Tipy a triky kváskovania pre začiatočníkov
Konečne ste sa rozhodli vyskúšať kváskovanie, naštudovali ste si všetky dostupné informácie, no aj tak máte obavu, či to vyjde?
Tu je niekoľko základných rád, na čo si dávať pri kváskovaní pozor:
- Dodržiavanie receptúry- Receptúra, podľa ktorej postupujeme, je overená. Nie je vhodné zo začiatku zamieňať múky za iné druhy. Každá múka má inú savosť, preto sú pomery receptúry nastavené tak, aby chlieb pekne narástol do výšky a striedku mal pekne prebublanú. Zabránime tak mrvivosti- chlieb je málo hydratovaný, či naopak, pre menšiu savosť múky by sa nám chlebík mohol pri pečení rozliať na placku.
- Príliš dlhé kvasenie štartéra- Dĺžka kvasenia štartéra ovplyvňuje výslednú kyslosť chleba a striedku. Ak necháme štartér krátko rozkvasiť, môže nastať následné spomalenie kvasenia cesta i kvasenia v ošatke. Ak necháme štartér kvasiť pridlho, v chlieb bude mať kyslejšiu chuť a v striedke sa môže urobiť „diera“- kôrka sa oddelí od striedky.
- Prilepenie bochníka do ošatky- Nepríjemné zdeformovanie nastáva, ak je nádoba, v ktorej bochník finálne kvasí a získava tvar, nedostatočne vysypaná. Dokonca, ak vysypávame múkou, hrozí prilepenie tak isto. Múka sa totiž do cesta vpíja. Preto je najvhodnejšie vysypať ošatku zemiakovým škrobom, ktorý nemá tendenciu vpíjať sa do bochníka.
- Príliš dlhé kvasenie v ošatke- V začiatkoch kváskovania nevieme odhadnúť správny čas kvasenia cesta v ošatke. A tak sa nám ľahko stane, že sa nám chlieb na plechu roztečie do plochej placky, pretože cesto kvasilo až príliš dlho. Napriek tomu, že sme dodržali receptúru i správny postup. Jednoducho sme len nechali príliš dlho kvasiť cesto v ošatke. V ceste sa tak vytvorilo príliš veľa bubliniek, ktoré pri pečení „vyfučia“ a chlebík zostane ploský.
- Kvások a jeho kondícia- Na to, aby sa nám chlieb naozaj podaril, potrebujeme, aby sme mali kvások dostatočne silný. Silu kvásku podporujeme už tým, že ho používame. Je to ako so svalmi. Čím viac ich posilňujeme, tým viac rastú, silnejú. A tak aj s kváskom-čím starší a používanejší, tým silnejší 🙂 Kvások má rád, keď ho prikrmujeme stále tou istou múkou. Dokonca sa mu páči, ak máme tú istú značku múky. Má rád aj tú istú hustotu. Kvalitný silný kvások nám následne prináša odmenu: skracovanie času kvasenia (pri mladom kvásku nám celá príprava trvá 18-20 hodín, no pri silnom kvásku zrazu stačí 16 hodín a menej).
- Správne rozohriaty plech- Pri pečení musíme myslieť aj na to, že cesto musí dostať po vyklopení na pečiacu plochu v rúre doslova teplotný šok. Vďaka tomu sa póry cesta stiahnu a bochník sa neprilepí a „podskočí do výšky“. Pozor- po dosiahnutí požadovanej teploty rúry (vypnutí svetielka na rúre), je potrebné ešte chvíľu počkať. Je to preto, aby danú teplotu dosiahla i pečiaca plocha. Pri pečení na plechu je to ešte 5-10 minút, pri kameni na pečenie treba počkať ešte 35-45 minút. Ak by sme nepočkali na ich rozhorúčenie, bochník by popraskal.
Ďalšie užitočné rady, tipy a triky, ako pracovať s kváskom, nájdete v knihe Kváskovanie- Recepty z kvásku.
Lievito madre - Kváskovanie, rady, tipy, triky, všetko o kvásku
5. februára 2019 @ 17:12
[…] TIP: Prečítajte si aj tento článok, v ktorom rozoberáme Tipy a triky kváskovania. […]
Gabriela Hargašova
1. mája 2019 @ 22:37
Dobrý deň mohli by ste mi poradiť kde sa viac dočítame o lievito madre aby som vedela sním pracovať alebo na čo si mám dávať pozor prípadne nejaké vychitavky, alebo knihy ďakujem.
Naty Štefková Žúreková
8. mája 2019 @ 23:34
Gabika, zdravíme! Ďakujeme za spätnú väzbu. O lievito madre máme napísané články tu na webe, je k tomu aj recept na pizzu. V článkoch budeme stále pokračovarť a postupne pridávať informácie. Ďakujeme 🙂
Lenka
6. februára 2019 @ 14:33
Dobrý deň,
prosím Vás o radu. Môže teplota 19 stupnov v miestnosti miesto 22 stupnov spôsobovať, že štartér nezvýsi svoj objem a cesto v ošatke sa zvýši tak max. o tretinu ? ďakujem pekne za odpoveď.
Naty Štefková Žúreková
6. februára 2019 @ 15:26
ano, Leni, bude potrebovať viac času. Objem by mal narásť o dvojnásobok. Ale pôjde to, len to bude dlhšie trvať. 🙂 Prípadne cesto zabalte v miske do deky a skryte do rúry.
Nech sa darí 🙂
Magdaléna
21. februára 2019 @ 14:08
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, koľko mladého kvásku treba na buchty miesto kvasníc? Treba s ním pracovať ako pri príprave cesta s riadnym silným kváskom,alebo ako s kvasnicami? Ďakujem
Julia
25. februára 2019 @ 19:13
Prosim radu cim by sa dal nahradit skrob pri vysypani osatky dakujem
Naty Štefková Žúreková
26. februára 2019 @ 14:02
Dobrý deň, ryžová múka, pohánková alebo aj ražná celozrnná múka je fajn 🙂 nech sa darí 🙂
Naty Štefková Žúreková
26. februára 2019 @ 14:10
Magdalénka, zdravíme 🙂 myslíte mladý kvások, ktorý vám ostáva po 4.dni? Všetok ho treba použiť naraz. Nech sa darí 🙂
Zuzana
9. apríla 2019 @ 17:54
Dobry den, Naty, chcela by som sa spytat na jednu vec. Vecer som si zarobila starter z razneho kvasku a raznej celozrnnej muky, avsak sa stalo, ze som rano nemohla zamiesit na chlieb, tak som nevedela co s nim a supla som ho do chladnicky. Moze sa takyto rozkvas este nejakym sposobom spotrebovat? Ako postupovat, ked sa mi stane takato situacia?
Dakujem vopred za info 🙂
Naty Štefková Žúreková
11. apríla 2019 @ 9:13
Zuzi, zdravím 🙂 určite pokračujte ďalej 🙂 bolo by ho škoda. ak je prepadnutý, teda prekvasený, len stačí doplniť 2 PL múky a vody. Možno pomôžu tieto videá: https://www.youtube.com/watch?v=aVES3BYUEV8
https://www.youtube.com/watch?v=XHgg0pyNm6c
Nech sa darí, Zuzi 🙂
Kváskový tekvicový chlieb s pivom - recept - FitCool.sk
23. mája 2019 @ 14:13
[…] si zarobíme rozkvas – zmiešame všetky ingrediencie, rozkvas poriadne premiešame a zakryjeme potravinovou […]