Najčastejšie chyby v začiatkoch kváskovania
Natrafili ste na kvások, kváskovanie, či kváskové pečenie u susedy, kamarátky, či niekoho z rodiny? Rozmýšľate, ako začať kváskovať, no bojíte sa urobiť chyby pri kváskovaní? Aj keď ste začiatočník a máte obavy, či sa vám kváskový chlieb podarí, nenechajte sa odradiť. S týmto článkom vychytáte najčastejšie chyby začiatočníkov kváskovania a uvidíte, že to zvládnete aj vy! Smelo do úspešného kváskovania spolu s nami.
9 najčastejších chýb pri kváskovaní u začiatočníkov:
1. Slabý alebo nevhodný kvások
Pokiaľ nemáme kvások v 100% kvalite a aktivite, nemôžeme od neho očakávať, že výsledný produkt z neho bude 100%-ný. Mať kvalitný a zdravý kvások je základom úspechu úspešného kváskovania.
Ako spoznám kvalitný a zdravý kvások?
Silný a zdravý kvások má mať príjemnú, mierne kyslú vôňu a má byť doslova plný bubliniek.
Aký kvások je ten najlepší?
Nie je kvások ako kvások a nie každý druh kvasu (kvásku) je vhodný na všetky druhy receptov. Napr. ak kvások prikrmujeme ražnou celozrnnou múkou a pečieme z neho pečivo (rohlíky, žemle) či koláče, nebudú také nadýchané a vydarené, ako keď do daných použijeme receptov kvások dokrmovaný ražnou CHLEBOVOU múkou. Kvások dokrmovaný ražnou CELOZRNNOU múkou je vhodný, ale len na prípravu chleba, nie na pečivo a koláče. Aj preto odporúčame kvások kŕmiť (viezť) ražnou chlebovou múkou.
Podrobný návod na založenie ražného kvásku nájdete tu .
2. Nesprávna starostlivosť o kvások
Ako sa správne starať o kvások nie je žiadna veda. Stačí dodržať niekoľko hlavných zásad. V tomto videu „Ako prikrmovať kvások“ nájdete konkrétny postup. Ak sa o kvások staráme nevhodným spôsobom, postupne stratí na svojej sile a aktivite a prejaví sa to aj na výsledných upečených kváskových produktoch.
Užitočný článok o kŕmení kvásku nájdete aj tu na našom webe.
3. Nesprávne vykvasený štartér
Aby štartér, čiže prvá fáza prípravy cesta, vedel dobre rozložiť zložité štruktúry obsiahnuté v múke na jednoduchšie látky (pre naše telo stráviteľnejšie) a zároveň naplniť cesto bublinkami, potrebuje byť na vrchole svojej sily a aktivity. Pretože ak je štartér slabý (vykvasený príliš krátko alebo až príliš dlho), nedokáže spracovať celú množstvo cesta a najmä v poslednej fáze kvasenia zostane cesto hutné a výsledok „spľasnutý“.
Alebo naopak: ak je štartér až príliš silný, teda prekvasený (kvasenie ponechané príliš dlhú dobu), výsledný kváskový produkt bude s najväčšou pravdepodobnosťou kyslý.
Správne vykvasený štartér spoznáme podľa zdvojnásobenia objemu alebo aj podľa plávajúceho testu, ktorého postup vám názorne ukazujeme v tomto videu.
4. Zámena múk v recepte
Najmä v začiatočníci v kváskovaní robia chybu v tom, že v recepte vymenia nejaký druh múky za iný druh a myslia si, že výsledok dostanú presne taký istý, ako pri múkach použitých v pôvodnom recepte.
No nie je to tak. Nie je múka ako múka a keď nejakú múku v recepte vymeníme za iný druh, tak dostaneme iný výsledok.
Niektoré múky totižto obsahujú viac lepku a iné menej a podľa toho je aj výsledný napr. chlieb viac alebo menej nadýchaný. Každá múka má iné pekárenské vlastnosti, má aj inú savosť (čiže to, koľko vody do nej treba pridať) a teda sa v ceste inak správa. Zo začiatku je preto najistejšie pripraviť presne recept presne podľa surovín uvedených v recepte. Takže ak sa v recepte píše pšeničná hladká múka, tak ju nevymieňajme za špaldovú múku alebo ražnú, ale recept dodržíme.
Skúsenejší domáci pekár časom rôznorodé vlastnosti jednotlivých druhov múk už pozná a vie si v receptoch múku rôzne nahradzovať podľa toho, aké múky má doma a následne podľa toho upraviť aj množstvo ostatných surovín tak, aby bol výsledok vydarený.
Zároveň myslime aj na kvalitu múk, lebo žiaľ aj na slovenskom potravinárskom trhu sa nachádzajú múky rôzneho pôvodu i rozdielnej kvality. Všímajme si, čo kupujeme. Či je na múkach napísané len „Balené na Slovensku“ alebo „Vyrobené na Slovensku“, je v tom rozdiel. Je to na obaloch vždy uvedené, len si treba všímať jemné rozdiely v slovách 😉
Doporučujeme si vybrať múky zo slovenského zrna a skôr s krátkou dobou spotreby (6 mesiacov), ktorá je znakom toho, že do múk nie sú pridávané látky, ktoré predlžujú jej trvanlivosť. Takéto múky samozrejme treba nakupovať radšej v menších množstvách, no častejšie, aby sme im vedeli zabezpečiť správne skladovanie. Pozrite si múky, ktoré máte doma, akú majú trvanlivosť. Ak majú trvanlivosť napr. 1 rok, tak je na zamyslenie sa, čo je do nich pridávané, aby tak dlho v skladoch vydržali 😉
Múky na kváskovanie z mlynu Trenčan majú dobu spotreby 6 mesiacov. Sú výhradne zo slovenského zrna (dopestovaného na Slovensku), mleté na Slovensku a aj balené na Slovensku. Múky na kváskovanie sú nazvané preto, že sú natoľko kvalitné a silné, že sú vhodné aj na kváskovanie. No kľudne ich môžete použiť aj na prípravu cesta s akýmkoľvek iným kypridlom- či už droždím, práškom do pečiva, jedlou sódou a podobne.
5. Nesprávne miesenie cesta
Áno, aj správne miesenie cesta je dôležité a pri konkrétnych receptoch je potrebné ho prispôsobiť. Tu sa asi čudujú aj niektorí skúsenejší domáci pekári, však? 🙂
Správna sila (stupeň rýchlosti miesenia) a aj dĺžka miesenia je pre nadýchanosť cesta kľúčová. Napr. vedeli ste, že cesto na chlieb je potrebné miesiť pri POMALŠÍCH otáčkach? Pri príliš rýchlom miesení sa pretrhá lepková sieť v ceste a výsledný chlieb nebude nadýchaný, ale bude nízky tzv. „ubitý“. V prípade, že máme kuchynský robot alebo použijeme na miesenie cesta mixér s hnetacími hákmi, cesto určite nakoniec doporučujeme domiesiť aj ručne. Na základe kontaktu a pocitu ruky s cestom vieme určiť, či je cesto dostatočne pevné alebo je tekuté. Tým pádom vieme, či je potrebujeme dosypať ešte múku alebo už nie.
Ražné cesto sa NEMIESI, ale len mieša.
Vedeli ste o tom, že keď robíte čisto ražný chlieb, tak sa cesto nemiesi, ale len mieša? Aj preto my v našich receptoch, či už tu na blogu alebo v knihách Kváskovanie 1,2,3, tieto 2 slová rozlišujeme: miesiť a miešať. Ražná múka totižto obsahuje len malé množstvo lepku, preto keď suroviny v recepte dáme dohromady, vznikne z toho takáto „hmota“, ktorú nemiesime (mixérom či rukou), ale suroviny len zamiešame.
Keby sme ražné cesto miesili v mixéri (v robote), tak nastane pravý opak: cesto nespevnie, ale naopak zostane ako „blato“. Už sa vám to možno stalo 😉
6. Nesprávne zvolená veľkosť ošatky
Ak pečieme chlieb, finálna doba kvasenia prebieha v nádobe zvanej ošatka. V nej cesto získava svoj finálny tvar. Zvoliť správnu veľkosť ošatky ku konkrétnemu množstvu cesta je veľmi dôležité. Pretože príliš veľká ošatka spôsobí to, že dané množstvo cesta sa pri kvasení rozprestrie do príliš veľkého objemu ošatky = vznikne ploský/nízky chlieb.
A naopak: príliš veľké množstvo cesta vložené do malej ošatky počas kvasenia z ošatky vytečie von.
Aká je správna veľkosť ošatky?
Zistíme to jednoducho: spočítame úplne všetky suroviny, ktoré sú uvedené v recepte (vrátane vody a aj surovín v štartéri). Ošatka, ktorá je váhovo najbližšie spočítanej váhe surovín v recepte, je tá správna veľkosť ošatky. Napríklad: sumár surovín nám vyjde 790g, to znamená, že správna veľkosť ošatky je 750g (ošatky zvyknú byť vo veľkostiach: 500g, 750g, 1000g, 1500g, 2000g).
Prečítajte si viac v našom článku o ošatkách.
7. Nesprávna dĺžka finálneho kvasenia
„Ako dlho mám nechať cesto kvasiť?“, je častá otázka mnohých začiatočníkov. No neexistuje jednoznačná odpoveď. Univerzálna doba kvasenia cesta je 2 – 3 hodiny, no nemusí to platiť vždy. Správne vykvasenie cesta závisí od viacerých faktorov: kvality kvásku, sily štartéra, dĺžky kvasenia, teploty v miestnosti, či od kvality použitých múk. Preto napr. to isté cesto, ale len iná teplota miestnosti, spôsobí inú dĺžku kvasenia (čiže v kuchyni vám to isté cesto bude kvasiť než v chladnejšej špajzi). Pri vyšších teplotách je kratšia doba kvasenia než pri chladnejších teplotách miestnosti. A to platí aj pre rozdiel v teplote o 2-3oC.
Preto je najlepšie sa vizuálne riadiť cestom a jeho objemom. Keď cesto pri kvasení zdvojnásobí svoj objem = je pripravené na pečenie. Skvelou pomôckou v prípade prípravy chleba je sledovať aj akurátne zaplnenie ošatky. Ak sme zvolili správnu veľkosť ošatky (cesto pred kvasením zapĺňa cca polovicu objemu ošatky), na konci kvasenia je ošatka zaplnená celá. Vtedy je najlepší čas dať chlieb piecť do rozhorúčenej rúry.
Ďalším dobrým pomocníkom na zistenie akurátneho vykvasenia cesta v ošatke je „prstový test“. Ako sa robí prstový test vám presne vysvetľujeme v tomto videu.
8. Nevhodné plechy alebo povrchy na pečenie
Pokiaľ sa vám pri pečení chleba robieva prasklina po celej jednej strane bochníka, s veľkou pravdepodobnosťou je problém v povrchu pečenia, na ktorom ste v rúre chlebík piekli. Použili ste pravdepodobne povrch pečenia, ktorý bol je z tenkého alebo menej kvalitného materiálu (tenký plech, hrniec a podobne). Čo urobiť? Vyskúšajte dať napr. 2 plechy spolu alebo vymeniť podložku za hrubšiu: za hrubší plech alebo za kameň na pečenie.
9. Nesprávne skladovanie kváskových produktov
Aj keď sa počas prípravy receptu odporúča prekrývanie cesta neprievzdušným materiálom (aby v ceste nastalo správne kvasenie a kvások mohol odviezť kvalitnú prácu a výsledný produkt bol pre naše telo čo najväčším prínosom), tak pri skladovaní kváskového chleba a pečiva je neprievzdušný materiál neprípustný!
Ako správne skladovať chlieb
Z chleba sa odparuje vlhkosť od vybratia z rúry až do jeho úplného ztvrdnutia. Preto ak zabalíme chlieb či iný pekárenský produkt (platí pre kváskový i nekváskový) do igelitového vrecúška alebo iného neprievzdušného materiálu, odchádzajúca vlhkosť sa v igelite kondenzouje a ľahko vzniknú plesne. Preto je vhodné chlieb skladovať v kvalitných ľanových vreckách či plátenných utierkach, ktoré je potrebné pravidelne vymieňať za suché.
Kváskový chlieb má voči obyčajnému chlebu výhodu aj v tom, že neplesnivie aj vďaka kyseline mliečnej, ktorá vzniká pri procese kváskovania (=mliečneho kvasenia) a je prirodzeným konzervantom produktu. Preto nie je potrebné pridávať do kváskových chlebov žiadne protiplesňové prídavné látky. Ak tieto zásady dodržíme, tak takto správne skladovaný kváskový chlieb nesplesnivie, ale postupne len ztvrdne.
Ako správne skladovať kváskový chlieb ukazujeme aj v tomto videu.
Pomohol vám tento článok? Ak áno, zazdieľajte ho medzi svojich priateľov, nech môže pomôcť aj im. A ak máte ďalšie tipy, na ktoré by sme vám mohli takto odpovedať a poradiť, sem s nimi. Spracujeme ich do pokračovania článku.
Prajeme vám úspešné kváskovanie, nech sa vám pečie s radosťou a ľahkosťou.
Naty a Daniela
autorky kníh Kváskovanie 1,2, 3
Iveta
23. januára 2020 @ 19:36
Super rady !,kvaskujem už viac rokov,a čim viac pečiem, konkrétne chlebík,naozaj sa mi zdal akýsi blatovejši,milujeme chlebík ražný celozrnný, odpoveď som si tu našla.Ďakujem.,dokváskovania priatelia?
Naty Štefková Žúreková
27. januára 2020 @ 21:23
Super, Ivetka, tešíme sa, že sme mohli takto pomôcť 🙂
Monika
23. januára 2020 @ 19:46
Je to ťažké, keď s tým chce človek začať, no na internete je toľko je toľko rôznych informácií, že nevie ktoré postupy si má osvojiť. Snažím sa kváskovať už od jesene, všetko je fajn, len si neviem kvások udržať, a vždy zakladám nový. Tentokrát to skúsim podľa vášho článku, ako sa starať o kvások. Príde mi to jasne a logicky vysvetlené. Rada by som bola, kebyže sa mi tentokrát už podarí kvások dlhšie udržať.
Skladovanie chlebíka mi tiež veľmi nejde, hoci mám ľanové vrecúška, chlebík je na tretí deň tvrdý ako skala.
Naty Štefková Žúreková
27. januára 2020 @ 21:22
Úplne rozumieme, Moni. Je veľa spôobov, ešte viac informácií a odporúčaní. Navzájom sa nepodporujú, niektoré si odporujú, a tak človek nevei, čo si o tom myslieť. Aj preto sme sa rozhodli spísať informácie do kníh, aby sme ucelili informácie a podali ich laickým spôsobom. Nech si každý môže doma upiecť svoj chutný a zdraviu propešný chlieb.
Natalia
11. októbra 2020 @ 20:49
Dobry vecer,
Chcem sa poradit, ze kde robim chybu:
ak prikrmim kvasok a necham ho na linke prikryty vieckom stale mi kvasok na vrchu obschne.(ak idem piect chlebik ten suchy vrch vyhodim, pouzijem zvysny kvasok a chlebik je fajn) No s tym obschnutim sa mi to stava casto a na internete som sa docitala, ze ak kvasok obschne tak nebol prikryty, ale ja kvasok s vieckom prikryvam stale.
Dakujem velmi pekne za Vasu radu
Naty Štefková Žúreková
12. októbra 2020 @ 8:58
Zdravím, Naty, možno je ten pohár veľký a preto obschne. Samozrejme, je to aj iný spôsob starostlicvosti o kvások- odoberajte zo štartéra. Len pozor, aby bol ražný a kvások sa vám stále nemiešal druhovo.
Nech sa darí 🙂
Naty
Stana
2. júna 2020 @ 20:09
Dobrý večer ako zistím ze kvasok je hotový bublinky ma a po 9,/1, 10/1 11/1 kŕmení keď zamiešam vždy je na tom istom mieste ako deviatka a pod. Kŕmenie bolo pravidelne. Mam ešte čakať alebo vyhodiť. Ďakujem za radu
Naty Štefková Žúreková
10. júna 2020 @ 10:20
Zdravím, Stanka, pomocou fixkovania, kde si značíme na pohár, koľko vyrástol od kŕmenia. Ak kvások padá, treba ho zahustiť a kŕmiť 2x denne.
Nech sa darí 🙂
Ľubica Tkačíková
26. januára 2020 @ 15:58
Chcem sa spýtať na skúsenosti s kváskom a pečením chleba a pečiva z bezlepkových múk.
Zatiaľ som skúšala vyrobiť kvások z ryžovej múky, ale sa mi nepáčil.
Pečiem teda s droždím. Kvôli dcére, ktorá má celiakiu.
Ďakujem za radu.
Ľubica
Naty Štefková Žúreková
27. januára 2020 @ 21:03
Lubi, zdravime:) aj bezlepkove kvaskovanie moze byt zabavne a moze chutit. Treba kvalitny a silny kvasok. My vedieme kvaok kukuricnou hladkou mukou, upecene kvakove veci u nadychane a super. Odporucame pozriet navod na zalozenie bezlepkoveho kvasku: https://kvaskovanie.sk/zalozenie-bezlepkovy-kvasok/
Michaela
11. februára 2020 @ 0:22
Dobrý deň, začala som so založením kvásku. Založila som ho večer a aj preto som sa zmýlila, keďže môj štvrtý deň, kedy sa múka mení z celozrnnej dopadol tak, že som dala ražnú celozrnnú ako v tretí deň (večerné prikrmovanie). Je to problém? Zmení sa konzistencia kvásku ? Ďakujem za odpoveď
Naty Štefková Žúreková
16. februára 2020 @ 10:54
Miška, zdravím, je to v poriadku 🙂 pokračujte ďalej podľa návodu.
Nech sa darí 🙂
Andrea
9. apríla 2020 @ 10:46
Dobrý deň, pečiem asi šiesty chlebík ražno – pšeničný, po upečeníje výborný, nadýchaný,
chrumkavý, ale druhý – tretí deň sa už zle krája, na štvrtý deň je ako skala. Skúšam meniť teplotu pečenia, dĺžku pečenia bez výraznejšej zmeny. Poprosím o radu. Ďakujem, s pozdravom Andrea.
Naty Štefková Žúreková
9. apríla 2020 @ 10:54
Zdravím, Andrejka. Skúste predĺžiť 1.dobu kvasenia, prekladajte cesto a chlebík baľte do kvalitného ľanového či voskového vrecka. Je dobré clebík skladovať v drevenom chlebníku, alebo v linke či vypnutej rúre. Ak vám chlebík tvrdne rýchlejšie, než ho stihnete spapať, dajte polovicu chlebíka do mrazničky.
Nech sa darí 🙂
Ajuš
24. februára 2020 @ 0:14
Dobrý deň,
začala som s kváskovaním, chováme si s detmi vlastného Janíčka podľa vášho návodu už 2 týždne.
neviem však posúdiť či je už dosť vychovaný, zdá sa mi že za 24 hod rastie rovnomerne.
Len ma pomýlil ten plávajúci test. Ten sa nerobí na materskom kvásku ale až keď robím štartéry na pečenie?
Doteraz sme piekli len odobratím bábovku, pizzu a pagáče a zatiaľ všetko vyšlo. Pre istotu sme vždy dali viac kvásku, aj 3 PL. Tak neviem či je už kvások dosť mocný na pečenie chlebíka /ten plávajúci test mi nefunguje/ a môžem ho už prestať denne chovať a dať do chladničky.
Ďakujem za radu.
Naty Štefková Žúreková
24. februára 2020 @ 14:23
Zdravím, Ajuš:) tešíme sa vášmu kváskovaniu 🙂 plávajúci test sa robí pri štartéri. Keď vám kvások takto super napiekol, určite je vypestovaný. 🙂 Netreba ho dávať do cesta toľko veľa, môžeme tak zvyšovať kyslú chuť.
Nech sa darí 🙂
Michaela
11. marca 2020 @ 1:44
Dobrý deň mam otazku ako dlho je o.k. cakat na zdvojnasobeny starter mam pocit ze ten moj mlady kvasok je slaby Ďakujeem za odpoved Miska
Naty Štefková Žúreková
11. marca 2020 @ 14:41
Miska, zdravím, 12 hodín. Ak tak nie je, posilňujte kvások- ozdravte ho, kŕmte ho. Nech naberie silu.
Držím palce
Naty
Emily
19. marca 2020 @ 20:03
Dobrý deň, založila som si kvások po prvýkrát. Použila som ražnú chlebovú múku, kedže som celozrnnú nezohnala, je to problém? Taktiež nerozumiem návodu na Vašej stránke, konkrétne keď sa odoberá kvások a použije sa na kŕmenie iná múka. Čo mám robiť s tým pôvodným kváskom kde bolo jabĺčko? Vyhodiť? A akú inú múku mám použiť na nový kvások, keď som už na začiatku použila chlebovú ražnú? Ďakujem.
Naty Štefková Žúreková
20. marca 2020 @ 7:27
Dobrý deň! Kvások sa dá vypestovať aj z ražnej chlebovej múky od začiatku, nie je to problém. Na štvrtý deň odoberáte 60g z kvásku bez jablka a ostatok môžete použiť. Ktoré recepty sú vhodné, nájdete u nás na webe: https://kvaskovanie.sk/tipy-mlady-kvasok/
Nech sa darí 🙂
Gabika
26. marca 2020 @ 0:10
Dobrý večer, som začiatočník a ďakujem za všetky vaše rady…včera som urobila prvý chlebík a bol skvelý,je celý zjedení,takže zajtra idem znova na ďalší. No mám v Tom trošku chaos?,pre vás to bude asi veľmi trápna otázka ?,ale nerozumiem ,preco niekto na rozkvas použije len jednu lyžicu kvásku,niekto 120 g kvásku,niekto pouzije na rozkvas 80g múky a niekto 200g a ide o rovnakú veľkosť chleba a rovnaký typ chleba.neovplyvni to kyslosť chlebika,alebo to nemôže mať nejaký vplyv?Ďalšia vec,ak chcem robit chlebik z vacsej davky musím zväčšiť aj množstvo rozkvasu?v tomto sa trošku strácam a nikde som nenašla odpoveď… ďakujem
Gabika
Naty Štefková Žúreková
26. marca 2020 @ 8:36
Zdravím, Gabika! Teším sa, že ste vyskúšali kváskovanie a chlebík vám chutil 🙂 Len tak ďalej!
Čo sa týka vašich otázok- to je čaro kváskovania. Nikdy neurobíte ten istý chlieb, každý si ho pripravuje podľa svojej chuti. Áno, čím viac kvásku, tým sa dá predpokladať väčšia kyslosť. Ale niektorí ju majú radi.
Áno, ako píšete- keď zväčšujete množstvo, úmerne zväčšujete všetko od začiatku.
Nech sa darí 🙂
Bara
27. apríla 2020 @ 7:02
Pozdravujem,
Dostala som kvasok, no prvých sedem dni mi len ležal v chladničke, keďže som nebola doma, teraz som z neho skusala piecť, no cesto veľmi nevykyslo… môže byt problém, že kvasok nebol prikrmovany? Ďakujem krasne za odpoved 🙂
Naty Štefková Žúreková
28. apríla 2020 @ 19:05
Zdravím, je to možné. SKúste ho najprv nak’rmiť, aby mal silu a až potom použiť. Všetko dobré:)
Julka
28. marca 2020 @ 20:31
Dobrý deň.
Vaše rady sú úžasné a hlavne super vysvetlené pre začiatočníkov? Začínam s kvaskovanim a už sa neviem dočkať toho voňavého chlebíka.
Kamarátka mi podarovala ražný celozrnný kvások….no ja by som z neho chcela robiť aj koláče a rožky? Dá sa z neho nejako urobiť ražný chlebovy kvások?
Ďakujem.
Naty Štefková Žúreková
29. marca 2020 @ 13:11
Juli, veľmi sa tešíme 🙂 ďakujeme za pochvalu 🙂 stačí ho začať kŕmiť chlebovou múkou, následne sa postupne vyčistí 🙂
Júlia
30. marca 2020 @ 10:22
A dá sa z razneho celozrnného kvásku urobiť aj LM? Či to radšej až potom z razneho chlebového?
Ďakujem ?
Daniela Rau
19. apríla 2020 @ 13:39
Nakoľko sa z lievita zvyknú piecť biele nadýchané koláče a chleby, celozrnnosť nie je vcelku s súlade s požqdovaným výsledkom. Preto doporučujem: z ražného chlebového kvásku alebo LM založiť od začiatku (vo Facebook skupine „Kváskové pečenie“ v časti oznámenia nájdete kompletný návod aj s fotkami a radami).
Monika
1. apríla 2020 @ 10:53
Dobrý deň. Mám otázku. Keďže žiaľ neviem nikde zohnať potrebné múky, založila som kvások z Bio múky celozrnnej ražnej. Moja otázka znie, v ten štvrtý deň, kedy sa mení múka, môžem dokrmovať kvások aj pšeničnou chlebovou múkou? žiaľ, ražnú clebovú naozaj nikde neviem nájsť…
Ďakujem,
Monika 🙂
Naty Štefková Žúreková
2. apríla 2020 @ 6:09
V tom prípade radšj kŕmte stále ražnou celozrnnou múkou a vypestujte ražný celozrnný kvások
Monika
1. apríla 2020 @ 13:59
Dobrý deň, skvelá stránka! Chcem sa opýtať, môžem pri zakladaní materského kvásku kombinovať rôzne druhy múky? Žiaľ, momentálne je to trošku zložitejšie s tovarom a nezohnala som potrebné múky… Kvások som založila z celozrnnej ražnej múky a pokračujem druhým dňom. Na piaty deň by som mala po správnosti pridať ražnú chlebovú múku, ale zohnala som iba pšeničnú chlebovú múku. Môžem pridať aj tú, alebo je lepšie kŕmiť kvások radšej naďalej celozrnou ražnou?
Veľmi pekne ďakujem za radu.
Už teraz sa na ten chlebík teším 🙂
Monika
Naty Štefková Žúreková
2. apríla 2020 @ 6:10
Zdravím, Moni! V tomto prípade radšej ostaňte kŕmiť ražnou chlebovou múkou stále.
Všetko dobré 🙂
Jarmila
6. apríla 2020 @ 21:40
Zdravím. Založila som si vlastný kvások už po druhýkrát. Asi tak na desiaty deň páchne za acetónom. Nerobila som kvások podľa Vášho návodu s jablkom. Robila som podľa iného návodu z internetu. Mám dojem, že mi chýba nejaká informácia. Ako mám ďalej pracovať?
Naty Štefková Žúreková
7. apríla 2020 @ 5:47
Zdravím, Jarak, začnite ho kŕmitť 2x denne a kvások zahustite. Upraví sa to. Odporúčam pridať sa do fb skupina Kváskované pečenie, kde je každý deň prípravy kvásku nafotený a vysvetlený.
Všetko dobré 🙂
Zuzana Očovsyová
8. apríla 2020 @ 8:33
Dobrý deň ?.
Chcela by som sa Vás veľmi pekne poprosiť o radu. Nezohnala som žiaľ ani v kamennom obchode, ani v e- shope Vašu múku na kváskovanie, krorú bežne používam( ražnú- celozrnnú a ani ražnú chlebovú).
Zohnala som Perneku múku hladkú celozrnnú pšeničnú a tiež múku a Lidla Bio- organic pšeničnú celozrnnú.
Môžem prosím s touto niektorou dokrmovať kvások.
Ďakujem krásne, prajem pekný deň.
Naty Štefková Žúreková
8. apríla 2020 @ 16:50
Zuzi, zdravím, je to možné, budete mať ale pšeničný kvások. treba ho častejšie používať.
Všetko dobré.
Mária
8. apríla 2020 @ 11:14
Dobry den. V prvom rade dakujem za skvele rady a navody, uz som si napozerala vsetky vase videa 🙂 . Prosim vas o radu. S kvaskovanim som zacala pred mesiacom (idem podla krokov na vasom blogu, vsetko si poctivo vazim, pouzivam muky na kvaskovanie z mlynu Trencan:)). Vzdy pri peceni mam vsak rovnaky problem – starter nema na povrchu bublinky a plavaci test sa mi podari az po 15-16 hodinach, pricom starter nezdvojnasobi svoj objem. Takisto prve aj druhe kvasenie. Trva vzdy dlhsie a mozno podrastie o pol cm, ale viac nie. Vysledny chlebik bol 2x ubyty, velmi ťažký, na 3.krat uz bol vyborny, aj podrastol v rure trochu. Dnes skusam 4.chlebik, ale cakam uz 15 hodin a starter stale nie je pripraveny :/ Kde robim chybu? a este jedna vec. Kvasok som pouzila, ostal mi len spinavy pohar, dokrmila som, nechala na linke, preslo 15 hodin, ale ziadne bublinky :/ Mam ho este nechat na linke ci ho mam dat do chladnicky? Dakujem vopred za odpoved! 🙂
Naty Štefková Žúreková
8. apríla 2020 @ 16:51
Majka, zdravím!
Prosím odfoťte nám váš kvások a pošlite nám foto na mail kvaskovanie@gmail.com
Pozrieme sa na to.
Naty
Jana
11. apríla 2020 @ 21:06
Dobrý deň, zakladám si kvások a kúpila som si vašu knižku – študujem postupy a recepty a už sa teším na svoj prvý kváskový chlieb ? Vŕta mi hlavou otázka, na ktorú som zatiaľ nenašla odpoveď: Píšete, že si treba odložiť 2 PL materského kvásku do chladničky a zvyšok usušiť alebo zamraziť. Ale sú recepty, do ktorých idú 2 alebo aj 3 PL kvásku a možno by som chcela trochu tejto vzácnosti niekomu darovať. To by mi potom nič na prikŕmenie neostalo ? Mám si predsa len odložiť väčšie množstvo? Alebo ho prikrmovať viac alebo častejšie – ale nezmení sa kvások potom, keď bude menej živej hmoty a priveľa novej múky a vody? Ďakujem vopred za vysvetlenie.
Naty Štefková Žúreková
12. apríla 2020 @ 5:58
Dobrý deň, Janka, dobre sa pýtate.
V poháriku máte 2 PL a pracujete spôsobom- koľko odoberiem, toľko mu vrátim. Teda keď mu odoberiete 2 PL a ostane vám len kvások po stenách pohára, vrátite mu späť 2 PL múky a 2 PL vody. Po napapaní kvásku budete mať opäť 2 PL kvásku.
Keď chcete z kvásku darovať, len odoberiete 1 PL pre obdarovaného. On si už kvások nakŕmi presne tak, ako vy- pretože ste z kvásku odobrali.
Keď budete potrebovať viac ako 2 PL na jedno pečenie, len si ho vopred jednorázovo viac prikŕmite na potrebné množstvo. 🙂
Nech sa darí 🙂
Martina
13. apríla 2020 @ 14:04
Nemám ražnú chlebovú múku, v podstate mám teraz 3.deň z mletej raže (krásne bublinky). Bude vadiť ak budem pokračovať v kŕmení mletou ražou až do 14 dňa ak sa mi nepodarí kúpiť chlebovú? A môžem skúsiť vyrobiť ražný chlieb už z toho 4.dňového zvyšku kvásku?
Naty Štefková Žúreková
15. apríla 2020 @ 12:11
Zdravím, pokojne pokračujtre v kŕmení ražnou celozrnnou múkou 🙂
Jana
16. apríla 2020 @ 6:51
Dobrý deň, môj kvások pekne rástol a bublinkoval, ale včera, na 10. deň nijako nenarástol. Aj po ďalšom kŕmení je dnes, na 11. deň (zatiaľ po prvých cca. 12 hodinách) stále na rovnakom mieste. Mám ho začať prikrmovať častejšie? Bublinky ešte má a vonia stále dobre, ako varené víno ? Ďakujem za pomoc.
Naty Štefková Žúreková
16. apríla 2020 @ 14:15
áno, asi je riedky. zahustite ho- dajte menej vody a kŕmte odteraz už 2x denne, pokým bude vypestovaný. Všetko dobré 🙂
Lucia Čechová
20. apríla 2020 @ 16:48
Dobrý deň, mám 6 dňový kvasok, krmim raz za 24hod. Kvasok je pekný, celkom pekne voni a bublinkuje. Myslím, že ide všetko ako má.Chcela by som sa opýtať aký je postup, ak mi kvasok vykypí z pohára. Mám ho cely dať do väčšieho? Alebo mám z neho len odobrať a pokračovať v kŕmení raz za 24hod. Ďakujem
Naty Štefková Žúreková
21. apríla 2020 @ 5:22
Zdravím, áno, presne. najlepšie je mať 1 L pohár, aby sa tam kvások vošiel. Ak by vykypel, len ho treba preložiť.
Nech sa darí 🙂
Naty
Kristián
12. mája 2020 @ 20:05
Zdravím 🙂 kvások mi posledné dni (11.-15ty deň) rástol už pekne pravidelne. Tak som teda vyskúšal piecť ražný chlebík a následne vianočku podľa vašich kníh, no po dopečení boli oba dosť nízke a vnútri hutné, vianočka akoby nedopečená. Štartér na chlebík pekne plával na hladine. Kvások po dokŕmení taktiež pekne po 8-10 hodinách objem zdvojnásobí. Kde sa prosím Vás stala chyba? 🙁 Vopred ďakujem za odpoveď.
Naty Štefková Žúreková
13. mája 2020 @ 6:46
Zdravím, Kristián, ťažko povedať, čo sa stalo. Možno len to, že je kvások mladý a potrebuje „zabuhnúť“ Určite je potrebné ho veľa používať. Skúste palacinky, lievance, do polievky, nátierku… verím, že postupne to vychytáte 🙂 Držím palce!
M. Vavrincová
16. mája 2020 @ 13:41
Zdravím, chcem sa opýtať,bode robím chybu. Štartér mi pekne vzide,ale po zamiesení chleba mi cesto nechce kysnúť, niekedy mi cesto v ošatke kysne aj celý deň.Po upečení nie je nadýchaný. A niekedy mi kvások v pohári kyslo vonia,hoci ho pravidelne kŕmim ražnou chlebíčky múkou. Ďakujem. Mimi
Naty Štefková Žúreková
18. mája 2020 @ 11:07
Zdravím, Mimi, ťažko takto z opisu povedať, príčin môže byť viacero. Kvások môže mať kyslú vôňu, to je v poriadku.
Rady vám poradíme, napíšte nám mailom aj s fotografiami pri postupe, aby sme vedeli, čo sa s cestom deje.
Všetko dobré
Ľubica
18. mája 2020 @ 9:44
Dobrý deň,
zakladám si materský kvások, dnes večer začne 6. deň.
V sobotu (4. deň) som si spomenula, že mám pokračovať chlebovou múkou, ale tú som
už nestihla zohnať. Od soboty teda prikrmujem pšeničnou polohrubou múkou (kvások začal výraznejšie rásť a vonia po víne :).
Dnes sa mi snáď podarí kúpiť správnu múku. Mám pokračovať tou pšeničnou múkou,
alebo ju mám nahradiť chlebovou a dokončiť materský kvások s chlebovou múkou?
Neviem, či je možné múky takto kombinovať…
Vopred ďakujem veľmi pekne za odpoveď a prajem pekný deň 🙂
S pozdravom,
Ľubi
Naty Štefková Žúreková
18. mája 2020 @ 11:10
zdravím, Lubi, už by som ho neplietla a vypestovala z múky, ktorou kŕmite. Po vypestované si potom odoberte z neho 1 PL a tú kŕmte ražnou- pretransformuje sa 🙂
Eva
2. júna 2020 @ 11:10
Dobry den,
Kvasek mam doma vypestovany, zpocatku byl pekny silny. Prikrmuju podle Vaseho navodu, prikrmim spis mensi mnozstvi ( spinavou sklenici) a necham 9-12h venku. Krasne vybehne. Ale uz po nekolika hodinach v lednici pada a velmi brzo zacina nevonet po acetonu (7 dni by urcite nevydrzel). Mam ho nechat venku kratsi dobu nebo dat vic mouky? Nebo je to tak spravne? A prosim druhy dotaz. Do rozkvasu (starteru) treba dat kvasek ve fazi nejvyssiho nakynuti nebo kdyz uz pada a teda zacina hladovet (kdyz ho beru z lednice uz vzdy pada)? Chapu tak ze starter je vlastne dalsi prikrneni, tak mi neni jasne jaky by kvasek do nej mel jit..dekuju za odpoved!
Naty Štefková Žúreková
2. júna 2020 @ 13:49
Zdravím, v tpm prípade buď hustejší alebo ho skôr skrývať do chladničky. Nie je chyba, že nevydrží 7 dní. Treba ho len používať častejšie.
Nech sa darí 🙂
Denisa
2. novembra 2020 @ 20:50
Dobry den,
Moj manzel dnes doniesol z obchodu v pohariku kvasok, darovali mu ho, ked zhanal pre mna muku na zalozenie kvasku 🙂
Len teraz neviem akou mukou ho krmit, kedze neviem aku ho oni krmili. Je taky dost svetly, dost napeneny.
Rada by som potom mala aj razny kvasok, tento asi nie je podla farby, staci mi teda zobrat lyzicu tohto a prikrmovat raznou chlebovou mukou?
Dakujem za rady 🙂
Naty Štefková Žúreková
3. novembra 2020 @ 8:14
Zdravím, Deniska, podľa opisu bude pšeničný. Samozrejme, môžete ho kŕmiť ražnou chlebovou múkou, postupne sa pretransformuje. Nech sa darí 🙂
1233
12. júla 2023 @ 9:12
Dobrý deň,
piekla som chleb a vyšiel mi kysli, už 2x.Rozkvas som robila z 1 lyžice kvásku. Kvások som krmila pred týždňom.Cesto tentokrát bolo divné, stále bolo riedke aj potom čo som pridavala múku. Nakoniec som cesto dala piecť a rozpadlo sa(bolo riedke). Mám zlý kvások alebo prekysol?
Mohla by som poprosiť o rádu.😇
Naty Štefková Žúreková
24. júla 2023 @ 7:29
Dobrý deň, Deniska. Neviem, čo sa stalo, ne to veľmi málo informácii.Cesto vsak nema byt riedke. Je to potom pochopitelne, ze nedrzi tvar a rozleje sa.
Mozno by som vyskusala iny recept s podrobnejsim popisom a fotopostupom, aby ste si vedeli viac sledovat jednotlive kroky. Posielam vam tip na jeden taky: https://chutodnaty.sk/kvaskovy-chlieb-pre-zaciatocnikov/
nech sa dari 🙂
Naty
Daniela
13. novembra 2020 @ 8:10
Dobry den,
Moc by som Vas chcela poprosit o radu s kvaskom. Zijem v rakusku a zalozila som si kvasok s ich raznou celozrnou mukou, neviem ci je vhodna na chlebik. Dalej Neviem ako s kupou muky tu v rakusku, ziadnu chlebovu raznu neviem zohnat.Vedeli by ste mi poradit? Velmi dakujem za odpoved.;)
Naty Štefková Žúreková
16. novembra 2020 @ 17:54
Zdravím, Danielka, áno, kvások z ražnej celozrnnej múky je vhodný na chlieb. Netreba zháňať ražnú chlebovú múku. Nech sa darí 🙂
Vladimira
2. decembra 2020 @ 12:16
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, aký % podiel z chlebíka by mal tvoriť rozkvas?
Ďakujem
Naty Štefková Žúreková
2. decembra 2020 @ 18:51
Dobrý deň, 10 – 30% v závislosti od receptúry. Nech sa darí 🙂
Zuzana
23. apríla 2022 @ 18:06
Dobry vecer,
chcela by som poradit ohladom pecenia chlieb/ bagetky.
Kvasok mam podla obrazku aj postupov v poriadku cesto pekne znasobi objem drzim v cistote pravidelne prikrmujem. Ale ked peciem (kvasene v osatke a pecene v kameninovom pekaci na chlieb z Orionu) mam tvrdy vrch 🙁
Skusala aj znizit teplotu ale nezabralo.
Velmi krasne dakujem za radu.
Naty Štefková Žúreková
25. apríla 2022 @ 10:44
Zuzi, krásny deň! Táto „chyba“ býva dosť častá a je spôsobená rúrou, reps. štýlom pečenia. Skúsila by som zmeniť povrch pečenia- teda nie v pekáči, ale niečo iné. Samozrejme je potrebné dbať na dostatočné zaparenie počas prvých minút pečenia a dobre pomáha, ak upečené na mriežke prekryjete vlhkou bavlnenou utierkou. Tvrdá kôrka potom zmäkne.
Verím, že sa vám podarí tieto chybičky krásy doladiť a budete spokojná. 🙂
Všetko dobré,
Naty
Veronika
27. apríla 2022 @ 9:31
Dobry den, pripravila som si starter, kysol 9hodin a jeho objem bol viac ako dvojnásobný no ked som skusila pre istotu test s vodou tak mi starter padol na dno a teda vyzeral ze este nie je dokysnuty. Moze to tak tak byt? Mala som ho nechat este dlhsie kvasit? Dakujem
Naty Štefková Žúreková
27. apríla 2022 @ 14:45
Dobrý deň, Veronika, úplne najlepšie je riadiť sa zrakom. Dostať to postupne „do oka“.
Niekedy môže byť plávajúci test mútúci.
Nech sa darí 🙂
Nikola
22. septembra 2022 @ 5:17
Dobry den. Chcem sa opytat, som uplny zaciatocnik, zalozila som si matersky kvasok. 14 dni som ho chovala, bol velmi pekny. Vcera som odobrala 2 PL a dala do chladnicky. Zvysok som dala susit. Ale kvasok v chladnicke nema ziadne bublinky. Do rana akoby vobec nepracoval. Dnes vecer som si chcela urobit starter. Ale neviem ci ma tak matersky kvasok v chladnicke vyzerat. Je to v poriadku? Na vikend odchadzam prec z domu tak s nim nechcem experimentovat. Dakujem
Naty Štefková Žúreková
22. septembra 2022 @ 10:32
Dobrý deň, Niki, určite ho nakŕmte, aby nestrácal silu. Nemuséte nutne piecť, ale múku a vodu mu dajte, aby mali baktérie stále dostatok potravy.
Je možné, že je redší, tým pádom sa ľahšie strácajú bublinky. Pri kŕmení ho skúste nakŕmiť na hustejšie. Verím, že to bude v poriadku 🙂
Nech sa darí:)
Lucia
10. mája 2023 @ 7:24
Dobrý deň, ja si podla Vasho navodu zakladam matersky kvasok ale 6,7 den po zmene muky na chlebovu po dokrmeni zacne rast ale po 24 hodinach splasne, takze rano ked ho dokrmujem akoby vobec nenarastol…tak neviem ci zacat od znova…ze som nieco pokazila, budem vdacna za kazdu radu 🙂
Naty Štefková Žúreková
10. mája 2023 @ 8:54
Dobrý deň, Luci, ak kvások padá, je mu teplo, pracuje rýchlejšie. K tomu dopomôže ešte redšia hustota. Odporúčam zahustiť kvások: 2-3x ho nakŕmte 30g múky a len 10g vody. Skúste dať kvások na iné miesto, aj 1’C urobí svoje. Držím palce, nech sa darí 🙂
Naty