7 tipov na čo si dať pozor pri kúpe múk a ich používaní
Múka je jednou zo základných potravín, ktorú zvykneme bežne kupovať a používame ju skoro každý deň. Teda ak sa zvykneme stravovať doma. A tak či už nakupujeme skôr pšeničnú múku, špaldovú, ražnú, či bezlepkové, je dobré niektoré veci o nich vedieť.
Lebo tak ako aj pri iných potravinách, aj pri múkach je dobré všímať si niektoré veci už pri nákupe a na niektoré si dať pozor v procese používania.
Prinášame vám 7 tipov, ktoré vám pomôžu pri výbere múky či jej následnom používaní pri varení a pečení.
7 tipov na čo si dať pozor pri kúpe múk a práci s nimi
- TIP: Nie je kilo ako kilo
Tak ako sme upozornili na túto „drobnosť“ v tomto článku ešte v roku 2018, nie vždy v jednom balení múky je vždy zabalený kilogram múky. Niekedy je tam len 950g, niekedy 800, či dokonca 750g. No pritom zvonku vyzerá dané balenie cca rovnako veľké. Výrobca údaj o hmotnosti vždy musí uvádzať na obale, a tak je len na nás zákazníkoch, aby sme si danú drobnosť všimli. A keď budeme porovnávať pri nakupovaní ceny, tak aby sme si všímali na cenovkách malým písmom napísanú cenu za kilogram danej potraviny.
2. TIP: Vyrobené alebo balené?
Ak nám ako zákazníkovi záleží na tom, odkiaľ daná potravina pochádza (či už je to múka alebo iná potravina), dobre si všímajme aj takú drobnosť ako sú slovné rozdiely: Balené na Slovensku, Krajina pôvodu, Vyrobené na Slovensku, a podobne. Že v tom nevidíte rozdiel? Ale je 😉 Potravina „balená na Slovensku“ môže pochádzať odkiaľkoľvek zo sveta. Na Slovensko je len privezená a je tu prebalená do slovenských obalov.
To, že má daná potravina obal v slovenčine neznamená, že je to slovenský výrobok. Ak na obale nájdete text „Krajina pôvodu: ….“, znamená to, že je daná potravina na Slovensko len z daného štátu privezená a je len zabalená v slovenských obaloch.
Potraviny „vyrobené na Slovensku“ sú potraviny, ktoré sú vyrobené priamo tu na Slovensku, v slovenskom potravinárskom podniku. Ich výroba podlieha slovenským kritériám na potravinársku výrobu a pravidelnej kontrole.
Ak pri tomto bode platí: je na nás zákazníkoch si všímať veci, na ktorých nám pri výbere kvalitných potravín záleží.
3. TIP: Výživové údaje veľa prezradia
Pozeráte sa niekedy pri nákupe potravín (či už múk, ale i ostatných), na zloženie tovaru či výživové údaje? Podľa slovenských zákonov musia byť uvedené na obale. A veru máloktorý zákazník si ich všíma a číta. A najmä: málokto im rozumie (a je to úplne normálne, že nie všetkému odbornému musíme rozumieť). Preto je dôležité vzdelávať sa a pýtať sa odborníkov, čo jednotlivé jednotlivé veci na obaloch znamenajú.
Čo napríklad znamená, ak jedna pšeničná chlebová múka obsahuje viac bielkovín než pšeničná chlebová múka od iného výrobcu? Napr. ak chceme múku použiť na nadýchaný chlieb, tak musí obsahovať dostatočné množstvo bielkovín, ktoré v ceste vytvoria lepok. Jeho kvalita pomáha zachytiť bublinky kvasiniek a výrobok po upečení nadýchaný.
Preto nie je múka ako múka, hoci tak na prvé pozretie vyzerajú a hoci majú rovnaký názov (napr. Hladká pšeničná múka). Ak chceme ísť piecť chleby nadýchané ako balóny, tak zvoľme si vhodnú múku = tak ako sme napísali vyššie. No ak chceme ísť pariť buchty či knedle, zvoľme inú múku, ktorá má vhodné parametre k tomuto druhu prípravy cesta.
4. TIP: Dlhšia neznamená lepšia pre nás
Doba spotreby potravinárskych výrobkov je taká zvláštna vec: ľudia si častokrát myslia, že čím dlhšiu dobu spotreby výrobok má, tým je kvalitnejší. No je to častokrát naopak. Určite sa všetci zhodneme, že čerstvé potraviny sa na vzduchu rýchlo kazia. Niektoré majú svoju prirodzenú dobu spotreby niekoľko dní a iné niekoľko týždňov, či mesiacov. Bez toho, aby sme počas výroby do nich niečo pridávali.
No na to, aby výrobca predĺžil ich prirodzenú dobu spotreby, pridáva častokrát do potravín rôzne konzervačné a aditívne látky. Aby chuť výrobku bola aj po mesiacoch/ rokoch lahodná, či výrobok vydržal bez pokazenia na pultoch obchodov čo najdlhšie. Myslieť si, že jogurt, ktorý má v porovnaní s ostatnými extrémne dlhšiu dobu spotreby, je bez umelých prídavkov zabezpečujúcich to, že takú dlhú dobu vydrží… to by bolo naivné si myslieť.
To platí aj pri múkach. I preto má sada múk na kváskovanie od Mlynu Trenčan „len“ 6 mesačnú dobu spotreby.
A tak: opäť je na nás zákazníkoch pozerať sa aj na túto drobnosť, ktorá musí byť uvedená na obale každého jedného výrobku.
5. TIP: Čo je vonku, nepatrí dnu
Keď už máme výrobok, napríklad múku, z obchodu doma, dávame si pozor pri jeho otváraní. Môže sa nám stať, že lepidlo, ktorým je vrecúško na múku z vonkajšej strany vrecka zalepené, sa nám pri otváraní odlupne alebo ho neopatrným otváraním jednoducho strhneme a daný kúsok sa nám dostane múky. Hoci všetci certifikovaní slovenskí výrobcovia múk používajú lepidlá určené výhradne pre potravinárske účely, nebudeme to predsa jesť a jednoducho daný kúsok vyberieme. Hoci by sa nám nič pri zjedení nestalo, jesť kúsky obalu výrobku (či už je to múka alebo iná potravina) nie je vhodné.
6. TIP: Nájdenci v potravine
Objavili ste v potravine niečo, čo tam naozaj nepatrí? V tom prípade máte 2 možnosti:
- Ak chcete danú vec naozaj vyriešiť, tak potravinu zanesiete do obchodu, kde ste ju zakúpili alebo napíšete výrobcovi alebo dovozcovi tohto výrobku. Ten, pokiaľ je seriózny, vám vyjde v ústrety a potravinu vám, tak ako reklamáciách iného spotrebného tovaru, vymení.
- No ak vám ide o to, aby ste získali pozornosť a „pochválili sa šokujúcou správou“, tak danú vec odfoťte a dajte na sociálne siete. No vôbec nič tým nevyriešite. Nebudete mať nový tovar a ani prípadná príčina sa neodstráni. A pokiaľ v danej „šokujúcej správe“ zverejníte nepravdivé veci, či svoje domnienky nepotvrdené argumentami, tak ešte naviac riskujete od výrobcu to, že vás zažaluje za verejné hanenie jeho mena. Preto veľmi dobre zvažujme to, ako sa správame a zodpovedajme za svoje slová a činy, ktoré uverejňujeme a uvedomujme si ich dopad. Lebo najjednoduchšie je „vypustiť“ niečo, čo nemáme overené a potom si za svojimi slovami nestáť.
Verte, že každý slovenský výrobca robí maximum, aby zabezpečil bezpečnosť a kvalitu svojich výrobkov. A to platí aj u slovenských mlynoch. Všetky moderné mlyny totižto majú v procese mletia a balenia zakomponované preosievačky a aj veľké magnety. Preosievačky zabraňujú vniknutiu mechanických nečistôt, ktoré sa dostali do obilia pri jeho zbere na poli a sústava magnetov zabraňuje vniknutiu akýmkoľvek kovovým častiam, ktoré by sa nedajbože mohli dostať do múky zo sít a mlecích strojov. Magnety sú umiestnené v mlynoch ešte pred baličkou múk a tak jednoducho všetko kovové „vychytajú“ ešte pred zabalením múky.
7. TIP: Kde a ako skladovať?
Dodržiavajme aj to, ako správne sa má tá-ktorá potravina skladovať. A vnímajme to už aj pri nákupe v obchode. Keď napríklad obchodník vyloží oleje na miesto, kde nane celý deň praží priame slnko, takéto oleje rozhodne kupovať nedoporučujeme. A to isté platí aj o múkach. Vnímajte, ako má daný obchodník múky uskladnené. Uskladňuje ich pri správnej teplote okolo 20C alebo ich má v prehriatom priestore s teplotou napr. 27C? Lebo tak, ako sa vám pokazí jogurt, keď ho necháte mimo chladničky, tak aj iné potraviny, ako je napr. aj múka, sa môžu pri nesprávnom skladovaní znehodnotiť.
Áno, aj takéto drobnosti je treba si všímať, ak chceme mať istotu, že kúpime zachovanú kvalitu. Lebo kvalita potraviny, ktorú v obchode kupujeme, nezáleží len od kvality u výrobcu, ale aj od toho, ako sa k danej potravine správajú v skladoch či na pultoch obchodov. A platí to aj pre skladovanie u nás doma.
Ako správne skladovať múky nájdete v článku tu.
Nech vyhráva kvalita nad kvantitou
Veríme, že tento článok bol pre vás prínosom a že budete vedieť, na čo si dať pri nákupe potravín pozor. Načo dbať, čo čítať, na čo pozerať. A takisto veríme, že vám tento článok pomohol vidieť kvalitu a pozitíva sady múky na kváskovanie od Mlynu Trenčan. Múk, ktoré sú natoľko kvalitné, že sú vhodné aj na kváskovanie.
Lepšie je vyberať si kvalitu než kvantitu, lebo zdravie máme len jedno.
S úctou k zdraviu a tradíciám,
Naty a Daniela