Ako správne skladovať múky
Múka a jej kvalita zásadne ovplyvňujú kvalitu našich doma upečených chlebíkov, pečiva i koláčov. Celý proces prípravy cesta, pečenia a následne aj trvanlivosť výrobkov závisí od toho, aká kvalitná je použitá múka. Ku kvalite prispieva nielen samotné zrno, z ktorého je múka namletá, ale aj správne skladovanie a používanie múky.
Ako správne skladovať múku, aby sa z nej dobre pieklo? Prečo sú v múke mole a ako sa dostanú škodci do múky? Pozrime sa na to spoločne.
Ako správne skladovať múky
Múka sa má správne skladovať v suchej a tmavej skrinke či miestnosti, komore. To, čo ovplyvňuje kvalitu múky a podporuje rozvoj chrobákov a molí je:
- teplota skladovania,
- svetlo,
- prístup kyslíka,
- dĺžka skladovania.
Správna teplota skladovania múk
Teplota skladovania zohráva v kvalite múky a jej vlastnostiach veľmi dôležitú úlohu. Najlepšia teplota pre skladovanie múky je 15 – 18’C a nemala by prekročiť 20’C!!
Vyššia teplota nad 18’C nie je žiadúca, pretože podporuje rozmnožovanie mikroorganizmov a škodcov v múke a nežiadúce procesy v múke, napríklad jej tuchnutie.
A čím je zrno kvalitnejšie a do múky je pridané MENEJ „chémie“, tým je riziko kontaminácie pri vyšších teplotách skladovania múky väčšie.
V lete, kedy je doma ťažko dosiahnuteľné, aby teplota skladovania múky bola pod 20’C, nerobme si príliš veľké zásoby múky. Kupujme len potrebné množstvo, ktoré priebežne spotrebujeme.
Ale aj príliš nízka teplota nie je dobrá, pretože sa spomaľujú dozrievacie procesy v múke (savosť múky, sila lepku a podobne), čo ovplyvňuje následne to, ako sa nám s múkou pracuje. Preto skladovať múku v skladoch či pivniciach s nízkou teplotou kvalite múky veru neprospieva.
Múka je zlý vodič tepla, nemala by byť vystavovaná ani teplotným výkyvom, nakoľko sa môže orosiť. Takáto múka sa následne lepí a môžu sa v nej rozvíjať mole a chrobáky.
Svetlo
Pri skladovaní múk pozor na svetlo! Múku je vhodné skladovať v tmavých skrinkách či komorách a to z dôvodu, že svetlo podporuje tuchnutie múky. Stuchnutá múka výrazne zapácha a nie je vhodná na pečenie.
Kyslík
Kyslík je pre kvalitu múky veľmi dôležitý. Vďaka nemu totiž múka dozrieva, teda upevňuje sa jej kvalita. Zároveň kyslík bráni uľahnutiu (stvrdnutiu) múky.
Preto múka, ktorá stojí dlhšie bez používania, teda je bez prístupu kyslíka, je potencionálnou liahňou pre škodcov. Nie je preto vhodné robiť si zásoby múky, ktorá len stojí v zásobe. Alebo treba počítať s tým, že takáto múka chutí aj „prírode“.
V ČOM SKLADOVAŤ MÚKY
Ak máme vo zvyku presypať si múky po ich nákupe do nádoby zo skla, či plastu, môžeme tak urobiť. No platí, že by sme ju mali v tomto prípade čo najskôr použiť.
Správna dĺžka skladovania je pritom veľmi individuálna a nedá sa stanoviť presne z dôvodu odlišných podmienok v jednotlivých domácnostiach. Vo všeobecnosti platí, spotrebujme ju čím skôr, do 2 – 3 týždňov po presypaní.
TIP: Na čo sú vhodné múky na kváskovanie? Dozviete sa TU.
Doba skladovania
Platí, že čím viac sa blíži spotreba múky, tým viac riskujeme, že v nej nájdeme škodcov. Pretože múka len stojí, je bez použitia, bez prevzdušnenia a platí to, čo je napísané vyššie.
Kvalitné múky mávajú krátku dobu spotreby (6 mesiacov). Do múk, ktoré majú dlhšiu doby spotreby, sú žiaľ častokrát pridávané látky na predĺženie doby skladovania (áno, aj to sa robí). Takže je len a len na nás kupujúcich, či si vyberieme v obchode kvalitnú múku s kratšou dobou spotreby, alebo múku síce s dlhšou dobou spotreby, no s tým, že obsahuje prídavné látky.
TIP: Ako si urobiť mäkký, vláčny, nadýchaný a úžasne chutný chlieb doma vo svojej rúre? S naším video receptom to zvládnete.
V múke sú chrobáčiky! Čo teraz?
Na tento problém sme sa pýtali skúsených pekárov s dlhoročnou praxou i mlynárov. Ich odpovede sa zhodovali a tu sú:
- Múku je potrebné preosiať, celý priestor skladovanej múky poriadne vyčistiť a je vhodné prezrieť aj ostatné múky.
- Chrobáčiky následne vyhodiť, dať preč z domu. Preosiatu múku, pokiaľ nám to nie je nepríjemné, môžeme použiť do pečenia, avšak spotrebujeme ju ihneď.
Chrobáčiky sa môžu dostať do múky aj z čaju, ryže či cukru, ktoré skladujeme v domácnosti, či boli v sklade obchodu. Preto skontrolujme aj tieto potraviny, ktoré doma máme.
Ak nájdeme v múke nežiadúce mikroorganizmy bezrostredne po nákupe, múku reklamujme u predajcu (tam, kde sme múku zakúpili). Máme na to nárok= ako pri reklamácii akéhokoľvek iného tovaru.
V prípade, že sa sme našli škodcov neskôr, obráťme sa priamo na výrobcu (je uvedený na obale múky).
Skôr, ako niekde na internete začneme haniť výrobcov alebo predajcov za niečo, za čo možno ani nemôžu, spýtajme sa sami seba: Chcem daný problém naozaj vyriešiť? Alebo mám len potrebu rozniesť daný problém verejne, no nič tým neporiešiť?
Správajme sa zodpovedne. Keď zabudneme napríklad na papriku v chladničke a nájdeme ju plesnivú, vyhodíme ju a neriešime to najprv na sociálnych sieťach štýlom „aha, ja mám plesnivú papriku, neviete, čo s ňou?“
Múky sú ako akýkoľvek iný tovar. Ak kúpim a doma zistím chybu, reklamujem. Ak ich však ja doma budem pol roka zle skladovať, prijmem za to zodpovednosť.
Z uvedeného vyplýva:
Nerobme si až príliš veľké zásoby múk. Majme doma také množstvo, aké potrebujeme na pečenie na najbližšie týždne. Pri výbere sa riaďme radšej kvalitou, investujme do výberovej múky. Vďaka nim si doma pripravíme naozaj kvalitný a chutný chlieb, ktorý vyživí naše telo a poteší našu dušu.
Zvoľme si kvalitu.