RECEPT- Socialistické rožky ako kedysi
Tiež spomínate na rožky také, aké boli kedysi? Obyčajné rohlíky, ku ktorým sme si dali len maslo, zeleninu a občas „šmrncli“ Tresku, či rybací šalát. 🙂 Rožky nadýchané, jemné, bez akejkoľvek novodobej „príchute“. Pamätáte?
Tak tu sú.
Socialistické rožky. Také, aké si ich pamätáme.
Tie klasické síce neboli z kvásku, ako sú tieto, ale kvások len a len prospeje nášmu tráveniu.
RECEPT: SOCIALISTICKÉ ROŽKY
Počet ks: 12
Na tieto rohlíky je použitý ražný kvások, žiadne iné kypridlo.
Na štartér potrebujeme:
- 200g hladká pšeničná múka na kváskovanie (alebo akákoľvek iná hladká pšeničná múka typu 00 / vyberte však kvalitnú)
- 200g vody
- 2 polievkové lyžice ražného kvásku (prikrmovaného ražnou CHLEBOVOU múkou). Predpokladom tohto receptu je mať kvalitný a silný kvások (V tomto videu odhaľujeme Tajomstvo kvalitného a silného kvásku).
Suroviny spolu zamiešame v malej miske tak, aby celá múka bola pepojená s vodou a s kváskom. Prikryjeme neprievzdušným materiálom a necháme pri izbovej teplote kvasiť cca 8 hodín (Ako vieme, že je štartér akurátne vykvasený? Napr. aj podľa bubliniek na povrchu štartéra. Viac sa dozviete v tomto našom video návode.)
Ďalej potrebujeme:
- 350g hladkej pšeničnej múky na kváskovanie (žltej)
- 150g polohrubej múky na kváskovanie (ružovej)
- 150g vlažného polotučného mlieka
- 50g zmäknutého klasického masla
- 30g bravčovej masti (dať v recepte aj masť aj maslo je fajn dodržať, nakoľko do cesta dodávajú iné vlastnosti)
- 2 žĺtky (ideálne nechať vajíčka chvíľu pri izbovej teplote)
- 2-3 ČL soli
- 2 ČL sladenky (jačmenný slad, viac o sladenke nájdete v článku tu)
Ďalšie potreby: váha, robot alebo mixér s 2 hákmi, valček na cesto, podložka na vaľkanie, 2 plechy na pečenie, papier na pečenie, rozprašovač s vodou, mriežka na vychladnutie, bavlnená utierka
Dôležitá poznámka:
Na to, aby ste upiekli krásne nadýchané rožky, je nutné dodržať týchto 5 pravidiel. Pravidlá sú použité aj v tomto recepte.
Postup:
Do veľkej misy (môžeme priamo do misy od robota) k akurátne vykvasenému štartéru preosejeme obidve múky. Preosiatie je dôležité nielen z hľadiska, že rohlíky budú jemné, ale do múky sa dostane aj viac kyslíka, čo prospieva kvasnému procesu.
Ďalej pridáme ostatné suroviny a vymiesime robotom alebo rukou až na hladké pevné cesto. Zo začiatku sa nám môže zdať, že treba priliať tekutiny, ale nerobme to. Následne cesto domiesme rukou, iba tak odhadneme jeho správnu hustotu. Cesto má byť po vymiesení také akurátne pevné, že bude obmotané okolo háku v mise robota a misa úplné čistá, bez múky.
Ak používate v recepte iné múky než zo sady múk na kváskovanie, tak je pravdepodobné, že vaše múky budú inak sať tekutiny, čiže cesto vám vzniklo inak husté/riedke. V tom prípade sa držte fotiek a prispôsobte množstvo múk a mlieka tak, aby ste dostali správnu hustotu cesta. Správna hustota cesta je pri rohlíkoch veľmi dôležitá.
Dokonale vymiesené cesto prekryjeme neprievzdušným materiálom (opačne otočenou misou, fóliou, čiapkou na sprchovanie, kuchynskou drevenou doskou,…) a necháme kvasiť pri izbovej teplote dostatočne dlho, až cca 4-6 hodín alebo do zdvojnásobenia cesta. Pokiaľ chceme kvasenie spomaliť, nakoľko potrebujeme ísť do práce alebo mimo domu, zakryté cesto vložíme do chladničky. Tam kvasenie bude prebiehať, ale pomalšie.
Po vykvasení cesto rozdelíme na 12 rovnakých kusov, po cca 100 gramov cesta. Každý kúsok hánkou dlane ešte vymiesime o podložku (ak máme správnu hustotu cesta, podložku nie je potrebné podsypávať múkou) a vytvarujeme do guličky. Všetky guličky poukladané veľa seba prekryjeme neprievzdušným materiálom a necháme cca 15 minút oddýchnuť (a lepok v múke necháme pracovať). My si zatiaľ nachystáme dva papiere na pečenie, ktoré budú vo veľkosti plechov, v ktorých budeme piecť.
Každý kúsok cesta valčekom na cesto rozvaľkáme do rovnostranného trojuholníka / ako je na fotke. Následne zrolujeme od širšej strany smerom k špicu a ešte mierne povaľkáme oboma rukami, aby sa vrstvy cesta vo vnútri rožka spojili.
Následne prenesieme na papier na pečenie (nedáme na plech, na ktorom budeme piecť, ten sa bude predhrievať spolu s rúrou). Na jeden papier rozložíme dostatočne od seba 6 ks rožkov. Plechy prekryjeme neprievzdušným materiálom alebo iným plechom otočeným hore dnom a necháme kvasiť dostatočne dlho, pri izbovej teplote cca 2 – 4 hodiny alebo do zdvojnásobenia ich objemu. Môžeme ich dať aj do VYPNUTEJ rúry, kde nám 2 plechy nebudú zavadzať a majú tam stabilnú teplotu bez prievanu. Len pozor, aby rožky neprekvasili.
Rožky počas kvasenia viditeľne zväčšia svoju veľkosť. Keď už sa nám bude zdať, že sú vykvasené akurát, vyberieme ich mimo rúry a rúru dáme vyhriať na 225C aj spolu s plechom, na ktorom budeme rožky piecť.
Keď je už rúra rozhorúčená, rožky odokryjeme a postriekame obyčajnou vodou. (Ak máme radi výraznejšiu sýtejšiu farbu, tak potrite žĺtkom vymiešaným s trochou teplej vody). Pomocou tvrdej podložky preložíme 6ks aj s papierom na pečenie na horúci plech do rozhorúčenej rúry a necháme piecť 5 minút.
Následne znížime teplotu na 190C a dopekáme ešte 7-10 minút.
Pečieme do takej farby kôrky, akú máme radi. Či už bledšie alebo viac prepečené.
Upečené rožky prenesieme na mriežku a prekryjeme bavlnenou utierkou.
Rovnako postupujeme pri pečení aj s druhým plechom.
Necháme vychladnúť a môžeme sa nane vrhnúť. A možno raz za čas si ich dať aj s tou treskou (najlepšie však doma vyrobenou).
Alebo čo by ste si k nim dali vy?
Ak sa vám recept páči a chceli by ste, aby vás takýmito fajnovými rožkami ponúkli aj vaši priatelia počas návštevy, zazdieľajte im tento recept. Možno vás pri najbližšej návšteve prekvapia 🙂
DARČEK PRE VÁS:
Ďalšie skvelé recepty z ražného kvásku i z tuhého pšeničného kvasu (lievita madre) nájdete v knihách Kváskovanie 1,2,3,. Skvelé chleby- zo špaldovej, pšeničnej či ražnej múky, nadýchané pečivo a rožky, sladké maškrty a koláče, slané pochutiny. Recepty, na ktorých si pochutia deti i dospelí.
Nakuknite do kníh spolu s nami:
Sľúbený darček pre vás:
Zľava -15% na všetky knihy Kváskovanie objednané cez túto webovú stránku www.kvaskovanie.sk.
Pri objednávke stačí napísať do políčka Zľavový kupón toto číslo: 15
a systém vám -15% zľavu hneď odpočíta. Zľavu nie je možné kombinovať s inými zľavami a platí len na objednávky cez túto webovú stránku.
Nech sa vám super varí a pečie s kváskom.
S láskou,
Naty a Daniela
autorky kníh Kváskovanie
Daniela
27. marca 2020 @ 20:55
Ked sa mi tak podaria ako tie Vase tak budem stastny clovek a moj manzel este viac .skusim ist krok za krokom podla vasich rad a uvidim .dakujem uz dopredu
Naty Štefková Žúreková
28. marca 2020 @ 6:53
držíme palce 🙂
Simka
1. apríla 2020 @ 17:57
Tak išla som do toho, zarobila som štartér, zdvojnásobil objem, ma krásne bublinky na povrchu avšak je dosť riedky, je to v poriadku?
Naty Štefková Žúreková
2. apríla 2020 @ 6:10
Áno, pšeničný štartér je riedky 🙂
Erika
31. marca 2020 @ 10:09
Rada by som sa spýtala, čím môžem nahradiť sladenku? Ďakujem za odpoveď
Naty Štefková Žúreková
2. apríla 2020 @ 6:05
Cukrom, Erika. Slad je vsak dobre doma mat, pokial pecies pecivo
Ivana
5. apríla 2020 @ 6:23
Mozem sa opýtať cesto po vymieseni môžem nechať kvasit v chladnicke? A cca koľko? Ďakujem za odpoveď.
Daniela Rau
7. apríla 2020 @ 16:03
Áno, prvá doba kvasenia môže byť aj v chladničke. Akú dlhú dobu= to si musíte určiť podľa sily a kvality svojho kvásku a teploty v chladničke. (u nás to bolo v pohode celú noc)
Janka
10. apríla 2020 @ 16:57
Sladenku je lepšie nahradiť cukrom , či medom? Mám doma aj javorovy sirup
monika
28. marca 2020 @ 7:26
dobry den. tie 2 zltky, ktore spominate v rozpise ingrediencii, idu do cesta? Alebo su len na pripadne potretie. Dakujem.
Daniela Rau
30. marca 2020 @ 20:40
Do cesta, Monika.
monika
28. marca 2020 @ 7:30
Dobrt den. 2 zltka, ktore spominate v rozpise, idu do cesta alebo su na potretie. Dakujem.
Daniela Rau
30. marca 2020 @ 20:40
Moni, do cesta idú. POtierajú sa len vodou. AK chceš, môžeš potrieť až rožky zvrchu žĺtkom s trochou vlažnej vody, získaš tak žltučký ich povrch.
Mirka
28. marca 2020 @ 18:29
Naty, sú fakt božské! Podarili sa! Išla som presne podľa receptu a sú naozaj úžasné.
ĎAKUJEM za recept.
Daniela Rau
30. marca 2020 @ 20:39
Paráda, Mirka! Sme obidve rady, že sa ti podarili. Veľa zdravíčka prajeme.
Sára
6. apríla 2020 @ 8:33
Dobry den, som vajcovy alergik, daju sa nejako nahradit tie zltka v recepte? Dakujem pekne za odpoved ?
Daniela Rau
7. apríla 2020 @ 16:01
Dobrý deň, náhrady vajec je si potrebné otestovať.
Daniela
29. marca 2020 @ 10:14
Cesticko kysne mame zarobene vyzera to super
RECEPT: RETRO Socialistické rožky z kvásku - www.Daniela Rau.sk
29. marca 2020 @ 20:33
[…] Celý recept nájdete na našom webe https://www.kvaskovanie.sk, kde sme vám odhalili aj finty a triky, ktoré keď dodržíte, dosiahnete fajnovo mäkučké, […]
Michaela
1. apríla 2020 @ 19:45
Dnes som recept skúsila a rožky sú naozaj super!! Také ako kedysi, krásne nadýchané. Ďakujem že detaily v recepte, tiež som chcela pôvodne pridať viac vody do cesta 🙂
Naty Štefková Žúreková
2. apríla 2020 @ 6:12
skvele, veľmi sa tešíme 🙂 nech sa darí 🙂
Hajnalka Liptáková
30. marca 2020 @ 18:26
Sú úplne fantastické, lepšie som nejedla. Presne o takýchto som snívala, ale doterajšie pokusy neboli ono. 🙂 Vďaka.
Daniela Rau
30. marca 2020 @ 20:38
Ooo, paráda!! Veľmi sa tešíme. Nech chutia.
Dana Kudláčová
30. marca 2020 @ 20:30
Geniálne! Famózne, je 21:20 a my „tlačíme“ rožky. Ale aké…
Ďakujem za úžasný recept, bol to štvrtý pokus o rožky z rôznych receptov, ale tento recept je naj!
Už cesto bolo nádherné, plástické, nelepivé. Ďakujem za Vašu prácu, za vyváženú múku, keď som prvý krát z nej zarobila na chlebík, hneď som vedela, aký skvost sa skrýva vo vrecúšku. Dovtedy to stále nebolo ono. Nech sa Vám naďalej darí a tešíte nás skvelými dobrotami.
Daniela Rau
30. marca 2020 @ 20:38
Dani, rado sa stalo. Dobrý recept a aj tipy, ktoré sme prezradili, robia svoje 🙂 Pozdravujeme a ďakujeme.
Jana
30. marca 2020 @ 22:19
Zdravim,rada by som vyskúšala rožteky pre detičky do škôlky u nás v Nemecku,ale potrebujem niečím nahradiť bravčovú masť. Budú dobre aj keď dám len maslo???
Vďaka pekne Jana
Daniela Rau
19. apríla 2020 @ 13:38
áno.
Dana
31. marca 2020 @ 13:41
Dobry den, ak by som chcela robit rozky zo spaldovej muky, vsetko je rovnake len ubrat cca 20% tekutin? Na co si davat pozor pri spalde? Dakujem
Naty Štefková Žúreková
2. apríla 2020 @ 6:06
Áno, je to možné aj zo špaldy. Stačí pozorovať hustotu cesta. Nech sa darí 🙂
Lenka
31. marca 2020 @ 19:34
A kebyze predsa len potrebujem nahradit mast, tak skor olejom alebo dat viac masla?
Romi
31. marca 2020 @ 20:07
Prvý kvások v živote, prvé rožky a vlastne všeobecne pečenie z neho a všetko vyšlo. Ďakujem za jasný postup. Výborné!
Naty Štefková Žúreková
2. apríla 2020 @ 6:08
Výborne! Tešíme sa 🙂
Veronika
1. apríla 2020 @ 18:57
Ahoj, chcem sa spytat na radu. Piekla som rozteky uz druhy raz. Vzhladom su nadherne. Cesto fajn. Vsetko uplne ako na obrazkoch. Az na poslednu fazu-su kysle. A boli aj prvy raz. Niekde robim chybu, ale netusim kde 🙂 Je to kvaskom? Alebo kysnutim? Skratila som aj casy, myslela som, ze mi prekyslo cesto, ale nepomohlo. Tak ci nemate pre mna nejaku fintu este 🙂 vdaka, ja to nevzdam.
Naty Štefková Žúreková
2. apríla 2020 @ 6:12
Možno teplotou kvasenia, že bola vyššia alebo silou štartéra. Postupne to vychytáte 🙂
Nech sa darí 🙂
Marta
15. apríla 2020 @ 13:46
Ak by som chcela rožky upiecť z LM, prosím Naty ,alebo Danielka ,ako postupovať. Ďakujem
Daniela Rau
19. apríla 2020 @ 13:29
Dobrý deň, áno, dá sa použiť aj Lievito Madre. Presný prepočet receptu, ako presne postupovať, nájdete na tomto blogu v článku o Lievito Madre. Peknú nedeľu prajem.
Simona Briestenská
7. mája 2020 @ 13:04
Mohla by som vyformované rožky dať na noc do chladničky ?
Naty Štefková Žúreková
8. mája 2020 @ 11:02
ano, ide to 🙂
Beba
3. apríla 2020 @ 20:40
Výborné rožky, vďaka za receptík.
Daniela Rau
3. apríla 2020 @ 21:15
Rado sa stalo.
Marcela
5. apríla 2020 @ 20:14
Dobrý deň 🙂 prosím vás, bolo by predsa len možné niečím nahradiť masť? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď 🙂
Daniela Rau
7. apríla 2020 @ 16:02
Napríklad rastlinným olejom.
Jana Jaja
12. apríla 2020 @ 19:06
Konečne som našla recept na dokonalé rožky, ktoré sa dajú jesť aj na druhý aj tretí deň… Vďaka. Od teraz je to jediný recept, podľa ktorého budem robiť rožky.
Daniela Rau
13. apríla 2020 @ 18:24
Paráda, Jani! To máme radosť. Nech sa skvelo darí i naďalej.
Romanka
15. apríla 2020 @ 7:16
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či môžem do tohto receptu použiť aj kvások lievito madre? A ak áno v akom množstve? Rovnako 2 lyžice ako je to s ražným kváskom? Ďakujem.
Aďa
20. apríla 2020 @ 15:22
Dobrý deň.
Čím môžem v recepte nahradiť maslo, nakoľko dcéra nemôže mliečne výrobky?
Ďakujem
Daniela Rau
20. apríla 2020 @ 18:30
Napr. rastlinným olejom (olivovým hroznovým)
Romana
21. apríla 2020 @ 5:12
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či môžem do tohto receptu použiť aj kvások lievito madre namiesto klasického razneho? A ak áno v akom množstve? Ďakujem.
Naty Štefková Žúreková
21. apríla 2020 @ 5:25
zdravíme, áno, cca 200g LM
Romana
23. apríla 2020 @ 15:40
Dobrý den, může být těsto v lednici i 24 hodin? U chleba to mam odzkoušené, ale rožky dělám poprvé. Děkuji 🙂
Daniela Rau
25. apríla 2020 @ 9:41
Počas prvej fázy kvasenia cesta áno.
Eva
25. apríla 2020 @ 20:01
Recept je výborný. Rožky sa podarili. Slad som nemala tak som dala med 😉
Akurát zo spodu, akoby boli trochu spálené z toho horúceho plechu alebo neviem … čo by ste poradili, aby som to eliminovala (zhora a z boku sú super, len tam kde sa dotýkali plechu sú priškvrknuté). Ďakujem
Daniela Rau
6. mája 2020 @ 15:20
Evka, to si už len vo svojej rúre treba odsledovať, ako je najlepšie. Každá rúra má svoje špecifiká a pečie trochu inak. Držíme palce.
Okoloidúci
26. apríla 2020 @ 5:05
Dobré ráno priatelia kváskovania,
Chcem sa spýtať, aký je principiálny rozdiel medzi múkami na kváskovanie a tými, čo takéto označenie na sebe nemajú.
Ďakujem,
M.
Daniela Rau
6. mája 2020 @ 15:19
Prečítajte si na tomto blogu viaceré články na túto tému. Nájdete v nich odpovede.
Ivka
27. apríla 2020 @ 12:03
Ja mam rozky hrozne tvrde (korku). Preco sa nepecu so zaparou vlastne?
Dakujem 🙂
Naty Štefková Žúreková
28. apríla 2020 @ 19:10
aby boli dokonale vláčne, vysoké, prepečené, nepopraskané, so správnou kôrkou. 🙂 Rožky treba piecť po celú dobu s dostatočným zaparením. Všetko dobré:)
Daša
7. júla 2020 @ 8:24
Dobrý deň Naty,
Trochu som Vás nepochopila. Znamená to, že rožky pečieme so zaparením ako chlebík alebo stačí len postriekať vodou? Chystám sa ich piecť, ale bojím sa, aby som to nezmrvila. Ďakujem vopred za objasnenie.
Helena Nádaská
28. apríla 2020 @ 22:03
rožky sú výborné, už ich pečiem tretí raz a musela som zdvojnásobiť dávku, ďakujem
Daniela Rau
6. mája 2020 @ 15:19
🙂 To nás teší, že tak veľmi chutia, Helenka.
Daša
7. júla 2020 @ 8:22
Dobrý deň Naty,
Trochu som Vás nepochopila. Znamená to, že rožky pečieme so zaparením ako chlebík alebo stačí len postriekať vodou? Chystám sa ich piecť, ale bojím sa, aby som to nezmrvila. Ďakujem vopred za objasnenie
Michaela
2. mája 2020 @ 20:40
Dobrý deň, mne vyšli rožky strašne hutné, ako keby nevykvasené. Pritom som ich kvasila strašne dlho, ale po vybratí z chladničky sa niekoľko hodín ani nepohli. Aj keď nedávam do chladničky, všetko moje pečivo je také trochu husté, nie príliš nadýchané a na druhý deň je tvrdé. Čo robím zle? Štartér je väčšinou pekný, kopec bubliniek, iba skoro dvojnásobný. Cesto tiež veľmi pekne vykysne, skoro na dvojnásobnú veľkosť. No tá finálna fáza sa mi vôbec nedarí. Čo robím zle?
Zuzana
5. mája 2020 @ 13:47
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, či môžem použiť do štartéru ( poprípade aj do casta) miesto hladkej pšeničnej múky, hladkú pšeničnú celozrnnú.
Nepokazím tým niečo??
Ďakujem krásne, prajem pekný deň.
Daniela Rau
6. mája 2020 @ 15:18
Môžete, ale výsledok bude iný 😉
Celozrnná múka je super, ale výsledok nebude taký nadýchaný. Bude proste celozrnný.
Zuzana
5. mája 2020 @ 18:42
Ahojte ?, zdravím Vás. Chcela by som sa spýtať, či možem použiť do rozkvasu ( prípadne aj do cesta) miesto hladkej pšeničnej múky, hladkú pšeničnú celozrnnú. Ďakujem krásne.
Naty Štefková Žúreková
8. mája 2020 @ 11:03
zdravíme, samozrejme 🙂 nech sa darí 🙂
Janka
9. júla 2020 @ 18:20
Krásny deň ? piecť rožky so záparou? Alebo stačí, ak ich pred pečením postriekam vodou? Ďakujem za odpoveď ❤
Daniela Rau
15. októbra 2020 @ 12:43
Janka, stačí ich pred pečením postriekať vodou.
Juraj Marinka
15. októbra 2020 @ 12:36
Dobrý deň,
už druhýkrát som sa neúspešne pokúšal upiecť rožky podľa tohto receptu a zakaždým to „zhavarovalo“ na tom, že mi nevykyslo cesto a musel som ho vyhodiť.
Múky používam presne podľa odprúčania. Aj kvások mám dostatočne silný, lebo z neho previdelne pečiem pšeničný chlieb. Štartér tiež vytvoril dostatočne veľa bubliniek.
Kde robím chybu?
Ďakujem,
Juraj
Daniela Rau
15. októbra 2020 @ 12:42
Dobrý deň, Juraj, doporučujem si preštudovať týchto 5 pravidiel: https://kvaskovanie.sk/5-pravidiel-rozky/. Je veľmi dôležité ich dodržať na to, aby ste dosiahol nadýchanosť rožkov. Verím, že ich dodržaním sa vám to už podarí. Dajte vedieť.
Marcela
12. januára 2021 @ 20:10
Žienky, ďakujem za super recept rožteky sa podarili tak ako aj chlebíček ktorý robím podľa Vás ? ale otázočku mám či sa peču na spodu tak ako aj chlebík? Ďakujem
Daniela Rau
12. januára 2021 @ 20:40
Áno, Marcelka. Ale aj tak vždy to veľmi záleží od konkrétnej rúry (každá pečie inak, tak si treba tú svoju odsledovať).
Marra
29. apríla 2021 @ 14:40
Preco do receptu ide maslo? Tie rozky vonaju viac sladko ako slano. Pripominaju mi croissanty. Urcite sa za socializmu pridavalo maslo ked hodnota rozka bola par centov?
Daniela Rau
30. apríla 2021 @ 9:13
Dobrý deň, áno, maslo je v recepte správne. Ak chcete dosiahnuť slanšie, stačí len pridať viac soli.
Tonja
20. júna 2021 @ 9:15
Dobrá den, dámy! Dnes v noci jsem upekl rohlíky podle vašeho receptu. Protože jsem použil mouky od jiného výrobce, musel jsem do těsta přidat dvě lžíce mouky navíc. Rohlíky jsou vynikající, krásně nadýchané, velmi chutné. Mám dojem, že v nich cítím mírně kyselkavou chuť asi po žitném kvásku, ale to nevadí, jsou prostě vynikající. Jen škoda, že celý proces je tak dlouhý.
Nadezda Cekanova
30. augusta 2023 @ 21:52
Vďaka a poklona milé žienky,za rady a recepty,a všetky ponuky.Vazim si to.