Recept: Jednoduchý chlieb K.O.V.I.D.
Nemusíme mať doma veľa druhov múk na to, aby sme si mohli doma upiecť svoj chlieb. Stačia nám zásoby aj základných múk a môžeme upiecť chrumkavý, vláčny a voňavý chlieb smotanovej chute. Zbiehajú sa vám slinky už len pri opise? Presne tatko totiž chutí Jednoduchý kváskový chlieb KOVID.
Prečo názov „KOVID“? Lebo chlebík vznikol počas karantény COVID vírusu, keď žiaľ sa všetci snažíme zostať doma a nechodiť nikam do obchodov. Správať sa zodpovedne. A tak častokrát sa nám v týchto týždňoch a mesiacoch stane, že doma máme len múky základné. A tak rozmýšľame, ako z nich upiecť fajnový chlieb. Či sa to dá.
Áno dá. I zo základných múk sa dá upiecť takýto nadýchaný fajnový domáci chlieb.
KOVID názov má ešte aj takýto význam, ktorý tento chlebík charakterizuje:
K= Kváskový.
O= Obyčajný (lebo sú v ňom použité obyčajné dostupné múky)
V= Vláčny (vďaka zemiaku)
I= Istý (lebo vždy vyjde)
D= Domáci.
Chlieb.
Urobte si ho spolu s nami a pripojte sa tak k stovkám ľudí, ktorí ho pečú podľa tohto nášho receptu už naspamäť. Taký je obľúbený a pritom úplne jednoduchý.
Máme pre vás pár tipov a rád k receptu:
- Jeho chuť je naozaj unikátna, obľubujú ho malí aj veľkí. Pozornosť sa oplatí venovať zemiaku, ktorý do cesta použijeme. Môže narobiť v ceste šarapatu, pokiaľ zvolíme nesprávny druh a odrodu. Najlepší zemiak je domáci, ak túto možnosť nemáme, hľadajme varný typ „B“.
- Krupica v ceste je ako vychytávka na zvýšenie nadýchanosti striedky. Nie je však potrebné krupicu použiť, ak ju momentálne nemáme doma.
- Najlepšie je riadiť sa okom a citom našich rúk a fotkami z fotopostupu. Časy kvasenia sú len orientačné.
- Ak je cesto vďaka zemiaku lepivé, pridajme trochu múky.
- V prípade, že cesto nechce držať svoj tvar, upečme ho v nádobe spolu v papierom na pečenie.
- Užime si prácu s cestom. To je základ úspechu.
***JEDNODUCHÝ KVÁSKOVÝ CHLIEB***
Na štartér potrebujeme:
150 g pšeničnej múky (hladkej alebo polohrubej)
150 g vody
1 PL materského kvásku
- Suroviny spolu lyžicou premiešame v miske, prekryjeme neprievzdušným materiálom (potravinárska fólia, sáčik, drevená doska, väčšia misa…) a necháme kvasiť na kuchynskej linke pri izbovej teplote do zdvojnásobenia objemu. Trvá to 9 -12 hodín.
Následne pridáme:
300 g pšeničnej múky (hladkej alebo polohrubej)
2 PL krupice (nie je nutná, ale cestu len prospeje) / ak nemáme, pozri dole v postupe
170 g vody
1 uvarený a najemno nastrúhaný stredne veľký zemiak
2 ČL soli
1 ČL mletej rasce
POSTUP:
Najlepšie ešte pri zakladaní štartéra dáme variť zemiak v šupke, aby stihol vychladnúť.
K správne vykvasenému štartéru pridáme múku. Uvarený zemiak ošúpeme a najemno nastrúhame do misky.
V prípade, že máme doma aj krupicu, vody pridáme 170 g. Ak pripravujeme recept bez krupice, vody na tento jednoduchý kváskový chlieb použijeme 150 – 160 g. Do cesta pridáme aj soľ s rascou.
Vymiesime vláčne cesto, ktoré sa odliepa od stien misy. Je pevnejšie a pekne drží tvar gule. Nesmie byť však príliš tuhé. Stratilo by potom nadýchanosť. V prípade, že je cesto redšie, dosypeme ešte múku podľa potreby. (Pozri si dole fotky z postupu.)
Vymiesené cesto necháme prekryté v miske oddychovať 2 hodiny na kuchynskej linke/ pri izbovej teplote. Po 1 hodine oddychu cesto zľahka premiesime, len vypudíme z cesta bublinky.
Oddýchnuté cesto vyklopíme na mierne pomúčenú pracovnú dosku. Z každej strany ho povytiahneme do výšky a preložíme napolovicu, čím trochu spevnie. Cesto ešte premiesime v rukách a vytvarujeme do tvaru gule presne spôsobom, ako keď robíme pečené buchty- všetky kraje cesta dáme k sebe. Následne už len rukami rozvaľkáme na ovál presne vo veľkosti našej ošatky.
750g ošatku vytrieme zemiakovým škrobom. Vytvarované cesto prenesieme do pripravenej ošatky spojom nahor a ošatku prekryjeme neprievzdušným materiálom. Necháme kvasiť na kuchynskej linke pri izbovej teplote alebo do chladničky a necháme zdvojnásobiť objem cesta. Na linke to trvá asi 2 – 3 hodiny, v chladničke cca 12 hodín.
Tesne pred vykvasením zapneme rúru na 250’C, horný – dolný ohrev. Hneď od začiatku nahrievania dáme do stredu rúry plech, na ktorom budeme jednoduchý kváskový chlieb piecť a na dno rúry umiestnime plech alebo nádobu, do ktorej po vsadení chleba do rúry vylejeme vodu (teda plechový hrnček, smaltovaný hrniec…). K rúre si pripravíme hrnček (250ml) teplej vody.
Až keď je rúra rozohriata, cesto vyklopíme z ošatky na papier na pečenie. Môžeme/ nemusíme ozdobne narezať. Pomocou papiera na pečenie prenesieme cesto do rúry na stredný plech. Následne vylejeme do spodnej nádoby pripravenú vodu a dvierka rúry zatvoríme. Necháme piecť 10 minút.
Následne rúru otvoríme, necháme uniknúť paru, vytiahneme spodnú nádobu a teplotu stiahneme na 200’C.
Jednoduchý kváskový chlieb dopekáme ešte minimálne 20 minút.
Upečený chlieb musí po zaklopaní zospodu znieť jasne duto. V prípade, že je chlieb ešte bledý, necháme ho ešte v rúre, pokým sa vyfarbí do nami preferovanej farby.
Upečený chlieb necháme vychladnúť na mriežke.
Chutí báječne aj samotný, taký je fajnový.
A nemusíme v karanténe bežať ani do obchodu 🙂
Dobrú chuť a veľa zdravia prajeme.
Miroslav
23. apríla 2020 @ 19:20
Super recept a vďaka za neho. Akurát mi došla ražná múka a rozmýšľal som ako bez nej. Ražná múka sa nedá kúpiť už ani na internete.
Ďakujem a veľmi si vážim Vašu prácu.
Naty Štefková Žúreková
24. apríla 2020 @ 5:21
Zdravím, Miro, u mňa na webe chutodnaty.sk mám pravidelne ražnú múku v ponuke. Vždy množstvo, ktoré sme scohpní denne zabaliť a expodobať. Ražnej múky je dosť. 🙂 Všetko dobré:)
Ivanka Geržová
25. apríla 2020 @ 15:34
Ahojte Kváskomili, tak dnes premiéra , pečiem K.O.V.I.D, snáď 1x presne podľa receptu, doteraz som si recepty trochu podľa svojho, no keďže robím kysnuté,kváskové, mám trochu rešpekt.Cesto som ručne vypracovala, ešte sa mi trasie ruka, teraz o hodinku ho poprekladám a presne podľa návodu bude rásť- dúfam. Inak som veľmi rada, že toľko mladých gazdiniek pečie, kváskuje, ja som „stará gazdinka“, no dosť dlho mi trvalo kým som sa na toto odhodlala.Fascinujú ma napr. croissanty, jedla som ich od jednej mladej mamičky Lenky, úžasnééé, neterka upiekla bábovku, no jedna báseň, Dokváskovania, Ivanka
Naty Štefková Žúreková
8. mája 2020 @ 11:09
Skvelé, Ivi, tešíme sa, že ťa kváskovanie baví 🙂 nech sa darí 🙂
Mirka
14. mája 2020 @ 20:23
Dobry vecer. Som zaciatocnik kvaskovy ale skusila som upiect tento Chlebik a je to veru riadna mnamka. Ked chcem upiect vacsiu gramaz chleba (1kg) o kolko navysit a v akom pomere rozkvas a jednotlive suroviny? Piect potom taky isty cas ci dlhsie? Dakujem za odpoved 🙂
Naty Štefková Žúreková
16. mája 2020 @ 10:09
Miri, zdravím, teším sa z kváskovania u teba doma 🙂 Ak chceš chlebík zväčšiť, tak len klasicky matematikou vyrátať.
Pečie sa potom trošku dlhšie, ale stále platí, že prepečenie najlepšie spoznáš podľa zaklopania zospodu chlebíka 🙂 to ťa povedie najlepšie 🙂
Nech sa darí 🙂
Sisa
18. mája 2020 @ 15:59
Fantasticky recept ! Práve som dopiekla tretí chlebík a vyšiel mi najlepšie ?ďakujem za inšpiráciu ❤️
Naty Štefková Žúreková
19. mája 2020 @ 18:55
Jej, veľmi sa, Sisa, tešíme, že sa recept páči. Jupíííí 🙂 Nech sa darí 🙂
Hanka
26. apríla 2020 @ 17:46
Ahojte, dnes som piekla chlebik podla Vasho receptu, som zaciatocnik v kvaskovani ale chlebozravec :-)tak som sa na to dala.. uz som ich piekla dost, ale tento si odpisujem do zosita:-) dakujem a prajem vsetko dobre ?
Naty Štefková Žúreková
8. mája 2020 @ 11:07
Ďakujeme, Hani, za spätnú väzbu, máme veľkú radosť, že sa chlieb páči 🙂
Janka
26. apríla 2020 @ 19:50
Dobrý večer,ozdravila som si kvasok presne podľa vášho postupu deň na to som si urobila rozkvas na covid chlieb a po upeceni je z neho placka,manžel aspoň skonštatoval že doplníme zásobu krutonov?♀️.v čom robím chybu prosím ?
Naty Štefková Žúreková
28. apríla 2020 @ 19:04
Zdravím, problém môže byť v prekvasení cesta v ošatke, alebo samotným zemiakom, ktorý je v recepte. Niektore odrody zemiakov nie sú vhodné na použitie do cesta. Ak máte možnosť, skúste použiť zemiakové vločky. Všetko dobré:)
Erika
28. apríla 2020 @ 21:10
Dobrý večer
Radšej by som si zvolila miesto zemiakov tie vločky ….. ale z toho kolko ide do ceta ? dakujem vo pred
Naty Štefková Žúreková
29. apríla 2020 @ 11:03
1 zemiak= 1 PL zemiakových vločiek
Marian
17. mája 2020 @ 19:41
chcel by som sa informovať , ak by som chcel použiť zemiakové vločky , aké množstvo ? nezmení sa aj množstvo vody?
Naty Štefková Žúreková
18. mája 2020 @ 11:08
zdravim, ano, 1 PL, vodu netreba menit.
Nech sa dari 🙂
Marta
29. apríla 2020 @ 16:19
Prosím, aký druh krupice použiť? Mam doma detskú krupicu a pšeničnú krupicu hrubú. Ďakujem
Jana
25. mája 2020 @ 23:37
Dakujem krasne za receptik,chlebik je uuzasny – naozaj sa doteraz podaril zakazdym 🙂 Moj 2 rocny syncek sa nevie dojest cerstvo upecenej korky 🙂
Naty Štefková Žúreková
27. mája 2020 @ 7:50
to je tá najväčšia pochvala, keď chutí 🙂 veľmi sa tešíme 🙂
Všetko dobré 🙂
Hue
25. októbra 2020 @ 7:40
Chlebik som robil uz viac krát. Ale stale so zemiakom. Dnes som sa rozhodol pouzit zemiakove vlocky, ale nevedel som kolko, tak som dal tak 3-4 PL. 🙁
Az teraz ked som zacal miesit som zistil, ze davkovanie bolo v komentaroch. Uvidime co z toho bude. Este ze robim aj rozky. Hladny nebudeme.
Naty Štefková Žúreková
26. októbra 2020 @ 8:53
Držím palce, nech sa darí 🙂
Gabriela
29. apríla 2020 @ 20:40
Dobrý deň, cesto sa mi síce odliepa od misky ale je dosť hydratované a lepí sa…
Zjedlo už dosť múky a stále sa lepí… Neviete náhodou kde som spravila chybu?
Naty Štefková Žúreková
8. mája 2020 @ 11:06
je potrebné sa riadiť fotopostupom a v prípade, že je cesto redšie, dosypať múku. Niektoré está sú veľmi lepivé kvôli raži. dôležité je, aby sa odliepalo od stien misy
Dominika
30. apríla 2020 @ 9:30
Dobry den. Chlebik je vynikajuci, prvykrat som skusila podla Vasho postupu a vysiel dokonalo. Chcem sa spytat ci by sa razny kvasok dal vymenit za LM? Ak ano, ake by tam bolo mnozstvo? Dakujem krasne 🙂
Daniela
1. mája 2020 @ 18:01
Dobrý deň, môžem použiť namiesto kvásku aj LM.
Ak áno aké množstvo LM mám dať,prip.treba niečo meniť v recepte.Ďakujem
Naty Štefková Žúreková
4. mája 2020 @ 10:56
zdravím, áno, dá sa aj s LM. Použite 150g.
Kamila
4. mája 2020 @ 17:00
Dobrý deň, môžem urobiť rozkvas aj z ražnej múky? Vďaka
Naty Štefková Žúreková
6. mája 2020 @ 7:21
áno, bude to už iný chlieb.
Marian
20. mája 2020 @ 23:12
Skúsil som so štartérom z ražnej a je výborný, dakujem
Beáta
24. mája 2020 @ 11:18
Dobrý den, kdybych chtěla dělat z dvojité dávky, mám udělat i dvojitý rozkvas? Děkuji
Naty Štefková Žúreková
25. mája 2020 @ 14:35
Zdravím, áno, aj štartér.
Nech sa darí 🙂
Naty
LENKA
27. augusta 2020 @ 17:49
Zdravim chcela by som sa opytat ci mozem zemiak vynechat lebo manzel ma alergiu na neho. Treba to niecim nahradit? Dakujem velmi pekne.
Naty Štefková Žúreková
31. augusta 2020 @ 10:27
Zdravím, Beatka, stačí ho vynechať, uberte trochu z vody. Nech sa darí 🙂
Martina
24. júna 2020 @ 12:48
Výborný recept , len sa chcem opýtať, ak by som miesto krupice použila ražnú múku, koľko by som mala dať? Chcela by som vyskúšať aj taký chlebík. Ďakujem.
Naty Štefková Žúreková
25. júna 2020 @ 15:23
Teším sa, Martinka, že sa vám recepit páči. Krupicu možno vynechať. Samozrejme, možete dať aj ražnú, množstvo zachovajte namiesto krupice. Nech sa darí
Miška
25. novembra 2020 @ 22:23
Dobry deň, som úplný začiatočník . Vytvorila som si materský razny kvások podľa Vášho postupu uvedeného na stránke. Každý deň mi pekne narástol aj vôňu mal ovocnú jemne kyselkavu, robil sa 14dni. Neviem v čom je problém ale neviem z neho vytvoriť štartér. Robím ho taktiež presne podľa postupu, ale štartér ostane objemovo rovnaký ako po zamieseni (nezväčší objem) a zarovnany, nespraví sa čiapočka ani neprepadne a na povrchu vidno bublinky. Keď som ho robila prvý krát tak z hladkej múky obyčajnej nie chlebovej. Po 10h som spravila test s pohárom vody a pekne plával tak aj keď nezvacsil objem, zamiesila som cesto na chlieb. No prvá doba kvasenia tiež bez zväčšovania objemu a druhá v osatke veľmi málo zväčšem. Chlieb bol tuhý hutný a placaty. Celý skončil v koši, nedal sa jesť. Včera som skúsila dať do štartéra 2lyzice materského kvasku a polohrubu múku ale výsledok rovnaký. Ani som z neho nerobila chlieb. Chcem sa spýtať v čom môže byť problém. Chcem spraviť C.O.V.I.D chlebík. Do štartéra dávam obyčajnú pšeničnú múku, nie chlebovu. Má to byť chlebova? Ďakujem.
Naty Štefková Žúreková
26. novembra 2020 @ 9:20
Zdravíme, Miška! Pšeničný štartér je trochu redší, taký slizkejší. Skôr pozerajte na povrch a množstvo bubliniek na povrchu. prípadne nám pošlite mailom fotky na kvaskovanie@gmail.com , pozrieme sa na to spoločne. Držíme palce,
Naty
Jana Fronková
3. novembra 2020 @ 21:49
Tak na tento kovid chlebík nedám dopustiť. Je výborný, kváskujem len od marca, ale skúsila som všeličo, ale tento je u nás topka, upravila som si receptík do ošatky , takže máme väčší chlebík. Ďakujem
Naty Štefková Žúreková
4. novembra 2020 @ 10:29
Veľmi sa tomu, Jani, tešíme 🙂 Nech sa darííí 🙂
Naty
STANKA
20. marca 2021 @ 18:37
Dobry den Naty,tvoje chlebiky su vzdy take krasne a tak sa inspirujem Vasimi receptami.Avsak uz po tretikrat som piekla chlieb kovid a vzdy bezuspesne.Isla som presne podla receptu,urobila vsetky testy,pouzila spravnu osatku,no napriek tomu dvakrat sa mi chlebik v rure nezdvihol a raz sa sice zdvihol no vo vnutri mal obrovsku dieru pod korkou.Vsetky ine chleby,ktore som robila z kvasku, sa mi zatial podarili,len tento nie.Je vsak pravdou,ze iba kovid chlebik som robila z obycajnej polohrubej muky a nie tej urcenej na kvaskovanie.No prave preto som po kazdom neuspesnom pokuse pouzila inu znacku muky,ale ani to nepomohlo.Prosim Vas v com robim chybu?Tak velmi by som chcela,aby sa mi podaril,lebo chutovo je tento kovid chlebik vynikajuci.
Naty Štefková Žúreková
22. marca 2021 @ 11:20
Stani, ahoj! Ďakujem ti za tvoje krásne slová. Veľmi na teším, že sa ti recepty páčia. Dávaš klasický zemiak? Skús vymeniť za zemiakové vločky a ak máš sladenku, určite daj 1ČL- pomožeš tak kvasnému procesu. Vyskúšaj aj miesiť ručne, nie v robote(teda neviem, ako miesiš). Ak by sa to nezlepšilo, pošli fotky mailom, skúsime prísť na to, kde je „pes zakopaný“. Verím, že sa to podaríííí:)
Naty
Kváskovanie v Teleráne - Kváskovanie, rady, tipy, triky, všetko o kvásku
10. novembra 2020 @ 15:28
[…] aj hostí Telerána dokonalé, priniesli sme čerstvo upečený Jednoduchý kváskový chlieb (recept naň nájdete zdarma na našej web stránke), ktorý sme natreli 2 nátierkami: tvarohovou nátierkou a čerstvo pripravenou kváskovou […]
Danka
27. júna 2021 @ 9:23
Dobry den, rada by som sa poradila. Piekla som uz viackrat Kovid chlebik a prve razy sa mi krande vydaril. Posledne dva razy sa mi stalo, ze mi klesol na placku. Rano som si zarobila rozkvas, vecer zamiesila, cca 2-5hodiny som na linke, kedy som cesto prekladla. Stocila do osatky a nechala kysnut na linke 9hodin. V chladnicke mi cesto nekysne. Ked som ho vybrala z osatky, mal super tvar. Kym som ho narezala pekne drzal. Ale hned ako som ho dala piect so zaparou sa “roztiekol” na placku. Vedeli by ste mi prosim poradit, co by to mohlo byt a kde robim chybu? Dakujem
Naty Štefková Žúreková
29. júna 2021 @ 7:44
Dobrý deň, Danka, jednotlivé časy príprav cesta sú teraz úplne iné. Treba sa nastaviť na letné kváskovanie a vychytať to. Každý má svoje časy, o to skôr teraz. Veríme, že to bude ok 🙂 Nech sa darí 🙂