Recept: DOKONALÉ LINECKÉ 1-2-3
Chcete ľahko zapamätateľný recept na dokonalé Linecké pečivo? A ešte aj s kváskom?
Vyskúšajte tento jednoduchý recept. Vďaka 10 tipom, ktoré vám k nemu prezradíme, upečiete dokonalé linecké pečivo, ktoré sa nelepí a nemrví.
DOKONALÉ LINECKÉ 1-2-3
Linecké pečivo, alebo ľudovo povedané mačie oči, je jedným z najobľúbenejších vianočných pečív. Tieto zlepované vianočné koláčiky väčšinou nechýbajú na žiadnom slovenskom štedrovečernom stole. My osobne ich zbožňujeme piecť nielen na Vianoce, ale aj počas roka. Pre deti do škody namiesto iných keksíkov. Vtedy z nich vyvaľkáme len väčšie tvary, napr. veľkých smajlíkov 🙂
Linecké koláčiky sú chutné a aj rýchle a tento recept je aj veľmi ľahko zapamätateľný. Stačí si pamätať: 1-2-3. Čo tieto čísla znamenajú, prezradíme nižšie 🙂
Predtým, ako sa pustíme do pečenia, prezradíme vám tipy a triky, ktoré je pre dokonalé linecké potrebné dodržať.
10 trikov pre dokonalé linecké cesto
Na to, aby sa linecké cesto nelepilo a nelámalo a bolo dokonalé jemné a akurátne krehké, existuje zopár fínt. Tu sú:
- Dôležité je, aby všetky používané suroviny na linecké cesto mali teplotu pod 20°C. Na rozdiel od väčšiny iných ciest by maslo malo byť čo najchladnejšie. A aby sa studené maslo čo najlepšie zapracovalo do múky, nastrúhame ho na hrubom strúhadle a s ostatnými surovinami ho najskôr dobre premiešame vidličkou.
- Pokiaľ chceme mať naozaj dobré a jemné koláčiky, najdôležitejšie je do cesta použiť len žĺtka, nie celé vajíčka.
- Cesto spracovávame a vaľkáme čo najrýchlejšie. Je dôležité zachovať chlad surovín i našich rúk. Ak by sme cesto spracovávali až príliš dlho, maslo by sa zohrialo a nasiaklo by do múky. Linecké cesto by sa tak sparilo, zle by sa tvarovalo, lepilo by sa na dosku a po upečení by bolo tvrdé a drobivé. Ak s tak deje, tak záchranou je vložiť cesto na chvíľu do chladničky.
- Keď do žĺtok pridáme trochu citrónovej šťavy, cesto bude ešte krehkejšie a ľahšie a získa aj do chuti.
- Spracované cesto vždy dáme odležať do chladničky. Najlepšie je pripraviť si ho aj 1-2 dni vopred.
- Na vaľkanie a vykrajovanie je najlepšie, aby sa teplota cesta pohybovala len okolo 10-15°C. Preto oddelíme zakaždým len takú časť cesta, ktorú ihneď spracujeme. Zvyšok lineckého cesta dáme zatiaľ do chladničky, aby sa zatiaľ nezohrialo.
- Cesto vyvaľkáme rovnomerne, aby boli všetky kúsky rovnako hrubé a upiekli sa súčasne, tie tenšie by sa inak pripálili. Ideálna hrúbka cesta je cca 4 milimetre.
- Pred vaľkaním vložíme valček na vaľkanie do mrazničky alebo ho natenko potrieme olejom, nebude sa lepiť na cesto.
- Aby sa cesto dobre vykrajovalo, formičky musia byť úplne suché, občas ich preto vložíme do múky.
- Po upečení ešte horúce linecké pečivo dáme preč z plechu, inak sa môže prilepiť a ešte dopekať na horúcom plechu. Keď nejde z plechu odlúpnuť, plech podložíme studenou mokrou utierkou.
Veríme, že tieto tipy vám pomôžu upiecť dokonalé linecké pečivo.
Poďme sa pustiť do pečenia!
RECEPT: DOKONALÉ LINECKÉ PEČIVO 1-23
Na cesto potrebujeme:
- 1 diel = 100g práškového cukru
- 2 diely = 200g klasického masla
- 3 diely = 300g pšeničnej hladkej múky na kváskovanie (žltá)
- 2 žĺtka
- 1 vanilkový cukor
- 2 ČL nastrúhanej citrónovej kôry
- 1 PL citrónovej šťavy
- štipku soli
- 2 PL kvásku (kvások pridávame do cesta z dôvodu, aby spracoval múku a koláčiky bol pre nás ľahšie stráviteľnejšie)
Džem na zlepovanie koláčikov.
Množstvo vyjde na 3 plechy. Záleží od veľkosti a tvaru vykrajovaných koláčikov.
Postup:
- Všetky suroviny na cesto spolu vypracujeme. Konzistencia cesta by mala byť ako na fotke. Cesto zabalíme do fólie alebo prikryjeme v miske a dáme do chladničky aspoň na 12 hodín. Aby kvások stihol zrealizovať svoju prácu. Cesto môžeme v chladničke nechať aj dlhšie, ideálne aj 1-2 dni. Záleží len od toho, ako nám z časových dôvodov vyjde pečenie.
- Po vybratí cesta z chladničky je dôležité: vaľkať ho, keď je ešte studené !! (10-15°C). Pri vaľkaní môžeme pracovnú dosku jemne podsypať aj múkou, ale len veľmi jemne!
- Cesto vaľkáme na hrúbku cca 3-4 mm (z tenšieho cesta budú linecké chrumkavejšie, z hrubšieho mäkšie).
- Rúru dáme rozohriať na 170°C.
- Plech si vystelieme fóliou na pečenie alebo papierom na pečenie. Z ešte studeného cesta vykrajujeme pomocou suchej formičky na vykrajovanie (môžeme ju ponárať aj do múky) plné tvary a aj tvary s dierkami. Mal by byť rovnaký počet plných a tých s dierkami.
- Povykrajované kúsky poukladáme vystlaný na plech, ideálne plné tvary na jeden plech a s dierkami na druhý plech. A ak robíme viac tvarov a veľkostí, je najlepšie mať kvôli rovnomernému pečeniu na jednom plechu jeden druh. No ak nám vyjde na konci cesta mix plných tvarov a tých s dierkami (rovnako veľkých) na jednom plechu, tak nevadí. Len musíme dávať väčší pozor pri pečení.
- Pečieme pri 170 °C cca 7 minút, iba kým okraje koláčikov nadobudnú len jemne ružovkastý nádych. Ak by sme ich nechali piecť dlhšie, koláčiky by boli suché. Dĺžka pečenia dosť závisí aj od veľkosti vykrajovaných tvarov: menšie sa upečú rýchlejšie než tie väčšie tvary.
- Po vybratí z rúry koláčiky hneď dáme dole z plechu, inak by sa nám na horúcom plechu ešte dopekali a boli by tvrdšie a vysušené, čo nechceme.
- Koláčiky s otvormi posypeme cez sitko práškovým cukrom a necháme vychladnúť. Ak by sme koláčiky posýpali až po zlepení, posypeme tak aj stredný otvor s džemom. Je len na nás, aký postup si zvolíme.
- Vychladnuté plné koláčiky potrieme džemom a nane uložíme rovnaké tvary, ale s dierkami. Podávať sa môžu hneď, ale v uzatvárateľnej dóze vydržia aj týždeň. No u nás sa záhadne míňajú akosi rýchlo 🙂
Prajeme dobrú nielen vianočnú chuť!
A ak sa ti recept a aj tipy páčili, zazdieľaj ich so svojimi priateľmi.
Lebo kváskovanie spája a radosť a zdravie do našich rodín prináša.
Vaše
Daniela a Naty
Marta
6. decembra 2019 @ 22:08
Dobrý večer,
Chtěla jsem se zeptat, zda kvásek může být žitný nebo musí být pšeničný.
Děkuji, Marta
Daniela Rau
12. decembra 2019 @ 16:14
Marti, ja používam jedine kvások z ražnej chlebovej múky.
Júlia
2. decembra 2020 @ 17:36
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či môžem použiť miesto masla kokosový olej, resp. akú inú náhradu masla (okrem palmového tuku) by som mohla použiť?
Vďaka.