
Obmedzenia pri histamínovej intolerancii
Obmedzenia pre HIT sú o uhle pohľadu. Mnohí histaminici by možno bez váhania vymenovali, ako sa ich život obrátil o 180° a kde všade museli urobiť kompromisy.
Ale dá sa na to pozerať aj tak, že nás naše telo upozorňuje na nevhodný spôsob života. Ak chceme telo plnohodnotne využívať, je potrebné sa oň dobre starať. A tak sa vraciame do kuchyne, aby sme si poctivo navarili domáce jedlo: bez konzervantov, farbív, polotovarov. Aj v sladkostiach. Je potrebné dbať na kvalitné potraviny. Častokrát platí, že nie je problém až tak v potravine, ako v jej kvalite (postreky, konzervaty a pod.).
HIT nie je však len o strave, ale aj o životnom štýle ako napríklad o pohybe. Je potrebné zohľadniť individuálne potreby nášho tela. Pre niektorých pacientov môže byť vysokoenergické cvičenie problematickejšie. Každé telo je rôzne a s iným zdravotným stavom, preto každý si musí vyskúšať, čo mu vyhovuje.
Histamínovú intoleranciu ovplyvňuje okrem už spomínaného aj nedostatok spánku, stres, emočný stres, či menštruačný cyklus.
Ako sa má človek s HIT stravovať?
V prvom rade je dôležité prečistiť telo od nahromadeného histamínu. Táto fáza sa volá eliminačná diéta. Ide vlastne o fázu neprekombinovaných jedál a nízkohistamínových potravín. Vďaka tomu začnú postupne miznúť symptómy. Dôležité je dbať o vyváženosť a nutričnú výživu, aby sme si neprivodili ešte vážnejšie komplikácie v dôsledku podvýživy. Táto fáza by mala trvať 2- 4 týždne a výlučne pod dohľadom lekára.
Potom môže pacient s HIT postupne pridávať potraviny a zistiť tak, na ktoré reaguje a na ktoré nie. Vo fáze spoznávania tela, resp. vyhovujúcich potravín, sa odporúča skonzumovať potravinu v malom množstve. Tepelne upravené potraviny bývajú často lepšie tolerované.
Ideálne je všetko skonzumované si zapisovať, aby v prípade reakcie pacient vedel ľahko posúdiť, čo všetko mohlo ku komplikáciám prispieť.
Pri príprave jedla treba dbať na jeho čerstvosť, kvalitný zdroj potravín, pridávať protizápalové potraviny a prírodné antihistaminiká.
Stravovací diár: Diár a 40 nízkohistamínových, bezlekových a bezmliečnych receptov v jednom.
Môže sa pri histamínovej intolerancii jesť chlieb, pečivo a múčne veci?
Je dôležité podstúpiť všetky potrebné vyšetrenia, aby sme vedeli, či hovoríme len o HIT. Pretože HIT môže byť pridružená k celiakii, intolerancii na laktózu, SIBO a podobne. Následne tomu prispôsobiť jedálniček.
Ukazuje sa, že problém netolerovania pečiva kúpeného v obchodoch býva najmä z dôvodu pridaných konzervantov, farbív, aróm, droždia, starého pečiva alebo ide len o dopečený zmrazený polotovar.
Ak si však pečivo alebo chlieb upečieme doma a to BEZ droždia, pacientmi s HIT býva dobre tolerované. To, akú múku môžeme použiť, závisí od toho, akú tolerujeme. Často sa používa na pečenie chleba a pečiva špalda, v prípade bezlepkového pečenia je najlepšie voliť prirodzene bezlezlepkové múky bez pridaných aditív. Mnohým pacientom s HIT pomáha, ak pečivo paradoxne nezjedia čerstvé, ale až na druhý deň, prípadne zmrazené alebo zapečené v hriankovači.
Kvások a histamínová intolerancia
Aj pri kváskovaní a HIT platí, že je potrebné kváskový produkt vyskúšať. Pravdou však je, že mnohí histaminici doma kváskujú a dobre kváskový chlieb a pečivo tolerujú. Je totiž rozdiel kúpiť kváskový chlieb v obchode a urobiť si ho doma presne podľa zloženia, ktoré nám ako HIT pacientovi vyhovuje.
Kváskové pečenie spôsobuje, že chlebík je ľahšie stráviteľný. Aj v porovnaním s histaminikmi obľúbeným hutným írskym chlebom, ktorý sa pečie bez droždia i bez kvásku. Mikroorganizmy/baktérie v kvásku totižto spôsobia, že obilniny, z ktorých máme múku, kvások predtrávi a zníži sa tak obsah jednoduchých cukrov. Každý kvások má však iné bakteriálne zloženie a ak niektorému HIT chlebík nesadol, je vhodné skúsiť ho s iným kváskom. Niekedy sa stane, že kváskový chlieb nesadne, lebo je vyrobený z cudzieho kvásku, teda vypestovaného mimo našu domácnosť. Najlepšie je vypestovať si svoj vlastný kvások s mikrobiotou, v ktorej sa denne nachádzame a ktorá nám vyhovuje.
Každý histaminik má „svoju“ tabuľku potravín, ktorú toleruje. Tabuľka s povolenými potravinami sa rozširuje/zužuje v závislosti od stavu čriev. Ak netolerujeme kváskový chlieb dnes, neznamená to, že ho nikdy môcť jesť nebudeme. Môžeme to opäť skúsiť o mesiac. Treba zohľadniť, či sme hladinu histamínu v našom tele nezvýšili napríklad aj stresom, či cvičením alebo počas choroby.
Treba pamätať aj na to, že ak zjeme pol pecňa čerstvo napečeného chlebíka, ktorý ešte ani nevychladol a nám bude následne zle, nemusí to mať nič spoločné s histamínom. Zle by bolo aj mnohým zdravým ľuďom. Takže všetkého s mierou. Určite sa nájdu aj histaminici, ktorí kváskovanie netolerujú. Ale bez vyskúšania na sebe je nezmysel tento spôsob pečenia zavrhnúť.
Histamínová intolerancia neznamená, že musíme byť otrokom hladu a nič nemôžeme jesť. Znamená to, že máme viac počúvať naše telo, jeho potreby, mať sa rád a vedieť si dopriať oddych a kvalitu surovín.
Aj veľa z histaminikov s nami súhlasí. Kváskovať sa oplatí.
Alojz Pastirik
1. novembra 2018 @ 9:09
Dobry den,
dost nevhodne odporucat kvasok pre ozajstnych histaminikov.
Naty Štefková Žúreková
2. novembra 2018 @ 22:33
Niektorí ľudia naozaj nesmú kváskové pečivo, netolerujú ho. No je veľa histaminikov, ktorí problém s poctivým produktom z kvasu nemajú problém. Záleží od stavu čriev konkrétneho človeka. Každý má svoju tabuľku, a preto každý zvlášť skúša, čo môže a čo nie. Čo jedného vadí, druhému prospieva.
Štefan Žiroš
29. novembra 2018 @ 15:56
Dobrý deň !
Manželka kváskový špaldový chlieb výborne toleruje , dokonca aj ostatné pecivá a koláče z kvásku ( francúzska briožka ) ,ale všetko
musí byt zo špaldovej múky.
Pekný deň !
Š.Ž.
Naty Štefková Žúreková
6. decembra 2018 @ 22:49
Štefan, to je super správa! Veľmi sa tešíme 🙂 užívajte tú naj kvalitu 🙂
Kváskový chlieb ala Mary – maryhorse.com
27. decembra 2018 @ 22:57
[…] A čo kvások a histamínová intolerancia? V prvom rade je podstatný rozdiel medzi vlastným domácim kváskovým chlebom a tým kupovaným v obchode… Ako aj tým, že chlebík je pripravený z vášho vlastného domáceho kvásku. Ja ako histaminik tento kváskový chlieb tolerujem veľmi dobre. Samozrejme, neprejedám sa ho, dbám na rozmanitú stravu, ale naozaj, pri jeho konzumácii žiadne negatívne javy nepozorujem… K histamínovej intolerancii a konzumácii kváskového chlebíka prípadne pozrite bližšie i tento článok. […]