Honey – RECEPT Kváskový chlieb s medom a celozrnnou múkou
Uprednostňujete vo varení a pečení celozrnné múky? Túžite po chlebíku s celozrnnou múkou, ktorý je nadýchaný a jemný? Vyskúšajte tento kváskový chlieb HONEY. Jeho striedka je jemná, nadýchaná a jeho vôňa má mierny nádych po mede.
To je HONEY. Kváskový chlieb s medom a celozrnnou múkou.
Ako vznikol tento recept
Už od detstva si pamätám, že môj otec mal vždy niekoľko úľov včiel. Nie že by bol profesionálny včelár, ale vždy mal pár úľov tak pre radosť. Niekedy ich umiestnil do záhrady, alebo niekam k inému včelárovi na lúku či k lesu. Vždy našiel nejaký spôsob, aby zopár úľov mohol mať.
A tak u nás doma bolo samozrejmosťou, že sme mávali voňavý domáci med. Učili sa rozpoznávať jeho rôzne druhy. Kvetový, lipový, repkový, či lesný med.
Všimli ste si, že je každý iný?
Lesný med je napríklad tmavší. Môžu za to rastlinné farbivá v miazge stromov a kríkov. Obsahuje viac zložitejších cukrov a hlavne: je plný minerálnych látok a stopových prvkov.
Kvetový med je koncentrát nektárov z kvetov rastlín, väčšinou liečivých. Je svetlejší, ľahšie stráviteľný vďaka vyššiemu obsahu jednoduchých cukrov. Obsahuje tiež peľové zrná, ktoré ho obohacujú o rastlinné hormóny, éterické oleje a aromatické látky.
Vedeli ste o tom?
NIE JE MED AKO MED
Med sa oddávna považuje za vynikajúci prostriedok k zlepšovaniu celkového zdravotného stavu, predĺženiu života, obnoveniu síl a liečbe rôznych ochorení. O mede sa tvrdí, že zachováva mladosť a čulosť. Už pračlovek jedol med a používal ho i k liečbe. Napríklad slávny matematik starovekého Grécka Pythagoras tvrdil, že sa dožil vysokého veku, pretože stále užíval med. Starogrécky filozof Demokritos hovoril, že pre zachovanie zdravia je potrebné vnútro zavlažovať medom a vonkajšok olejom.
V mede je viac ako 360 látok – vitamíny, minerály, bielkoviny aj kyseliny. To všetko robí z medu jednu veľkú lekáreň. Samozrejme aj medzi jednotlivými druhmi medu sú určité rozdiely.
Včelí med sa nekazí. Vďaka vysokému obsahu cukru ničí baktérie procesom nazývaným osmolýza. Nemôžu sa na ňom uchytiť ani kvasinky zo vzduchu, pretože obsah vody v ňom je príliš nízky. Prírodný neupravený med má obsah vody asi 14 % – 18 %. Ak je obsah vody pod 18 %, nemôže sa v mede množiť prakticky žiadny organizmus.
Žiaľ, aj taká vzácna vec, akou je med, sa v súčasnosti v obchodoch pančuje. Veru áno. Ak natrafíme na nepoctivého predajcu, môžeme svojmu zdraviu viac uškodiť, ako pomôcť. Je to smutné, ale je to tak a je len na nás kupujúcich naučiť sa pravý včelí med rozpoznať.
PANČOVANIE MEDU
Med sa nedá riediť, dá sa len pančovať pridávaním cukru. Prvé zmienky o falšovaní medu pochádzajú ešte z antických dôb, keď ziskuchtiví obchodníci ponúkali miesto medu zahustenú hroznovú šťavu. Neskôr sa podvodníci naučili zahusťovať roztoky cukru. V súčasnosti sa na túto nekalú činnosť využíva najmä repný a trstinový cukor, invertný cukor získaný úplným rozkladom bežného cukru alebo zmes glukózy a fruktózy (tzv. izoglukóza) pochádzajúca z kukuričného či zemiakového škrobu.
5 TIPOV AKO ROZPOZNAŤ PRAVÝ VČELÍ MED
1. Pravý med časom skryštalizuje
Kvalitným ukazovateľom pravosti medu je to, čo niektorí z nás považujú za chybu. Ide o jeho cukornatenie. Cukornatenie medu je však jeho prirodzená vlastnosť. Je to jednoducho známka, že med je pravý. Takže cukornatenie nie je zlé, práve naopak: je dobré. Nepravý med vám vydrží v tekutom stave hoci aj rok, pravý skryštalizuje (scukornatie) niekedy už po pár týždňoch.
Preto ak med, ktorý ste kúpili sa časom „neskryštalizoval“, môže byť sfalšovaný, pretože čistý med kryštalizuje v priebehu času alebo pri uchovávaní v chladničke. Dokonca aj čistý agátový med po roku či dvoch skryštalizuje.
2. Čítajme etikety na mede
Je na etikete napísané „Včelí med“ alebo len „Med“? Je v tom rozdiel! Len pravý včelí med môže mať na etikete napísané „Včelí med“.
Je len na nás kupujúcich, aby sme čítali etikety na potravinách. Aj na medoch. Ak je tam uvedené „zmes medov z EÚ a mimo EÚ“, takýto med neodporúčame kupovať. Niekedy je na etikete uvedené, že med obsahuje tzv. komerčnú glukózu alebo kukuričný sirup. Tomuto medu sa radšej vyhnite, aj keď cena často môže častokrát byť veľmi lákavá. Teda pokiaľ chcete kupovať kvalitu a nie kvantitu.
3. Pridajte jód do medu
Tento tip je skôr pre odborníkov, nedá sa urobiť priamo v predajni. Ale je fajn, aby ste o ňom vedeli. Dobrým indikátorom pravosti medu je aj pridanie pár kvapiek jódu do pohára s vodou a pridanie trochu medu. Ak med zmodrie, je s najväčšou pravdepodobnosťou falošný.
4. Test s lyžicou a vodou
Skúste položiť lyžicu s medom do pohára s vodou. Ak sa med až veľmi rýchlo rozpustí, ide pravdepodobne o pančovaný med. Pravý včelí med vydrží v tekutom stave dlhší čas.
5. Rodinný včelár
Posledným tipom je: nájdite si svojho včelára, ktorému budete dôverovať. Neuškodí, ak si so včelárom dohodnete obhliadku jeho priestorov, aby ste videli, či je dodržaná hygiena a či má vlastné včelstvá, alebo je to len priekupník medu (med len nakúpi od včelárov a predá ho zákazníkov, no v mede sa nevyzná tak dobre ako skutočný včelár). Okrem kvalitného medu môžete od rodinného včelára získať mnoho rád a tipov, či môže ukázať všetko okolo včiel aj vaším deťom.
Niet nad to, keď vieme, čo jeme, z kadiaľ daná potravina pochádza.
Šikovnosť rúk a dobré srdce včelára má svoje čaro.
Naspäť k receptu
Teraz, keď už vieme, ako si vybrať a rozpoznať kvalitný med, tak sa môžeme pustiť ďalej do receptu na kváskový chlieb HONEY. Jeho sladkastá vôňa pri pečení sa ponesie celým vaším domom.
Keď som ho u nás doma piekla prvýkrát, tak naši tínedžeri vybehli z izby do kuchyne so slovami: „Mami, akú maškrtu to pečieš? Vonia to až do izby!“
Honey je jednoducho kváskový toastový chlieb, ktorý dostane vaše srdce, chuťové a čuchové bunky do kolien.
A ja budem mať navždy na tento recept ešte jednu srdcovú spomienku: urobila som ho totižto z posledného medu nášho deduša (tatina). Rok 2020 bol totižto rokom, kedy so včelami skončil a úle so včielkami už nemá. Žiaľ. No ďakujem mu za to, že nás tak veľa o včelách a mede naučil. A najmä: ako si máme vážiť tie malé, no tak veľmi dôležité stvorenia.
Honey – RECEPT Kváskový chlieb s medom a celozrnnou múkou
Na štartér potrebujeme:
- 150g pšeničnej hladkej múky na kváskovanie
- 150g vody
- 1 PL ražného kvásku
Suroviny dáme do misy a zmiešame spolu s varechou alebo lyžicou. Prekryjeme neprievzdušným materiálom (tanierom, doskou, potravinárskou fóliou) a necháme na kuchynskej linke vykvasiť do zdvojnásobenia objemu, čo trvá cca 8 – 12 hodín (podľa teploty a sily kvásku), teda napríklad z večera do rána.
Následne potrebujeme:
- 250 – 270g pšeničnej celozrnnej múky na kváskovanie (zelený obal) – množstvo záleží od použitého medu
- 200g pšeničnej chlebovej múky na kváskovanie (červený obal)
- 100g pšeničnej hladkej múky na kváskovanie (žltý obal)
- 250g mlieka polotučného
- 2PL včelieho medu (kopcovité lyžice)
- 2PL olivového alebo hroznového oleja
- 1 väčšie vajce (trochu z neho odložiť na potretie)
- 2ČL soli
Na potretie: trošku z vajíčka (viď suroviny vyššie), zlatý ľan alebo iné semienka na posypanie
Postup:
K správne vykvasenému štartéru pridáme múky, mlieko izbovej teploty, olej a med. Soľ zatiaľ nedávame. Vajce ťukneme do hrnčeka, vidličkou rozhabarkujeme a takmer celé pridáme do misy k ostatným surovinám. Trochu z vajíčka si necháme na finálne potretie cesta (odložíme v hrnčeku do chladničky).
Suroviny premiešame v mixéri s hákom alebo rukou tak, aby sa takmer spojili. Až následne potom pridáme soľ. Vymiesime hustejšie cesto, ktoré sa odliepa od rúk aj stien misy. Na povrchu je cesto krásne hladké.
Takéto vymiesené cesto necháme v mise, ktorú prekryjeme neprievzdušným materiálom a necháme kvasiť 2-3 hodiny pri izbovej teplote. Po hodine kvasenia cesto zľahka rukou premiesime, aby sme vypudili bublinky. Pomôžeme tým kvásku lepšie v ceste pracovať.
Cesto narastie do objemu.
Vykvasené cesto vyklopíme z misy na veľmi máličko pomúčenú dosku. Väčšiu formu na biskupský chlieb vymastíme maslom.
Cesto rozvaľkáme do tvaru obdĺžnika. Šírku cesta zvolíme podľa veľkosti formy, v ktorej sa bude chlieb piecť. Hrúbku cesta necháme na 2-3 cm.
Cesto následne zrolujeme ako keď rolujeme uterák a koniec cesta pricvakneme prstami, aby držalo pohromade.
Cesto prenesieme do vymastenej nádoby spojom dole!
Formu s cestom prekryjeme neprievzdušným materiálom a necháme finálne vykvasiť cca 2-4 hodiny pri izbovej teplote = do zdvojnásobenia objemu cesta.
Rúru vyhrejeme na 200’C. Až keď je vyhriata, odstránime neprievzdušný materiál, povrch potrieme zvyšným vajíčkom (máme odložené v chladničke) a posypeme zlatým ľanom- nie je potrebný, ale veľmi sa tam hodí so svojou zlatou farbou a chuťou.
Pečieme 30 – 40 minút (dĺžka pečenia záleží materiálu a tvaru použitej nádoby na pčenie). V prípade, že počas pečenia začne byť povrch chlebíka až príliš tmavý, pomôžeme si prikrytím alobalom.
Cesto sa mierne oddelí od krajov formy a ak máme formu z priesvitného skla, vidíme, že chlieb je zlatistej farby aj vo forme.
Vôňa chlebíka sa bude šíriť celým domom.
Upečený chlieb vyberieme z rúry. Necháme chvíľku vychladnúť, potom vyklopíme z nádoby a necháme na mriežke vychladnúť úplne.
Jeho striedka je nádherne mäkučká a nadýchaná.
Ak vás tento článok o mede a aj recept zaujali, potešíme sa vášmu LIKE a zazdieľaniu ďalej. Nech urobí HONEY chlebík radosť aj ďalej.
Autor receptu: Daniela Rau
Viera
30. apríla 2021 @ 16:35
Dobrý deň
Mám na Vás prosbu, v Belgicku sme jedli sladký chlieb hlavne deťom veľmi chutil. Ak máte nejaký recept na sladký chlieb tak ho prosím uverejnite. S pozdravom Matejová
ps. tento medový určite vyskúšam.
Júlia
5. mája 2021 @ 7:19
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Nepodarilo sa mi dnes v obchode zohnať pšeničnú celozrnnú múku a chcela by som sa opýtať či by som ju v tomto recepte mohla nahradiť inou, pripadne nejakou kombináciou. Napr. ražná celozrnná hladká, špaldova hladká alebo iba čisto pšeničná chlebová. Ďakujem za radu. 🙂
Monika
25. mája 2021 @ 14:13
Dobrý deň!
Chcem sa poďakovať za vynikajúci recept. Perfektný postup. Vynikajúci výsledok. Vydaril sa hneď na prvý pokus. Pečiem už dvakrát do týždňa. Jemná striedka. Nie je kyslý, veľmi jemný sladký nádych. Chutí nasladko aj naslano. Teším sa na další recept od Vás.
VĎAKA
Daniela Rau
25. mája 2021 @ 19:26
Ďakujeme Monika za krásnu správu. Teší nás, že chlebík tak veľmi chutí a že sa skvelo podaril. Daniela
Gabi
13. októbra 2021 @ 12:24
Dobrý deň,
skúsioa som tento chlebík lebo doma milujeme toastový chlieb, ale moja striedka vsak nebola ako oblacik? Nechala som ho kysnut cez noc v chladnicke, pekne narástol, ale striedka bola po upeceni vlhká, uz aj cesto pri miesení sa mi zdalo take tuhe, myslite, ze to mohlo byt zlym medom?alebo dlhsie piect? Dakujem za radu?
Daniela Rau
16. októbra 2021 @ 19:28
Podľa popisu, keď už aj počas miesenia bolo cesto tuhé, tak to bolo pravdepodobne buď druhom múky (každá saje inak), medom (každý je inak tuhý/riedky) = nabudúce treba možno doladiť podľa fotiek hustoty cesta v recepte. Ale keď čítam, že striedka bola po upečení vlhká, tak by som začala asi tým, že treba kvások ozdraviť (návod je tu na blogu). Ťažko poradiť len takto z popisu, bez fotiek. Držím palce.