Návod na lievito madre + recept na pizzu
Lievito madre je druh tuhého kvásku, ktorého pôvod je v Taliansku. Cestu dodáva veľkú nadýchanosť. Ako ho vyrobiť? Prinášame vám jednoduchý návod ako si založiť lievito madre a aj recept na pizzu s LM (pre Lievito madre sa zvykne používať skratka LM).
LIEVITO MADRE
Lievito madre je druh kvásku, ktorého korene pochádzajú z Toskánska v Taliansku. Nakoľko v Taliansku zvyknú byť vyššie teploty, talianski pekári vyrobili druh kvásku, ktorý im vydrží.
Pripravili tuhý kvások zo pšeničnej múky tzv. Lievito madre.
Lievito madre dodáva cestu veľkú nadýchanosť. Pre niekoho je to len nový zaujímavý spôsob kváskovania, iní zasa ostávajú verní tradičnému a poctivému kvásku a starostlivosť o lievito madre sa im zdá byť až príliš komplikovaná.
Pravé lievito madre je zo pšeničnej múky. Tradičný kvások je z ražnej múky. Pozor však: Pšeničný kvások pracuje v ceste inak ako ražný. A práve podľa toho, aký kvások do cesta použijeme, to rozhodne o následných nutričných benefitoch, stráviteľnosti a nadýchanosti výsledného produktu.
Preto je dôležité zodpovedať si na otázky: „Chcem kváskovať pre zdravotné benefity kvásku, alebo mi ide viac o nadýchanosť produktu? Čo je mojou prioritou?“
Tak či onak, kváskovanie s lievito madre je zaujímavý spôsob, ktorý je vhodné vyskúšať si a až na základe toho sa rozhodnúť. Niekto si zamiluje vláčnu a nadýchanú striedku, ktorú lievito madre v ceste vytvorí, druhému takýto chlieb pripomína pečenú buchtu.
Lievito madre má svojich priaznivcov, aj odporcov a je to tak v poriadku. Každému z nás vyhovuje niečo iné.
NÁVOD NA LIEVITO MADRE
Ak máte doma tradičný ražný kvások a chceli by ste vyskúšať pečenie s lievito madre, nemusíte si LM pestovať od začiatku, alebo ho zháňať vo svojom okolí. Lievito madre si rýchlo a jednoducho vyrobíte zo svojho tradičného materského ražného kvásku.
Ako vyrobiť lievito madre z kvásku?
Na vytvorenie lievito madre = tuhého kvásku z materského ražného kvásku, ktorý máme doma, budeme potrebovať:
• materský kvások (kvások v plnej vitalite)
• vodu
• polohrubú múku na kváskovanie
• olej
• väčší uzatvárateľný pohár (objem 0,7l)
Pri premene kvásku na lievito madre postupujeme nasledovne:
Do misky navážime 100g aktívneho ražného kvásku a prilejeme k menu 50g vody. Kvások vo vode čo najviac rozmiešame a prisypeme 100g polohrubej múky na kváskovanie.
Najprv lyžicou a následne rukou spracujeme celú múku. Chvíľu to trvá a môže sa nám zdať, že cesto už ďalšiu múku nepojme. No po chvíli uvidíme, že sme postupne do cesta zapracovali celú múku.
Z cesta vznikne kompaktná guľa.
Guľu cesta prenesieme na kuchynskú linku, ktorú sme mierne pomúčili a rukami cesto ešte premiesime. Povrch vymieseného cesta potrieme tenkou vrstvou oleja proti obschnutiu.
Tuhý kvások navrchu narežeme do kríža (alebo nastrihneme čistými nožnicami) a dáme do väčšieho pohára.
Vďaka nastrihnutiu môže tuhý kvások ľahšie rásť.
Následne cesto necháme oddychovať na teplejšom mieste dovtedy, kým zväčší svoj objem až 3-násobne. Výsledné cesto s použitím lievito madre bude veľmi nadýchané.
Najideálnejšia teplota pre prácu s lievito madre je cca 25 – 26 ́C. Je to o niečo teplejšie, ako sme zvyknutí v našom zemepisnom pásme, ale pre Taliansko sú to bežné teploty.
Platí však pravidlo, že lievito madre pracuje podľa výšky teploty. Ak bude teplota nižšia, tuhý kvások bude pracovať pomalšie.
Pohár s LM umiestnime na teplejšie miesto, viečko necháme len voľne položené na pohári a necháme ho pracovať. Objem sa zväčší o cca 2,5 – 3 krát.
Takto vznikol tuhý kvások, ktorý môžem použiť do receptu.
TIP: Najlepšie je použiť do cesta lievito madre, ktoré je práve na vrchole svojho rastu. Vtedy má najväčšiu silu.
Čím viackrát tento postup zopakujeme (teda z lievito madre odoberieme 100g, doplníme 50g vody a 100g múky), lievito madre bude silnejšie a kvalitnejšie.
Recept: Pizza s lievito madre
Nami pripravený tuhý kvások Lievito madre prinesie do pizze veľkú nadýchanosť a vláčnosť.
Štruktúrou pripomína upečená pizza pravú pizzu z Talianska. A vlastne sa dá povedať, že to aj tak je 🙂 Je to príjemná obmena doma pripravenej pizze.
V prípade, že máte doma ešte aj kameň na pečenie, tak výsledok bude dokonalý. Aj samotní pizzéri vám budú túto pizzu v dobrom závidieť a vy zistíte, že do pizzérie už chodiť nemusíte 🙂 Doma si pripravíte ešte lepšiu pizzu než v pizzérii a presne podľa chuti každého člena rodiny.
Pizza s lievito madre
Potrebujeme:
600g pšeničnej hladkej múky na kváskovanie
420g vody
2PL olivového oleja
2ČL soli
1ČL sladu (cukru)
60g lievito madre
+ suroviny na obloženie pizze
Postup:
Tuhý kvások lievito madre si navážime do misy. Prilejeme k nemu vodu a pomocou dvoch lyžíc kvások rozdelíme na čo najmenšie kúsky.
Vzniknutú masu zasypeme múkou a len zľahka premiešame.
Cesto prekryjeme neprievzdušným materiálom (potravinová fólia, väčšia misa a podobne) a necháme 30 minút stáť pri izbovej teplote. Naštartuje sa fermentácia.
Následne doplníme ostatné suroviny a vymiesime vláčne, hydratované cesto, ktoré je na povrchu hladké a odliepa sa od stien misy.
Cesto necháme na kuchynskej linke pri izbovej teplote 2 hodiny oddychovať, pričom ho každých 30 minút preložíme. Po poslednom, teda 4. preložení odložíme cesto do chladničky na 12 – 24 hodín, aby sa fermentácia spomalila a rozvinula sa tak dokonalá chuť pšenice.
Následne cesto vyberieme z chladničky, rozdelíme ho na 4 rovnaké časti. Cesto môžeme v tomto momente spracovať na pizzu, alebo ho dať naspäť do chladničky, kde počká, kým z neho pôjdeme piecť.
Každé cesto roztiahneme rukami do tvaru kruhu. Hrúbku cesta volíme podľa našej chuti.
Dáme si rozohriať rúru aj s plechom alebo kameňom na pečenie na 250´C.
Na cesto si zatiaľ navrstvíme suroviny na pizzu (paradajky, šunka, syr, olivy….). Dáme piecť jednu pizzu po druhej a pečieme dovtedy, až kým bude cesto zospodu krásnej zlatistej farby.
Dĺžka pečenia závisí od povrchu pečiacej plochy, spravidla 5 – 7 minút.
Upečenú pizzu ihneď podávame.
Dobrú chuť! Alebo ako by povedali Taliani: Buon appetito!
Pozn.: Téme „lievito madre“ sme sa venovali aj v tomto článku.
Eni
4. apríla 2019 @ 13:31
Dobry den,
s kvaskovanim som len zaciatocnik. Zakupila som si obidve Vase knihy. Mam len jednu otazku: Docitala som sa, ze pri vybere osatky musime brat do uvahy velkost chleba (cca kolko gramov surovin ma dany recept), ale ked by som chcela piect mensi chlieb 500 g alebo 750 g, ale v recepte su udavane mnozstva surovin na vacsi chlieb, ako si to mam prepocitat teda na mensi chlieb.
Radsej by som piekla castejsie a mozno obmienat recepty.
Dakujem.
Prijemny den
eni
Naty Štefková Žúreková
4. apríla 2019 @ 14:40
Zdravíme, Eni! tešíme sa vášmu kváskovaniu 🙂 len matematika. Treba si to prerátať 🙂
Lucia
15. novembra 2021 @ 8:49
Ahojte, pizzu robim vzdy podla tohto receptu je vyborna, len vzdy mam cesto riedke takze musim pridat muku navyse , chcem sa opytat ci ma byt take redsie alebo pevnejsie, dakujem
Naty Štefková Žúreková
16. novembra 2021 @ 7:28
Krásny deň, Luci, to sa veľmi tešíme! 🙂
Každá múka má iné vlastnosti a savosť múky sa mení aj vrámci jednej značky. Ak je cesto redšie, robíš správne, treba buď pridať viac múky, alebo ubrať trochu z vody.
Nech sa ti v kváskovaní darí 🙂
Lenka
13. mája 2022 @ 9:23
Ked robim polovicnu davku na pizzu, staci tam dat 30g LM? Ci mam aj tak dat 60g?
Naty
13. mája 2022 @ 11:34
ano, všetko deleno 2 🙂
Monika
4. apríla 2019 @ 18:39
Zdravím mám takú otázočku. Koľko g LM sa používa do receptu kde je cca 300g rozkvasu. Za odpoveď ďakujem
Monika
Naty Štefková Žúreková
5. apríla 2019 @ 22:43
Zdravíme, Moni! 100 g lievito madre je cca to, čo 1 PL materského kvásku. Teda 200g vo vašom prípade potrebujete. Nech sa darí 🙂
Helga
26. apríla 2020 @ 6:33
Dobrý deň chcela by so sa opýtať či môžem na založenie Lievito Madre použiť aj špaldový kvások alebo musí byť iba čisto ražný ?
Ďakujem
Naty Štefková Žúreková
28. apríla 2020 @ 19:01
Zdravím, aj špaldový 🙂
Viktoria
30. mája 2020 @ 8:59
Dobrý deň, mám založený kvasok lievito madre (9 dňový) a na jeho vrchu sa spravili biele bodky… je to pleseň alebo si to nemám všímať a pracovať s ním ďalej?
Naty Štefková Žúreková
2. júna 2020 @ 13:46
zdravíme, takto nevieme povedať, no ak sa jedná o pleseň, LM treba vyhodiť.
Martina
21. decembra 2020 @ 12:14
Prosím Vás, mám v chladničke cesto na pizzu z LM. V recepte je uvedené, že má byť v chladničke 12-24hod. Chcela som sa opýtať, či by mu vadilo, keby bolo v chladničke aj 40hod. Plánovala som tú pizzu dnes na večeru, ale teraz mi napadlo, že by som ju spravila až zajtra na obed.
Ďakujem, Martina
Naty Štefková Žúreková
22. decembra 2020 @ 11:30
Zdravíme, Martinka, určite môžete aj dlhšie 🙂
Nech sa darí 🙂
Anna zamborská
6. apríla 2019 @ 14:23
Zdravím, keď použijem na pizzu 60 g LM, ten čo mi zostane môžém uchovávať určitý čas v chladničke? Alebo ho musím vyhodiť a po určitom čase urobiť zase nový.
Ďakujem a príjemný deň
anka
Naty Štefková Žúreková
8. apríla 2019 @ 20:46
Zdravím, Anka 🙂 LM možno skladovať v chladničke a stále sa oň starať 🙂 pomer vždy rovnaký 1:1:0,5 Múka:kvások:voda
Nech sa darí 🙂
HENRIETA
7. apríla 2019 @ 19:00
Ahoj potrebujem poradiť prosím. Z razneho kvasku podľa návodu som si urobila LM. Môžem ho dat do chladničky? Ako často ho kŕmiť? Akým množstvo múky a vody? Ak s neho odoberiem, mám ho nakŕmiť 100g múky a 50g vody? Prosím o radu, som úplný začiatočník.
Naty Štefková Žúreková
8. apríla 2019 @ 20:44
Zdravím, áno, LM skladujeme v chladničke. Kŕmi sa vždy rovnako- pomer 1:1:0,5 kvások:múka:voda.
Nech sa darí 🙂
Zuzana
2. mája 2020 @ 10:41
Dobrý deň ako si môžem prerobiť recept z LM na kvaskovy z ražneho kvásku? Dĺžka kysnutia je rovnaká len s tým rozdielom že rozkvas si pripravím večer? Ďakujem
Naty Štefková Žúreková
4. mája 2020 @ 10:55
zdravím, pri LM sa štartér nerobí. Nakŕmi sa LM (občerství sa) a následne sa použije do receptu. Na 500 g múky sa používa cca 150g LM.
Nech sa darí 🙂
Silvia
7. apríla 2019 @ 23:08
Naty, dnes sme skúsili túto pizzu s LM (lievitko síce mám vypestované úplne odlišným spôsobom ako je tento Váš – ale to nie je podstatné) tá pizza je uplne ale že úplne luxusnaaa ?
Naty Štefková Žúreková
8. apríla 2019 @ 20:45
Oooo, Silvi, ďakujem za pochvalu 🙂 ďakujem, teším sa, že chutí 🙂 Nech to kváskuje 🙂
Martina
13. mája 2020 @ 21:14
Môžem dat skladovať lievito madre do chladničky som začiatočník
Naty Štefková Žúreková
14. mája 2020 @ 6:12
Zdravím, Martinka, áno, po vypestovaní sa skladuje v chladničke, pokiaľ s ním nepracujete.
Všetko dobré 🙂
Petra
13. apríla 2019 @ 16:58
Dobrý deň,
mám otázku ohľadom kŕmenia LM – ak z LM odoberiem a zvyšok potrebujem dokŕmiť pomerom 1:1:0,5 – je potrebné to LM, čo mi zostalo v pohári, odvážiť, aby som zachovala ten pomer?
Ďakujem za odpoveď,
Petra
Naty Štefková Žúreková
15. apríla 2019 @ 22:13
Peti, zdravíme 🙂 je vhodné nechať si v pohári len 100 g a tie dokŕmiť spomínaných pomerom. Ak máte zozstatok LM viac ako 100 g, rozdiel použite do nejjakého cesta alebo (v prípade, že nevyužijete) vyhoďte. Napíšeme k tomu zvlášť článok. Nech sa darí 🙂
Petra
15. apríla 2019 @ 22:40
Ďakujem za odpoveď ? Ešte jednu vec by som sa rada spýtala – vždy po nakŕmení treba urobiť guličku a narezať?
Naty Štefková Žúreková
17. apríla 2019 @ 11:36
áno, vždy tak 🙂
Hedviga
24. októbra 2022 @ 10:29
Teraz som prerobila z RK na LM. Počkám kým 2-3x zväčší svoj objem, nejdem piecť takže daň do chladničky. Keďže sa ma aspoň raz za týždeň dokrmit ako to robiť keď nebudem napr 3 tyz.piecť? Bude sa len ten LM zväčšovať, potom keď pôjdem piecť musím najprv doktmit a to už bude z daného objemu cca z 300g už 600g. Trošku to nechápem. Dakujem za radu
Naty Štefková Žúreková
26. októbra 2022 @ 10:19
Dobrý deň, Hedviga! Ak nebudete piecť viac ako týždeň, treba kvások nakŕmiť, aby baktérie nezoslabli a kvások ste mali stále plne aktívny. Aby sa vám kvások nezväčšoval, vždy si udržujte len základ. To namnožené množstvo použite navyše do nejakého cesta, alebo vyhoďte.
V prípade ďalších otázok nám napíšte. Naty
Lenka
18. apríla 2019 @ 15:50
Dobrý deň. môžem použiť obyčajnú polohrubú pšeničnú múku na vytvorenie LM ?
Julia
24. apríla 2019 @ 19:41
Dobry den,
Ak sa uz LM z kvasku zvacsil, mozem ho dat hned do chladnicky, ci ho radsej hned nakrmit a potom do chladnicky?
Potom, ak LM nakrmim, ako dlho ho mam nechat na linke kym ho dam do chladnicky?
Vopred dakujem,
Naty Štefková Žúreková
26. apríla 2019 @ 16:18
Juli, zdravím 🙂 stačí ho dať do chladničky. Vydrží vám tam asi týždeň, niekedy aj dlhšie. Spracuvávame práve na to zvlásť článok, kde to celé vysvetľujeme. 🙂 Výjde v najbližších dňoch 🙂
Kváskovanie v Teleráne - Kváskovanie, rady, tipy, triky, všetko o kvásku
11. mája 2019 @ 21:31
[…] Návod na lievito madre + recept na pizzu […]
Helena Kováříková
18. marca 2020 @ 19:41
Dobrý den,
Mohla bych toto těsto na pizzu, použít na foccaciu?
Naty Štefková Žúreková
19. marca 2020 @ 10:16
Určite áno, Heli, bude moc moc fajn 🙂
Fester
29. mája 2019 @ 12:49
Mam otazku z tejto davky vyjdu 4 pizze? asi v akom priemere? sa mi to zda celkom dost tak preto sa pytam 🙂
Naty Štefková Žúreková
3. júna 2019 @ 17:23
áno, 4 menšie pizze výjdu. Záleží od vás, aké veľké si prosíte. 5 členná rodina sa naje z tejto dávky 🙂
Martina
5. júna 2019 @ 14:30
Dobrý deň ?, rada by som vedela, ak si prerobím ražny kvások na levito madre, nechám ho na linke a 3 násobne zväčší svoj objem, potom ho môžem uložiť do chladničky? Ďakujem ?
Naty Štefková Žúreková
7. júna 2019 @ 16:11
DObrý deň, Martinka, áno. Najlepšie by však bolo ho hneď použiť. Najväčšiu silu má práve takýto nabublaný. Nech sa darí 🙂
Zuzana
21. marca 2020 @ 10:05
Ahoj Naty LM treba dokrmovať každý deň aj keď ho nepoužívam na každodenné pečenie ?
Ďakujem za odpoveď
Naty Štefková Žúreková
23. marca 2020 @ 15:50
Netreba, Zuzi. drž ho v chladničke a pred použitím ho občerstvi, t.j. nakŕm 🙂
Lenka
23. júna 2019 @ 21:15
Tento týždeň som skúsila recept na pizzu z LM. Neviem, či som spravila niečo zle, ale pri finálnom tvarovani pizze sa s cestom nedalo vôbec pracovať. Stále sa lepilo, bolo ako glej. Po upečení, bolo cesto veľmi suché a kraje vôbec nechceli chytiť farbu. Kde nastala chyba?
Naty Štefková Žúreková
24. júna 2019 @ 14:19
Zdravíme, Lenka, ďakujeme za reakciu. Ťažko povedať objektívne, no cesto mohlo byť premiesené. Vtedy sa správa veľmi podobne.
Mária
28. júla 2019 @ 15:48
Dobrý deň,
prosím vás ak si zarobím na pizzu, upečiem trebárs jednu/ sme 2 členná domácnosť a jedna nám stačí/ môžem tri bocníčky dať do mrayničky? S droždím som to tak robila.
Naty Štefková Žúreková
9. augusta 2019 @ 18:16
Majka, zdravíme, áno, je to možné 🙂 nech sa darí 🙂
Lenka
9. septembra 2019 @ 7:09
Dobrý deň, receptík vyzerá naozaj super a akurat ho chcem vyskúšať ale ešte pred tým by som sa chcela opýtať či na ten rozkvas použiť cele množstvo muky a vody čo je uvedene v recepte alebo iba čast a potom tam zvyšok domiesiť .??
Naty Štefková Žúreková
10. septembra 2019 @ 15:24
Leni, zdravím, ak chápem Vašu otázku správne, tak treba použiť všetko, čo je napísané v recepte. Zachovajte pritom gramáž. nech sa darí:)
Kristína
23. októbra 2019 @ 8:19
Dobrý deň, v knihe Kváskovanie 3 píšete ako využiť 4-dňový kvások. Jeden z receptov by mala byť táto pizza a chcem sa opýtať ako v recepte požiť namiesto LM tento kvások? Postup je ten istý? Do kvásku naliať vodu a múku a celé to zľahka premiešať? Ďakujem za odpoveď.
Naty Štefková Žúreková
24. októbra 2019 @ 20:39
Kristi, zdravíme:) áno, je to možné. nech sa darí 🙂
Ľubica
11. decembra 2019 @ 21:57
Zdravím, chcem sa spýtať či možem použiť na pizzu LM ,ktoré mám v chladničke už 6 dní alebo je potrebné nové.
Naty Štefková Žúreková
12. decembra 2019 @ 19:56
Lubi, zdravim, ak je z chladnicky, nechajte ho oteplit a pouzite ho trosku viac. Najlepsie je vzdy pouzivat prave obcerstvene LM.
Božena
22. januára 2020 @ 12:25
Pekný deň!
Ja mám otázku na použitie MD materského cesta pri vzájomnom používaní s kváskom. Ci ho môžeme pridávať ku materskému kvásku pri každom recepte, a v akom množstve. Uvádzate trošku. Prosím to slovko trošku, konkretizovať.
Práve som si MD založila a rada by som ho použila, napr. pri babičkiných buch, ale aj v iných receptoch, kde vy MD neuvádzate.
Srdečne dakujem!
Naty Štefková Žúreková
27. januára 2020 @ 21:25
Zdravíme, Boženka. Troška MD sa ťažko konkretizuje, neexistujú presné pomery. Áno, môže sa kombunovať, aj v recepte na chrumkavé bagety je tak robené. Nech sa darí 🙂
Lenka
24. marca 2020 @ 11:26
Je mozne cesto na pizzu zamrazit? A potom by som ho len nechala rozmrazit a mozem piect? Ci treba s nim nieco dalsie v takom pripade?
Naty Štefková Žúreková
24. marca 2020 @ 15:03
zdravím, áno, môžete daj aj do mrazničky. Potom len rozmrazte a upečte obvyklým spôsobom
Gabika
26. marca 2020 @ 16:41
Zdravím sa…podľa vášho návodu som si vyrobila LM…kedy ho môžem použiť ?hneď ako strojnásobí svoj objem?
Ďakujem
Gabika
Naty
28. marca 2020 @ 6:46
ano:)
Lenka Vadlejchová
5. apríla 2020 @ 8:10
Naty prosím, když budu do receptu potřebovat třeba 300gLM, kolik vezmu LM z lednice a kolik mouky a vody?
Děkuji Lenka
Naty Štefková Žúreková
5. apríla 2020 @ 13:11
Leni, v tom pripade to treba urobit na dvakrat. Teda najprv si namnozit na 100LM, 50vody, 100muky- vznikne 250LM. 100g odoberiesm ostane ti 150 a tie dokrmis 75 vody a 150 muky 🙂
75 g, ktore budes mat navyse, mozes pouzit navyse alebo urobit napr lievance 🙂
Lenka
15. apríla 2020 @ 13:57
Ahoj Naty, prosím ťa, môžem LM po tom, ako z neho odoberiem časť na pečenie premiestniť do inej nádoby (menšej) do chladničky? Ďakujem. Lenka
Naty Štefková Žúreková
16. apríla 2020 @ 14:17
Ahojky, Leni, jasné, môžeš 🙂
Martina
17. apríla 2020 @ 3:12
Ahoj Naty,
prosim Ta, nie je mi celkom jasne na prerobenie RK na LM je potreba 100g aktivneho RK. Co to prosim Ta presne znamena? Je to uz hotovy rozkvas z raznej muky? Nakolko ja mam v chladnicke vzdy 2-3 lyzicky RK co je mozno dokopy 100g. Ospravedlnujem sa za blbu otazku, som zaciatocnik.
Dakujem za odpoved 🙂
Naty Štefková Žúreková
17. apríla 2020 @ 6:47
Skús si zarobiť akoby štartér a 100 g použiť z toho 🙂
Dominika
17. apríla 2020 @ 16:02
Dobry den, ako dlho priblizne treba cakat kym zvacsi LM objem 3x, ak ho planujem urobit po prvy krat z razneho kvasku? Dakujem
Daniela Rau
19. apríla 2020 @ 13:32
Dobrý deň, pesný čas nejde povedať. Záleží jednak od sily vášho kvásku a jednak od teploty u vás doma. Je obrovský rozdiel, ak LM sa zakladá pri 20C ako pri 29C. Čas je vďaka tomu veľmi rozdielny. LM ľúbi teplo, takže ideálna teplota pri zakladaní je 27-29C. Držím place.
Lucia
20. apríla 2020 @ 11:56
Dobrý deň , chcem sa opýtať včera som tu vyčítala , že keď chcem robiť rožky a mám iba ražný kvások že ako z neho urobím pšeničný – odobrala som z neho pridala som vodu , a pšeničnú múku hladkú , dnes som to urobila už druhý krát ale stále je ten pšeničný kvások riedky !!! Čo robím zle ??
Ďakujem vopred za rady
Naty Štefková Žúreková
21. apríla 2020 @ 5:24
Dobrý deň, asi pomery. Odvážte si múku a vody pridajte odoka. Tak je to niekedy najlepšie 🙂
Všetko dobré
Naty
Marta
4. mája 2020 @ 17:09
Dobrý deň chcela by som sa opýtať keď je písané v recepte 150gr Levita tak ho môžem použiť hneď z chladničky alebo ho musím najprv nakŕmiť a odobrať 150gr a ostatné dať do chladnicky ďakujem
Naty Štefková Žúreková
6. mája 2020 @ 7:20
DObrý deň, najlpešie je použitť LM, ktoré je čerstvo občerstvené. Teda nie z chladničky.
Lucia
17. mája 2020 @ 7:56
Dobry den, chcela by som sa spytat, ci je potrebne pouzit chladnickove kvasenie, ci po poslednom prelozeni mozem nechat cesto oddychovat aj pri izbovej teplote a urychlit tak proces? Deti by chceli pizzu dnes, LM mam obcerstvene. Vopred velmi pekne dakujem.
Naty Štefková Žúreková
18. mája 2020 @ 11:08
zdravim, ano, je to mozne 🙂
Karolína
20. mája 2020 @ 18:34
Dobrý deň, je možné z kvásku lievito madre opäť urobiť ražný kvasok?
Naty Štefková Žúreková
21. mája 2020 @ 5:44
Dobrý deň, začnete ho kŕmiť ražnou múkou. Postupne sa očistí od pšenice a bude ražný 🙂
Zuzana
26. mája 2020 @ 7:46
Naty chcela by som sa opýtať, môžem dať to zvyšné cesto do mraziaka, kebyže si ho chcem pripraviť a použiť neskôr? Viem, že som niekde čítala, že to je možné ale tuším z klasického ražného kvásku. Tak neviem či tá zima Lievito neublíži. Ďakujem za info. 🙂
Naty Štefková Žúreková
27. mája 2020 @ 7:51
skús, môže sa stať, že sa zasekne, ale nedá sa to určiť presne. Držím palce 🙂
Adam
9. júna 2020 @ 6:41
Dobrý deň .. môžem s mojim lm prejsť z hladkej 00 muki na polohrubú ?
Naty Štefková Žúreková
10. júna 2020 @ 10:35
Zdravím, áno, môžete. Nech sa darí 🙂
Júlia
20. júna 2020 @ 4:58
Dobrý deň, robila som cesto na pizzu z polovičnej dávky, ale nie je mi jasné, od čoho závisí množstvo LM na určité množstvo múky. Podľa tohto receptu vychádza polovičná dávka 30g LM na 300g múky. Videla som aj recepty, kde je 100g LM na 300g múky. Zmení sa chuť alebo aký je v tom rozdiel?
Za odpoveď vopred ďakujem. ?
Naty Štefková Žúreková
21. júna 2020 @ 16:19
Zdravím, Juli, množstvo štartovacej kultúry v ceste závisí od mnohých faktorov a autor receptúry by mal poznať kvasné javy sprevádzajúce cesto, aby vedel správne stanoviť množstvo a dĺžku kvasného procesu. Vo všeobecnosti platí, že sa používa 10 – 30% štartovacej kultúry na objem múky.
Všetko dobré:)
sima
24. júna 2020 @ 12:51
Dobry den, mozem poprosit o radu tak polopatistiky? Kvaskujem len rok ale s Rk. LM som prave dostala a chcem s nim piect, ale neviem ako postupovat. Myslim, ze LM nemam ani 100g, odhadujem max 60g. Pomozete mi, prosim?
Naty Štefková Žúreková
25. júna 2020 @ 15:24
Simi, zdravíme, množstvo LM poľahky odvážite, aby ste vedeli, koľko ho prikŕmiť. Máme pripravený článok na kŕmenie LM. verím, že pomôže.
Ako kŕmiť lievito madre - Kváskovanie, rady, tipy, triky, všetko o kvásku
27. júna 2020 @ 7:10
[…] je to lievito madre, návod na založenie či zDARma recept na taliansku pizzu nájdete na našom webe.Ďalšie tipy, triky a overené rady ohľadom témy lievito madre nájdete aj v prednej časti knihy […]
Pavol
30. októbra 2020 @ 10:04
Chcem sa spytat,ak mi ostane v pohari LM menej ako 100g napr.60g,tak sa da nakrmit 60-60-30 alebo zalozit novy?
Naty Štefková Žúreková
2. novembra 2020 @ 14:29
Zdravím, áno, opäť prikŕmiť pomerom 1:1:0,5
Jana
16. novembra 2020 @ 17:40
Dobrý deň,
prosím Vás máte recept aj na knedľu, bábovku, sladké rožky ap. z ražného kvásku a s použitím ryžovej, pohánkovej, príp. ovsenej múky (bez použitia špaldovej a pšeničnej múky)?
Ďakujem veľmi pekne za radu.
Naty Štefková Žúreková
16. novembra 2020 @ 17:53
Zdravíme, Janka, áno, tejto tématike sa najviac venujeme v knihe Kváskovanie 2 – Poklady z vašich kuchýň, kde je ku knihe zdarma e kniha s ešte ďalšími receptami bez lepku. Kniha je momentálne aj v zľave. Všetko dobré 🙂
Lenka
12. decembra 2020 @ 20:41
Dobrý den Naty,
Dnes som po dlhom čase robila túto pizzu znova, pizza bola dobra len cesto nebolo také nadychane, ako predtým. Kvasok je ok, peciem chleby a tie su super. Čím to môže byť prosím? Mohli byt malo vymiesene cesto?
Ďakujem
Lenka
Naty Štefková Žúreková
22. decembra 2020 @ 11:31
Zdravím, Leni, mohlo, možných dôvodov je veľa a ťažko sa určujú. AK by sa to opakovalo častejšie, treba posilniť kvások, nechať dlhšie kvasiť….
Nech sa darí 🙂
Terézia
7. januára 2021 @ 14:49
Dobrý deň, mám jednu otázku. Môžem LM použiť hneď po prvom takomto nakŕmení ražného kvásku, keď zväčší objem trojnásobne. Ďakujem
Naty Štefková Žúreková
8. januára 2021 @ 11:09
Dobrý deň, Terézia, ano, je to možné 🙂 nech sa darí 🙂
RECEPT: Papučkový chlieb s lievito madre - Kváskovanie, rady, tipy, triky, všetko o kvásku
19. marca 2021 @ 10:08
[…] Ako vyrobiť lievito madre z ražného kvásku+ RECEPT na PIZZU […]