5 pravidiel, ktoré dodrž, ak chceš upiecť dobré rožky
Upiecť si doma svoje kváskové rožky je pre každého z nás výzva. Lahodná a vyvážená chuť, jemná striedka, papučková nadýchanosť. Tak by mali vyzerať. Čo je dobré vedieť pri príprave rožkov, aby sme predišli ubitosti, hutnosti či kyslosti? Prinášame ti:
5 pravidiel, ktoré dodrž, ak chceš upiecť dobré rožky
- Urči správne vykvasený štartér- Vedieť podhadnúť správne vykvasený štartér je veľmi dôležitým krokom pri príprave rožkov, ale aj kváskovaní všeobecne. Nedokvasený štartér, teda štartér, ktorý ešte nedosiahol svoju najväčšiu silu, nevie nakypriť cesto dostatočne v ďaších fázach a rožky sú hutné, nenadýchané.
Pšeničný alebo špaldový štartér je redší, v sklenenej mise nie je zospodu vidieť bublinky. Správne vykvasenie spoznáš najlepšie pohľadom zhora- štartér má na povrchu veľa bubliniek. - Preosej múku- Múku, ktorú pridávaš do správne vykvaseného štartéra preosej. Prevzdušníš ju, do múky dodáš viac kyslíka. Ten potom v ceste pomôže kvasinkám vytvárať dostatočné množstvo bubliniek pre nadýchanú striedku tvojich rožkov.
- Cesto aspoň domies ručne- Mať doma pomocníka, kuchynský robot alebo mixér s hnetacími hákmi, je moc fajn. Ušetrí ti kopec práce aj času. Dokonalosť nadýchaných rožkov však tkvie v správnom pomere surovín a dostatočnom vymiesení. A to ti objektívne povedia len tvoje ruky. Cesto na nadýchané rožky má byť mäkké, poddajné, vláčne a nelepivé. Začni miesiť cesto pokojne v kuchynskom robote, no určite ho domies v rukách. Ak sa ti cesto nebude páčiť, TERAZ môžeš pomery surovín ešte doladiť. Neskôr to je nežiadúce.
Zároveň si sleduj povrch cesta. Keď bude povrch hladký, cesto máš vymiesené. - Nechaj prvú dobu kvasenia prebehnúť dostatočne dlho- Vo všeobecnosti sa táto doba kvasenia veľmi podceňuje, a pritom zohráva kľúčovú úlohu v rýchlosti starnutia a zasahuje aj to celkovej nadýchanosti rožkov. Nerieš čas, ktorý je udaný v recepte, pretože ty môžeš mať doma iné podmienky, ako má autor receptu. Pozoruj cesto. Musí zdvojnásobiť objem. Keď uvidíš evidentný nárast do objemu, môžeš pokračovať v príprave podľa receptu.
- Nepodceňuj kvasenie na plechu- Aj keď nemáš ošatku na rožky, podľa ktorej by si sledoval/a nárast cesta, správny moment finálneho kvasenia na plechu ti určia opäť tvoje oči. Vytvarované rožky na plechu musia zdvojnásobiť svoj objem. Ten nárast je evidentný na pohľad.
Pozor však, aj rožky, tak ako chlieb, môžu prekvasiť. Spoznáš to podľa “spľasknutia” rožka.
Každý má doma iné prostredie, každý kvások je absolútny originál. Najlepšie je párkrát rožky pripraviť, sledovať cesto a tak zistiť, koľko trvá príprava u teba doma s múkami, ktoré používaš, s kváskom, ktorý máš.
Tréning robí majstra, každý raz začínal. Zapracuj do tvojej prípravy cesta týchto 5 pravidiel a uvidíš, ako veľmi sa zlepší vláčnosť a nadýchanosť tvojich domácich kváskových rožkov.
Nenechaj sa odradiť, ak sa ti rožky nepodaria. Keď si nebudeš vedieť rady, napíš nám na mail kvaskovanie@gmail.com a spoločne to zvládneme.
Daniela a Naty
Livia
26. marca 2020 @ 22:02
Poprosila by som recept na Papučkovy chlieb levito madre ďakujem veľmi pekné
Naty Štefková Žúreková
28. marca 2020 @ 6:48
Dobrý deň, nech sa páči, tu je link článku: https://kvaskovanie.sk/recept-papuckovy-chlieb-s-lievito-madre/
RECEPT- Socialistické rožky ako kedysi - Kváskovanie, rady, tipy, triky, všetko o kvásku
27. marca 2020 @ 15:03
[…] to, aby ste upiekli krásne nadýchané rožky, je nutné dodržať týchto 5 pravidiel. Pravidlá sú použité aj v tomto […]
Veronika
29. marca 2020 @ 18:44
Dobrý večer poprosila by som recept na socialistické rožky. Veľmi pekne ďakujem
Monika
30. marca 2020 @ 11:03
Dobrý deň, Naty a Daniela,
Kvaskujem už cez dva roky, mam všetky 3 Vaše knihy a veľmi mi chýba recept na kváskové rožky ale bezlepkové, keďže som celiatička. Moc by ma to potešilo, všetko ostatné sa mi celkom darí. Vďaka za radosť z kváskovania. S pozdravom Monika
Naty Štefková Žúreková
2. apríla 2020 @ 6:15
Niečo vymyslíme, ďakujeme za tip, Monika. Nech sa darí 🙂
Anna
31. marca 2020 @ 4:20
Aj cesto na rožky sa prekladá počas kysnutia ako chlieb ?
Naty Štefková Žúreková
2. apríla 2020 @ 6:04
Netreba, Anka
Katka
3. apríla 2020 @ 16:31
Dobrý deň, ja by som chcela vedieť prečo mi pri pečení rožky z boku prasknú. Pekne narastú aj striedka je dobrá až na tuto kozmetickú chybičku? Ďakujem za odpoveď
Naty Štefková Žúreková
4. apríla 2020 @ 6:28
Kati, zdravím, buď by chceli ešte kvasiť na plechu dlhšie, alebo je tenký plech a ten to spôsobuje.
Poskúšajte.
Nech sa darí 🙂
Janka
20. apríla 2020 @ 7:08
Zdravim, ja by som sa chcela spytat, ci staci rozky potriet vodou s maslovackou, ked nemam rozprasovac na vodu? Alebo radsej najprv zohnat rozprasovac a az potom piect rozky? Dakujem 🙂
Naty Štefková Žúreková
20. apríla 2020 @ 10:11
zdravím, ano, dá sa aj mašľovačkou.
Recept: Socialistické rožky z kvásku - DANIELA RAU
4. októbra 2020 @ 11:42
[…] to, aby ste upiekli krásne nadýchané rožky, je nutné dodržať týchto 5 pravidiel. Pravidlá sú použité aj v tomto […]
Recepty z Telerána 16.9.2021 - Kváskovanie, rady, tipy, triky, všetko o kvásku
17. septembra 2021 @ 8:48
[…] jednoducho robia. A aj počas dnešného Telerána sme ukázali základné finty s rožkami. (A v tomto článku nájdete 5 ďalších dôležitých rád, ktoré treba dodržať, keď chcete nadýchané a zvonku chrumkavé rožky […]