Recept na kváskový chlieb: ražno-špaldový
Tmavé chleby v sebe nesú odkaz hutnosti a celozrnnosti. Nie každý túto chuť vyhľadáva, no zároveň by si rád doprial nutrične nabitejší chlebík. Ešteže v kváskovaní môžeme mať oboje. Tmavší chlieb vďaka ražnej múke s nadýchanosťou špaldy. Upečte si tento recept na kváskový chlieb: ražno – špaldový. Chutí božsky. Preto ste ho aj vy sami nazvalli Božský chlieb.
***Božský chlieb***
Na štartér potrebujeme:
140 g ražnej chlebovej múky
140 g vody
1 PL materského kvásku
Suroviny zmiešame spolu v miske. Dostaneme hustú zmes ako blato. Misu prekryjeme fóliou alebo sáčikom a necháme pri izbovej teplote kvasiť 9 – 12 hodín.
Následne potrebujeme:
150 g ražnej chlebovej múky
130 g špaldovej múky (chlebovej alebo celozrnnej)
2 hrste slnečnicových semienok
2 hrste celého maku
1 PL sladu
1,5 ČL soli
1 ČL mletej rasce
170 – 200 g vody
Postup:
Suroviny pridáme k vykvasenému štartéru a premiešame. Cesto však nemiesime.
Misku s cestom prekryjeme fóliou a necháme ho pri izbovej teplote oddychovať 2 hodiny. V polovici oddychu (po hodine) postláčame cesto varechou, aby sme z neho vytlačili bublinky.
Následne si vykvasené cesto dáme na pracovnú dosku, ktorú si mierne pomúčime ražnou múkou. Cesto veľmi nemiesime, len ho postláčame. Kraje cesta prehneme do stredu, aby boli všetky spoje na jednom mieste.
Vytvarované cesto premiestnime do škrobom vysypanej ošatky spojom nahor. Ošatku prekryjeme fóliou či iných neprievzdušným materiálom a necháme cesto zdvojnásobiť objem. Trvá to asi 1,5 – 2 hodiny v závislosti od okolitej teploty a sily kvásku.
Tesne pred zatvorením dvierok rúry vylejeme do spodného plechu 1 hrnček teplej vody a rýchlo zatvoríme. Pečieme 10 minút.
Gabika
10. júna 2019 @ 9:44
Zdravím Vás, chcem sa spýtať, je slad potrebný pridávať do cesta? Išlo by to aj bez neho?
Anka
31. marca 2020 @ 13:04
Dnes som sa možno podobne cítila ako v Tom článku.Nepiekla som prvýkrát chlieb, ale dnes som ho urobila taký ťažký najprv veľa vody alebo mi prekysol a dnes musel mať viac múky.Aj si myslím že mal ešte kysnúť, alebo aj dlhšie piecť.asi sa ozaj netreba vzdávať a kvaskovat, kvaskovat aj keď sme znechutený, ale učíme sa na chybách.tak dúfam nabudúce lepšie ☺
Naty Štefková Žúreková
2. apríla 2020 @ 6:05
Kváskovanie je dobrodružstvo. Stále niečím prekvapí 🙂
Denisa
1. mája 2020 @ 23:53
Dobry vecer. Mozem slad nahradit aj napr medom?
Naty Štefková Žúreková
4. mája 2020 @ 11:00
najlepsie nie 🙂 ale ak nemate inu moznost, tak cukrom.
Daša
1. júna 2020 @ 18:44
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosit o radu. Tento chlebík som už piekla piaty raz, ale stále je nízky. Chuťovo je fantastický, ale nechapem, prečo mi nechce podrasť do výšky. Najprv som ho robila z celozrnnej špaldovej múky, potom som skušala aj hladkú s asi len 30gr celozrnnej, ale nič nepomáha. Cesto je velmi lepivé, skúšala som dať aj menej vody. Je to tou celozrnnou múkou, alebo robím niekde chybu? Ďakujem za odpoveď
Naty Štefková Žúreková
2. júna 2020 @ 13:48
Zdraíme, Daši 🙂 je hustota vášho cesta podobná cestu vo fotopostupe? Ak nie, treba podľa fotopostupu doladiť. Ak je chlieb nízky, môže to byť spôsobené aj väčšou ošatkou, či dlhšou dobou kvasenia, než cesto potrebuje. Postupom času to určite vychytáte.
Držíme palce 🙂