Ničí kváskovanie rúru?
Láka vás kváskovanie a jeho zdravotné benefity, no máte aj obavy? Obavy, či sa nám chlieb vydarí, alebo ako presne máme rozpoznať správne vykvasenie jednotlivých etáp prípravy kváskového cesta, nie sú často jediné dôvody, prečo s kváskovaním otáľame. Častokrát sa zdráhame aj z obavy, či kváskovanie ničí rúru.
Domáce pečenia chleba a oslobodenie sa od pekární zvýši vyťaženie našej domácej rúry. To je bezpochyby pravda. V niektorých domácnostiach sa z „doplnku“ kuchyne stáva najpoužívanejší spotrebič. Je však pravda obava „Kváskovanie mi zničí rúru“? Nie, nie je to pravda.
Viacero domácich pekárov postupom času od pečenia doma upustilo a vrátilo sa ku kupovaniu chleba a pečiva v obchodných reťazcoch. Dôvodom práve bolo, že sa im pokazila rúra. A vina „padla“ na domáce pečenie chleba. Mysleli si, že zaparovanie, teda vyliatie vody do nádoby na dne rúry, v prvých minútach pečenia, im pokazilo rúru. Avšak to nie je pravda. Prečo? To by sme potom v rúre nemohli piecť ani mäso, ktoré podlievame a ani iné pokrmy, pri pečení ktorých sa bežne v rúre vytvára para. Ak je rúra nižšej kvality, resp. ak je vnútro rúry vyrobené z menej kvalitného materiálu, častejšie používanie len urýchli odkrytie nedostatku. A pritom to nemusí mať nič spoločné s cenou rúry.
Ako spoznáme menej kvalitný materiál rúry?
Pri nahrievaní sa zvykne dno rúry zvlniť, či vyduť. Môžeme pritom počuť mierne „buchnutie“. Vtedy je vhodné spodný plech či nádobu, do ktorej nalievame vodu na zaparenie, dať na mriežku tak, aby sa priamo nedotýkala dna rúry.
Prečo zaparujeme rúru?
Už naši predkovia pri pečení v peciach vytvárali vlhké prostredie, ktoré pomáha kvásku čo najkvalitnejšie „dobehnúť svoj cieľový beh“. Mokrou čečinou zvykli prejsť po peci, či zvnútra pece lepili chlebové placky, ktoré pri pečení chleba vytvárali prirodzenú vlhkosť.
Aby chlieb dobre nadskočil do výšky a aby karamelizácia sacharidov v ceste pri vytváraní kôrky prebehla správne, cesto na chlieb potrebuje mať počas prvých minút pečenia vysokú teplotu a vlhké prostredie. Profesionálne pece majú už v sebe zabudované vstrekovanie, ktoré sa o všetko postará samo. Na trhu sa už dokonca objavujú rúry s funkciou zaparovania určené pre domácnosti. My, ktorí takúto rúru nemáme, si prostredie vhodne pripravíme podomácky- nádobou na dne rúry, do ktorej vlievame vodu.
Aké nádoby sú vhodné na zaparovanie?
Na zaparovanie je vhodná tá nádoba, ktorá udrží tepelný šok. Preto sklo a vypálená hlina nie sú na zaparovanie vhodné. Keď vylievame teplú vodu do takejto rozhorúčenej nádoby, s veľkou pravdepodobnosťou praskne. Je to veľmi nebezpečné, pretože sa môžu malé čiastočky skla dostať na tvár, do očí, cesta a podobne.
Vhodné nádoby na zaparovanie v rúre sú:
- vyradený starší plech
- plechový hrniec s plechovými ušami
- smaltované nádoby
Ako sa zaparuje?
Nádobu, do ktorej budeme liať vodu, vložíme na dno rúry už pri jej zapínaní. Je potrebné, aby bola táto nádoba pred naliatím vody už poriadne rozhorúčená.
Postup pri zaparovaní: Po dosiahnutí požadovanej teploty a nahriatí rúry vložíme najprv do rúry chlieb (do stredu rúry) a následne vylejeme do spodného plechu/nádoby hrnček teplej vody. Voda rýchlo zasyčí a mení sa na paru. Rúru rýchlo zatvoríme. Počas prvej doby pečenia, v čase zaparovania, rúru neotvárame. Para by nám vtedy unikla a opätovné naakumulovanie pary by dlho trvalo.
POZOR: Do spodnej nádoby nelejeme vriacu vodu. Voda vie až „skákať“ von z plechu. Mohli by sme sa obariť.
Kedy si ničíme rúru?
Ak nepoužívame plech na zaparovanie, ale vodu vylievame priamo na dno rúry, vtedy nastáva moment, že sa rúra kazí. Dno postupne zhrdzavie, výkonnosť spodnej špirály sa značne zníži. Preto doporučujeme používať na zaparovanie staršie nádoby.
Obavu „pečenie pri vysokých teplotách a so zaparovaním mi zničí rúru“, môžeme hodiť za hlavu. Nie je to dôvod, prečo sa rúra pokazí. A ak sa rozhodujeme, či viac používať rúru alebo viac dbať kvalitným doma pripraveným jedlom na zdravie svoje a svojich blízkych, tak odpoveď je pre nás jasná.
Dokváskovania, priatelia.
Renata
1. augusta 2018 @ 7:10
Dobre rano aj ja pečiem chlieb so striedavými výsledkami často ho musím tajné vyhodiť ako kyslú tvrdú placku i keď ich bolo už aj veľa celkom obstojnych jedlých zopárkrát som to aj vzdala , hľadala nové inšpirácie a vždy sa vraciam znova a znova k tej troche,,vody a múky,,veď to asi viacerí poznáte ale asi som prišla na problém, myslím,že nemám dobrú rúru a preto by som chcela novú.Aj vo Vašich bonusoch bola ponuka od Miele,má niekto z Vás milé ,,kvaskovacky radu alebo skúsenosť aká rúra by bola
kvalitná a spoľahlivá máte skúsenosti? poraďte ,budem vďačná za každú radu s pozdravom Renata